Čarovné tóny Macochy rozezní od 7. června počtyřiadvacáté jeskyně Moravského krasu

Cyklus pěti večerních koncertů Čarovné tóny Macochy budou od 7. do 11. června 2023 hostit jeskyně Moravského krasu na Blanensku. „Již po čtyřiadvacáté si budou moci hudební fanoušci vychutnat jedinečnou akustiku podzemních krasových prostor i hru světel na vápencových stěnách,“ říká ředitel Správy jeskyní České republiky (SJ ČR) Ing. Lubomír Přibyl.

Zahájení přehlídky obstará ve středu 7. června houslista, popularizátor a propagátor vážné hudby Jaroslav Svěcený (www.sveceny.cz) s programem Ve znamení argentinského tanga.

„Strhující jižanské rytmy Astora Piazzolly, Richarda Galliana, Gorky Hermosy a řady dalších skladatelů doprovodí v Eliščině jeskyni Sloupsko-šošůvských jeskyní špičkový akordeonista Ladislav Horák,“ zve Svěcený.

Na další dva dny se pak Čarovné tóny zabydlí v Jindřichově sálu jeskyně Výpustek u Křtin. Spirituál Kvartet (www.spiritualkvartet.cz) tam uvede ve čtvrtek 8. června Návraty. „Tento kvartet přímo navazuje na legendární folkovou kapelu Spirituál kvintet. Zazní spirituály – gospely, světové folkové repertoáry a lidové písně,“ přibližuje Josef Matoušek z pořádající agentury FCT.

O den později 9. června legenda folk, country a bluegrassové scény Robert Křesťan & Druhá tráva (www.druhatrava.cz) přiveze „Díl druhý“. Za album Díl první získala v roce 2021 Druhá tráva cenu Anděl v kategorii folk a Robert Křesťan byl uveden do Síně slávy.

Nádherný hlas Hany Ulrychové a poetika textů jejího bratra Petra Ulrycha jsou garantem neopakovatelného zážitku, který je na programu v Kateřinské jeskyni u Skalního mlýna v sobotu 10. června. V recitálu s názvem Neopakovatelné zážitky sourozeneckou dvojici tradičně doprovodí skupina Javory (www.javory.cz).

Závěr Čarovných tónů Macochy obstará v neděli 11. června u Zrcadlového jezírka v Punkevních jeskyních varhanistka a zpěvačka Katta (www.kattamusic.com) – v již vyprodaném programu Vox Organi. „Katta otevírá zpěvem a hrou na unikátní bílé varhany nové světy. Osobitou interpretací získává posluchače mimo rámec tradiční klasické hudby. Její koncerty jsou nabité energií a vzrušením,“ dodává Matoušek.

Všechny koncerty začínají v 18:00. Vzhledem k teplotě v jeskyních mezi 6 až 8 stupni Celsia se doporučuje vzít si dostatečně teplé oblečení.

Více informací o programu a možnostech koupě vstupenek najdou zájemci na webu www.carovnetonymacochy.cz. Počet míst je limitován velikostí jednotlivých jeskynních prostor. Součástí koncertů bývá pro zájemce i zkrácená prohlídka podzemí. Cesta k jeskyním a možnosti parkování jsou popsány na webu www.caves.cz.

O aktuálním dění nejen v tuzemských zpřístupněných jeskyních informuje SJ ČR také na webu www.caves.cz i sociálních sítích facebook.com/jeskynecr, instagram.com/jeskynecr a twitter.com/jeskynecr.