Praha 3 upozorňuje již 26 let na výročí tibetského povstání

Praha 3 připomíná 62. výročí tibetského povstání vyvěšením tibetské vlajky na budově radnice a nově i umístěním před KC Vozovna. Tímto symbolickým aktem vyjadřuje již po 26. svou solidaritu s Tibeťany. Radnice Prahy 3 byla v roce 1996 jedním ze čtyř úřadů, které jako první v České republice oficiálně podpořily mezinárodní kampaň “Vlajka pro Tibet”.

 

Dnes dopoledne byla poprvé symbolicky umístěna tibetská vlajka před KC Vozovna a odpoledne zavlála již tradičně na budově radnice Prahy 3, za přítomnosti starosty Jiřího Ptáčka, členů rady Pavla Křečka, Jana Materny, Ondřeje Ruta, Štěpána Štrébla a tajemníka ÚMČ Rudolfa Zahradníka. „Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů nenásilných protestů v Tibetu. Pokud ji vyvěsí samotní Tibeťané, hrozí jim až několikaleté tresty vězení“, vysvětluje starosta Ptáček. Mezinárodní kampaň “Vlajka pro Tibet” vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí na podporu Tibetu. Akce probíhá v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. „Je podle mě důležité si neustále připomínat ty, kteří pro svoji svobodu byli schopni obětovat i svůj život. A takovou odvahu předvedli Tibeťané během svého národního povstání“, doplňuje radní Pavel Křeček.

Radnice Prahy 3 se symbolickým vyvěšením vlajky oficiálně ke kampani připojila už v roce 1996 spolu s radnicí v Litoměřicích, Hradci Králové a Horní Plané. V České republice tak jako první vyjádřila otevřeně svůj postoj k dodržování lidských práv v Tibetu. Tehdejší starosta a nynější místostarosta Prahy 3 Tomáš Mikeska vzpomíná: „Od našeho záměru vyvěsit tibetskou vlajku nás měla odradit delegace pěti zástupců Velvyslanectví Čínské lidové republiky. Byli překvapeni, jak pečlivě jsme se na jejich návštěvu připravili a jakými protiargumenty nás vybavil orientalista radní Karel Kellner, který přivítal čínskou delegaci v jejím rodném jazyce.“

Obdobná návštěva se konala i v Horní Plané, kde po rozdání instruktážních brožur v ruštině bylo zástupci čínské ambasády doporučeno radnímu Františku Hofnerovi a starostovi Jiřímu Hůlkovi, ať nikdy nezkouší žádat o cestu do Číny.

V Tibetu jsou nadále potlačována lidská práva. „Ačkoliv má vyvěšení vlajky symbolický charakter, je důležitým vyjádřením solidarity s Tibeťany a upozorněním na systematické potlačování jejich svobody slova, politického a náboženského vyznání, národní a kulturní identity ze strany Čínské lidové republiky,“ uzavírá Pavel Křeček.