Velká cena Saúdské Arábie – Oba piloti týmu Scuderia Ferrari na stupních vítězů a skvělá podívaná

Scuderia Ferrari opouští Saúdskou Arábii poté, co oba její piloti skončili na stupních vítězů, na druhém a třetím místě, čímž si upevnila své vedení v poháru konstruktérů a Charles Leclerc a Carlos Sainz vedli klasifikaci jezdců. Na okruhu v Jeddah Corniche se F1-75 projevila jako spolehlivá.

Napínavý souboj

Souboj mezi Charlesem a Maxem Verstappenem byl extrémně těsný až do šachovnicové vlajky: Monacký pilot skončil druhý, pouhých 549 tisícin sekundy za nizozemským pilotem  a nebýt žluté vlajky v zatáčce 1 v předposledním kole, mohl  najít odpověď pro úřadujícího mistra světa, který o čtyři kola dříve využil Virtual Safety Car, aby se dostal před Ferrari.

Solidní výkon

Pokud jde o Carlose, podal solidní výkon. Dostal se před Sergia Péreze a obsadil třetí místo po perfektně provedené dvojité zastávce v boxech od posádky Scuderia – výjimečných 2,6 sekundy pro Charlese a 2,7 sekundy pro Carlose – a přestože byl mexický pilot vždy těsně pozadu, nikdy nepředstavoval opravdovou hrozbu.

FERRARI F1 GP SAUDI VENERDI 24/03/2022 credit @Scuderia Ferrari Press Office

Krátká pauza

Po dlouhém třítýdenním kolotoči se tým může na několik dní zastavit na dech. Ale od pondělka, zpět v Maranellu, budou data z této úvodní části sezóny pečlivě studována, abychom zjistili, kde lze dosáhnout pokroku při získávání ještě většího výkonu z F1-75. Třetí kolo šampionátu, Velká cena Austrálie, se pojede 10. dubna na trati Albert Park v Melbourne, což je událost, která v kalendáři od roku 2019 chybí.

Charles Leclerc #16

„I když jsem zklamaný, že jsem přišel o vítězství tak pozdě v závodě, je dobrý pocit znovu bojovat o vítězství. Kdykoli jsem měl trochu náskok před Maxem (Verstappenem), mohl jsem závod dobře zvládnout. Ale po Virtual Safety Car, jakmile se dostal do řady DRS, to začalo být obtížné. On byl rychlý na rovinkách a já jsem byl rychlý v zatáčkách. Když je to tak těsné, musíte co nejvíce využít svých silných stránek. Dvakrát jsem svou pozici získal, ale napotřetí to nevyšlo. Mohl jsem mít další příležitost, nebýt žluté vlajky na konci závodu, ale to je součást hry. Byla to opravdu zábavná bitva! Doufám, že to tak blízko zůstane i pro nadcházející závody. Je vzrušující sledovat a  jezdit. Pokrok bude klíčový a my musíme tvrdě pracovat.“

GP ARABIA SAUDITA F1/2022 – GIOVEDI’ 24/03/2022
credit: @Scuderia Ferrari Press Office

Carlos Sainz #55

„Odstartoval jsem velmi dobře, ale neměl jsem vpravo místo a Max získal lepší trakci na vnitřní čáře. Od té doby byl závod docela přímočarý, i když bych čekal, že mi vrátí pozici před Checem (Perezem), když jsem vyjel z boxové uličky před ním, zatímco Safety Car byl stále mimo. To, že jsem musel čekat na restart, abych se dostal zpět na třetí místo, znamenalo, že jsem nemohl bojovat o druhé místo. P3 je dobrý výsledek a celkově to byl docela pozitivní víkend, rozhodně lepší než před týdnem v Bahrajnu. Cítím, že s tímto vozem jdeme správným směrem a jsem si jistý, že je jen otázkou času, kdy budeme bojovat o kousek dál v pořadí. Máme jasnější představu o tom, kde a co musíme zlepšit, a máme směr, kterým se máme ubírat. Nemůžu se dočkat, až po dvou letech  bude zase závodit v Austrálii.“

Mattia Binotto, team principal a výkonný ředitel

„Dnes večer nás všechny čekala skvělá podívaná se dvěma silnými jezdci bojujícími o vítězství. Nakonec nám to nevyšlo, ale opět jsme byli konkurenceschopní. Byl to skvělý začátek sezóny, ve dvou závodech jsme nasbírali 78 bodů z celkového možného počtu 88. To je rozhodně významné číslo a můžeme mít radost. Charles i Carlos si vedli dobře a  zachovali si jasnou hlavu, zejména v klíčových okamžicích, což pomohlo přivézt domů co nejvíce bodů. Několik incidentů ovlivnilo výsledek, ale po tom všem gratuluji Maxovi a Red Bullu, kteří byli dnes velmi silní. Posouváme se z pozitivního víkendu a máme před sebou další dva závody v Melbourne a Imole, kde se pokusíme z našeho vozu dostat maximum.“

Zdroj: Scuderia Ferrari