Ministerstvo životního prostředí spolu s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) zahájilo proces vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory. Ta má za cíl zajistit ucelenou ochranu unikátních přírodních a krajinných hodnot tohoto významného regionu. Území se svojí rozlohou 1200 km2 bude největší CHKO v České republice.
„Krušné hory jsou mimořádným fenoménem. Svou velikostí, historií, a hlavně výjimečnou přírodou. A tu je potřeba chránit. Jsou zde například rozsáhlé mokřady a rašeliniště chráněné Ramsarskou úmluvou, ale i přesto celé velké pohoří zůstává jediným v ČR, které není plošně chráněno, což by se nyní mělo změnit. Je zde zčásti evropská ochrana, ta celoplošná státní dosud chyběla. CHKO Krušné hory by měla být se svou rozlohou přes dva kraje největší v České republice,“ uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a dodává: „Jsem rád, že má CHKO podporu obcí nejen v centrální části území. Tyto obce v červenci oficiálně vyhlášení podpořily poté, co se podařilo dojednat shodu“.
Krušné hory jsou už řadu let vytipovány jako území, jehož příroda a krajina by si vyhlášení chráněnou krajinnou oblastí zasloužily.
Budoucí CHKO Krušné hory by měla především chránit zachovanou krajinu s rozsáhlými celky rašelinišť, přírodě blízkých lesů na svazích hor a mozaikou lesů, luk a pastvin a zástavby na náhorní plošinách. Vyhlášení CHKO přispěje nejen k lepší péči o přírodu, ale i ke zjednodušení a zefektivnění státní správy v ochraně přírody a krajiny, kdy by nově namísto 11 orgánů ochrany přírody měl pečovat pouze jeden – Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
„Naším dlouhodobým cílem je chránit a pečovat o přírodní a krajinné hodnoty, unikátní v národním i mezinárodním měřítku. Vyhlášení CHKO Krušné hory je krokem k zajištění udržitelné péče o tento výjimečný region. Nově tak bude chráněný typický krajinný ráz Krušných hor zahrnující pramenící a protékající vodní toky, lesy s vysokou druhovou pestrostí, stejně jako bohaté horské a podhorské louky, pastviny, rašeliniště, mokřady a vzácné druhy rostlin, hub a živočichů, včetně významných ptačích oblastí,“ komentuje ministr Hladík.
Území CHKO je navrženo ve velikosti zhruba 1 200 km2 a táhne se od obce Kraslice na západě až po obec Petrovice u Ústí nad Labem na východě.
Bude se členit do čtyř zón odstupňovaných podle stupně ochrany. Hranice CHKO vycházejí z vymezení geomorfologického celku Krušné hory a potřeby zahrnout cenné přírodní biotopy a kulturně-historickou krajinu, která dodává území charakteristický ráz.
„Návrh na vyhlášení nové chráněné krajinné oblasti, stejně jako každá jiná změna, přirozeně vzbuzuje různé otázky či obavy. Řadu z nich se již během stovky jednání podařilo vysvětlit, návrh jsme průběžně upravovali podle připomínek obcí a v jednáních budeme samozřejmě pokračovat. Víme, že místní obyvatelé mají Krušné hory rádi, záleží jim na tom, jak budou vypadat v budoucnu. Právě proto se snažíme domluvit na přístupu, který zajistí trvale udržitelné využívání hor pro lidi, kteří tady žijí, kteří je navštěvují a kteří v nich hospodaří,“ upřesňuje ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.
„Vyhlášení Chráněné krajinné oblasti podporujeme, protože to pomůže udržitelnému rozvoji regionu a vnímáme, že to bude benefitem nejen pro návštěvníky Krušných hor, ale pomůže to i samotným obcím v budoucí chráněné krajinné oblasti,“ říká hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.
Stejně k záměru vyhlásit Chráněnou krajinnou oblast Krušné hory přistupují i zástupci Ústeckého kraje. „Jsme kraj, který byl sužovaný ekologickými problémy po celá desetiletí minulého století, proto jsme rádi, že se lesy u nás daly do pořádku a je zde dnes opravdu unikátní příroda. To je i důvod, proč vítáme vyhlášení CHKO Krušné hory. Samozřejmě za předpokladu, že to bude v konsensu s rozvojem obcí, k čemuž také došlo a za to Ministerstvu životního prostředí děkujeme,“ zmiňuje také 1. náměstek hejtmana Ústeckého kraje Jiří Kulhánek.
Myšlenka na vyhlášení CHKO Krušné hory je stará již desítky let.
V roce 2009 se úkol prověřit účelnost vyhlášení objevil ve vládou schválené Aktualizaci Státního programu ochrany přírody a krajiny ČR. Od roku 2018 se myšlenka vyhlášení nové CHKO začala konkrétněji formovat v odborných kruzích a na krajských samosprávách. S nástupem přípravy evropské soustavy chráněných území Natura 2000 proběhla v Krušných horách celoplošná revize přírodních hodnot formou biotopového mapování a výsledky jen potvrdily výjimečnost přírodní oblasti. Výsledná podoba vymezení hranic navrhované CHKO Krušné hory, předkládaná AOPK ČR, vychází z dohod s obcemi v regionu.
Nyní budou mít obce, kraje a vlastníci nemovitostí 90denní lhůtu pro podávání námitek.
Námitky by měly být zpracovány do konce roku 2025. Následně se připraví všechny nezbytné materiály, jako nařízení vlády o vyhlášení CHKO, hodnocení dopadu regulace (RIA) a vyhláška Ministerstva životního prostředí o vymezení zón CHKO. Vyhlášení CHKO Krušné hory se předběžně očekává v polovině roku 2026.