Je ekologické zemědělství skutečně klíčem k udržitelné budoucnosti? Dokáže nás tento přístup k produkci potravy uživit? Poznatky k těmto a řadě dalších otázek naleznete na nově spuštěném portálu Živé zemědělství, který přináší nejaktuálnější informace a inspirace z oblasti ekologického, biodynamického, permakulturního a regenerativního hospodaření. Jedná se o první informační platformu k těmto tématům a nabízí jedinečný přístup k poznatkům o udržitelném hospodaření dostupný nově také pro české a slovenské čtenáře. Portál zpřístupnil spolek Demeter Česko a Slovensko z.s. ve spolupráci s Asociací místních potravinových iniciativ AMPI a Farmářskou školou.
Portál Živé zemědělství
První česko-slovenský portál zaměřený na ekologické a biodynamické zemědělství – Živé zemědělství – byl právě spuštěn a již nyní je přístupný široké veřejnosti. Tento online prostor bude sloužit jako klíčová platforma pro sdílení aktuálních informací, zkušeností a novinek. Cílem je zpřístupnit českému a slovenskému publiku poznatky o udržitelných přístupech k hospodaření, které doposud v podobné míře v Česku dostupné nebyly.
„Díky novému portálu přinášíme novinky z oblasti ekologického zemědělství nejen z České republiky, ale především ze zahraničních odborných publikací, prestižních časopisů a portálů. Tento projekt nás tak přibližuje evropské úrovni informovanosti, která nám dosud chyběla, a zároveň umožňuje šířit aktuální poznatky, jež mohou vyvracet zastaralé narativy o ekologickém zemědělství,“ uvedl Jiří Prachař, jeden ze zakladatelů portálu Živé zemědělství.
Webový portál je navíc výjimečný propojením s odborným Symposiem Živé zemědělství, jehož pátý ročník proběhne příští rok a přinese hlubokou diskusi na téma udržitelného ovocnářství a vinohradnictví.
Široké spektrum informací pro farmáře i veřejnost
Portál navazuje na tištěný časopis Živé zemědělství, který Demeter Česko a Slovensko z.s. vydával v letech 2020 až 2023. K rozhodnutí přejít na online formu vedla dlouhodobá potřeba šířit obsah efektivněji a širšímu publiku. Tištěný magazín Živé Zemědělství sice nabízel kvalitní obsah, který obsahoval jak originální české články, tak překlady ze zahraničních publikací jako např. z magazínu Bioaktuell, Lebendige Erde nebo z FiBL, avšak kvůli náročné produkci a limitovanému dosahu neplnil svůj potenciál naplno.
Od roku 2024 portál Živé zemědělství původní časopis zcela nahradí a výrazně rozšíří jeho obsah. Nově nabídne moderní prostor pro sdílení nejen článků, ale i videí a rozhovorů. Portál tak reaguje na rostoucí zájem o ekologii a udržitelnost a nabízí prostor, kde se mohou inspirovat nejen odborníci, ale také laická veřejnost.
Symposium Živé zemědělství
Portál se také stává online domovem pro Symposium Živé zemědělství, které pořádá Asociace AMPI a Farmářská škola. Páté pokračování této akce se bude konat 28. 2. – 1. 3. 2025 v prostorách Národního zemědělského muzea v Praze. Tentokrát se zaměří na ekologické a biodynamické vinohradnictví a ovocnářství.
Program nabídne více než 20 přednášek, diskusí a workshopů, které povedou renomovaní odborníci z Česka i zahraničí, včetně významných osobností jako jsou Martin von Mackensen, Georg Meissner, Wilfried Hartl, Nikolas Jurčič a Clémence Boutry. Sympozium přinese nejen inspirativní prezentace, ale i praktické workshopy, které budou simultánně tlumočeny do češtiny. Účastníci se mohou těšit na příležitost vyměňovat si zkušenosti s odborníky i nadšenci ekologického zemědělství v přátelské atmosféře a ochutnat produkty z lokálních biofarem. Součástí vstupenky je i online záznam všech přednášek, který bude dostupný po skončení akce.
