Sebeomezující limity, rejstřík vyloučených osob nebo tlačítko poslední záchrany. I sázení je možné mít pod kontrolou

V posledních letech prošel hazardní trh v Česku zásadní proměnou. Dnes již neplatí zažité představy, že se v každém baru a hospodě nachází automaty. Hrát je možné pouze v uzpůsobených herních prostorech. Stejně tak se zvýšila i ochrana samotných sázkařů tak, aby lépe udrželi své hraní pod kontrolou. Platí to jak pro kamenné, tak i online herny.

Hráči si dnes mohou nastavit celou řadu opatření, tak aby pro ně zůstalo hraní pouze zábavou a nepřerostlo ve vážnější problémy. V rámci těch finančních si hráči mohou stanovit maximální výši sázek za den nebo měsíc. Dále i limit čisté prohry, který určuje nejvyšší částku, kterou jsou ochotni za stanovené období prohrát. Časová omezení zase stanoví, kolik hodin denně může hráč strávit přihlášen ke svému hráčskému účtu a jak dlouho musí počkat před dalším přihlášením. Nechybí ani možnost nastavit si maximální počet návštěv herny či kasina v měsíci nebo počet přihlášení do online účtu.

Všechna tato sebeomezující opatření si každý hráč může přizpůsobit podle vlastních potřeb. Pokud by chtěl některý z limitů zvýšit, změna se uplatní až po sedmi dnech. Naopak snížení limitu probíhá okamžitě.

Tlačítko poslední záchrany 

„U legálních provozovatelů je nastavení limitů zásadní pro zachování hraní jako bezpečné formy zábavy. Veškeré zmíněné limity a ochranná opatření však fungují pouze v legálním prostředí. Nepovolené kamenné provozovny i online nelegální herny či kasina nemají zájem jakoukoliv ochranu dodržovat – naopak se snaží maximalizovat svůj zisk bez ohledu na možné dopady na zdraví a finance hráčů,“ vysvětluje funkci limitů Jan Řehola, ředitel Institutu pro regulaci hazardních her, který zastřešuje projekt Zodpovědné hraní.

Pro situace, kdy hráč pocítí, že ztrácí kontrolu nad svým hraním, existuje ještě jedno účinné řešení – tzv. panic button. Jedná se o tlačítko poslední záchrany. Po jeho aktivaci se hráč okamžitě vyloučí z jakékoliv hazardní hry na dalších 48 hodin. Tato funkce platí univerzálně ve všech povolených online i kamenných hernách a kasinech, což účinně brání tomu, aby se hráč pouze přesunul do jiné online nebo kamenné provozovny.

Od 1. července 2024, kdy bylo tlačítko zavedeno, tuto možnost dle posledních údajů zatím využilo 47 411 osob.

Trvalé vyloučení

Vedle herních limitů funguje v Česku již bezmála pět let také Rejstřík vyloučených osob (RVO), který zapsaným osobám znemožňuje přístup k hazardním hrám. Tím chrání je samotné, ale i jejich blízké před negativními dopady hazardu. K únoru letošního roku v něm bylo zapsáno více než 219 tisíc lidí. Úřady v něm evidují osoby, které mají soudem zakázáno hrát, podstupují léčbu, jsou v insolvenci, neplní si své vyživovací povinnosti, pobírají dávky hmotné pomoci nebo žijí s těmito osobami v jedné domácnosti.

Zároveň se do rejstříku může dobrovolně nechat zapsat kdokoliv z preventivních důvodů. Poslední data ukazují, že tuto možnost využilo takřka 33 tisíc lidí. Jedná se o vyloučení minimálně na jeden rok, zároveň je ale možné jej prodloužit.

Základem těchto opatření je registrace, bez které si v dnešní době u povolených provozovatelů již nikdo nezahraje. Každý sázející tak má svůj hráčský účet, do kterého se musí, ať již v online nebo kamenných provozovnách, přihlásit. Právě i díky tomu nemohou hráči své vyloučení obcházet. A to jak trvalé, tak i dočasné.

Linka pomoci i záchranná síť

Hráči se však mohou dostat také do situace, kdy se jim dlouhodobě nedaří mít hraní pod kontrolou. Místo zábavy tak sázení přerůstá v závislost, která stojí za duševními, finančními a v neposlední řadě také rodinnými potížemi. Právě pro tyto účely funguje anonymní Linka pomoci pro hazardní hráče a jejich blízké.

„Důležité je říct si o pomoc. Důvěrně se svěřit někomu z rodiny, nejbližším přátelům nebo i terapeutům a vyškoleným odborníkům, kteří jsou 24/7 k dispozici na Lince pomoci +420 777 477 877. Na ni může zavolat nejen samotný hráč, ale právě i někdo z jeho blízkých, kteří jeho problémy vnímají a chtěli by ho z toho bludného kruhu dostat,“ popisuje Řehola smysl Linky pomoci, kterou provozuje Centrum Naberte kurz Společnosti Podané ruce ve spolupráci s projektem Zodpovědné hraní.

Odborníky je možné kontaktovat nejen na zmíněném telefonním čísle, ale také prostřednictvím dalších kanálů, které Naberte kurz nabízí: například pomocí online chatů na svých webových stránkách, WhatsAppu, sociálních sítí nebo i přes mailovou adresu kontakt@nabertekurz.cz.

Projekt Zodpovědné hraní zároveň spolupracuje s řadou adiktologů, odborníků a pomocných center po celém Česku. Jejich výčet, od občanských poraden až po adiktologické služby, přehledně ukazuje Mapa pomoci na webových stránkách Zodpovědného hraní.

 

  • Zdroj : SLASH Public Relations
  • Tutulní ilustrační foto