
V hlavní budově Národního zemědělského muzea vzniká nová expozice, která návštěvníky zavede do světa, kde se „zelené zlato“ stalo symbolem tradice, identity i světového uznání. Město Žatec, centrum nejvýznamnějšího chmelařského regionu České republiky, ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem připravilo moderní expozici věnovanou fenoménu žateckého chmele a krajině, která byla v roce 2023 společně s historickým centrem města zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Pro veřejnost bude expozice otevřena od 19. června 2025.
„Nová expozice je symbolickou branou k objevování kulturního i zemědělského dědictví, které nemá ve světě obdoby,“ zve k návštěvě generální ředitel NZM Zdeněk Novák.
Expozice je navržena jako smyslový i intelektuální zážitek. Začíná průchodem tyčovou chmelnicí – typickým prvkem žatecké krajiny – který symbolizuje první krok do světa, kde chmel není jen plodinou, ale také součástí identity regionu a každodenního života jeho obyvatel.
Hlavní dominantou je dioráma zachycující ruční česání chmele ve 20. letech 19. století. Tento historický a nově zrestaurovaný model ze Sbírky Národního zemědělského muzea doplňují světelné efekty a audio vyprávění. Výsledkem je živý obraz doby, kdy sklizeň chmele představovala celospolečenskou událost a zapojovala celé komunity.
Atmosféru dotváří interaktivní světelný panel, který návštěvníkům umožňuje pořídit tematické fotografie a zároveň jim přibližuje krajinu světového dědictví.
Od minulosti k současnosti – a zpět do Žatce
Expozice však nesměřuje pouze do minulosti. Návštěvníci se seznámí s pěstováním, sklizní i světovým obchodem s chmelem, který proslavil český produkt po celém světě. Budou mít také možnost zhlédnout audiovizuální materiály mapující vývoj chmelařství v krajině žateckého chmele – od středověku až do současnosti, kdy zde probíhá šlechtění, zpracování a certifikace chmele pro nejprestižnější pivovary světa.
Součástí expozice je také přehled žateckých turistických cílů a kulturních akcí, které mohou být impulzem k osobní návštěvě regionu. V prostředí muzea tak vzniká prostor, jenž propojuje regionální identitu se světovým kontextem a zve k osobní návštěvě krajiny světově uznávaného chmele a města Žatec, které je zpracovatelským a obchodním centrem celé oblasti.
V následujících pěti letech bude fungování expozice, díky spolupráci NZM a města Žatec, doprovázet pestrý program. Přednášky, workshopy a tematické akce se zaměří například na stavební dědictví, technologie pěstování chmele i na tradice a životní styl regionu.
Světové dědictví jako závazek a příležitost
Slavnostní otevření proběhne 18. června a doprovodí ho podpis memorand o spolupráci mezi klíčovými institucemi, které se podílejí na ochraně a rozvoji památky světového dědictví. K partnerství s městem Žatec se připojí Ministerstvo zemědělství, Ústecký kraj, Národní památkový ústav, Svaz pěstitelů chmele ČR, Chmelařství, družstvo Žatec, Chmelařský institut, Fakulta architektury ČVUT a obec Zálužice, na jejímž území se krajinná komponenta památky nachází.
„Vážíme si podpory našich partnerů, kteří se rozhodli s námi spolupracovat. Tato síť vytváří pevné zázemí pro dlouhodobé udržení a rozvoj města Žatec a okolní krajiny, které nesou status světového dědictví,“ doplňuje starosta města Radim Laibl.
Záštitu nad novou expozicí převzali ministr zemědělství Marek Výborný a ministr kultury Martin Baxa.
Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Ostrava a Valtice. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum nabízí řadu lektorských programů a každoročně pořádá několik desítek tematických akcí pro veřejnost. Virtuální prohlídka NZM Praha
Více na www.nzm.cz.