Další akce:
Adaptace krajiny na změnu klimatu
Ve dnech 13.–17. ledna 2025 na Dvoře Všerad ve Všeradicích se uskuteční seminář zaměřený na to, jak naše krajina může čelit výzvám klimatické změny a přitom rozkvétat. Řešit se budou témata, jako je zadržování vody v krajině, ochrana půdy, agrolesnictví a mnoho dalšího, co dává naší krajině budoucnost. Seminář pořádá Farmářská škola ve spolupráci s Národním Ústavem pro Integrovanou Krajinu, z.ú., ADAPTO.space a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti. https://www.asociaceampi.cz/kalendar-akci/adaptace-krajiny-na-zmenu-klimatu/
Portál Živé zemědělství najdete zde: https://zivezemedelstvi.cz/
Symposium Živé zemědělství tady: https://symposium.zivezemedelstvi.cz/zive-zemedelstvi-2025/
O spolku Demeter Česko a Slovensko z.s.
Demeter Česko a Slovensko z.s. je sdružení biodynamicky hospodařících zemědělců, které patří k celosvětové organizaci Biodynamic Federation – Demeter International. Spolek sdružuje farmáře a příznivce biodynamického zemědělství a usiluje o zpřístupnění poznatků a rozšíření povědomí o biodynamických postupech. V roce 2024 sdružuje 35 členů obhospodařujících přibližně 8 000 hektarů půdy, z nichž 60 % má certifikaci Demeter nebo je v přechodném režimu.
O Biodynamic Federation – Demeter International
Značka Demeter byla zaregistrována jako ochranná známka již v roce 1928. Ve stejném roce byly sestaveny i první standardy pro kontrolu kvality a je tedy prvním ekologickým označením pro ekologicky vyrobené potraviny.
V roce 1997 se 19 národních Demeter svazů spojilo a vytvořilo Organizaci Demeter International e.V. s cílem zajistit větší propojení a spolupráci v právních, ekonomických a humanistických tématech. V roce 2020 se Demeter International e.V. sdružil s International Biodynamic Association a a společně vytvořily mezinárodní organizaci zastřešující všechny biodynamické organizace po celém světě s názvem Biodynamic Federation-Demeter International. V současné době (2024) má certifikát Demeter 7 000 farem a zemědělských podniků, které společně hospodaří na 250 000 ha v 65 zemích světa. Biodynamická federace – Demeter International má 45 členských organizací ve 36 zemích po celém světě, přičemž Česká republika je členem od roku 2020. Spolupráce v rámci této organizace je postavena na solidaritě, mezinárodní spolupráci a demokratických principech. Filosofický i praktický základ tvoří „Zemědělský kurz“, který v roce 1924 v Koberwitzu (v dnešním Polsku) představil Dr. Rudolf Steiner a který byl v následujících letech dále rozpracován v praxi i výzkumu. Účastníky byli zájemci i profesionálové z řad zemědělců a vědců, kteří si přáli do zemědělství upadajícího do mechanistického přístupu vnést principy humanismu a spolupráce s přírodou založené na holistických poznatcích. Veškeré poznatky byly v následujících letech rozpracovány v praxi i výzkumu. S výsledky výzkumů se seznámíte právě také v rámci portálu.
Asociace místních potravinových iniciativ
AMPI je nezisková organizace založená v roce 2014, zaměřená především na rozvoj lokálních potravin, solidární iniciativy a potravinovou suverenitu v České republice i v celé Evropě. Jejím hlavním cílem je vzdělávat dospělé, mládež a děti v oblasti environmentálních aspektů zemědělství a spotřeby potravin, poskytovat farmářům a spotřebitelům vodítko při zakládání místních potravinových iniciativ a sociálních podniků, podporovat místní alternativy potravin a provádět výzkumné a studijní činnosti v oblasti udržitelného zemědělství a místních potravinových systémů. www.asociaceampi.cz