Stand up paddleboarding. Zábava nebo nový sport?

Stand up paddleboarding je anglický název pro vodní sport, který vzešel dávno v historii polynéských domorodých kmenů, kde bylo ježdění na dřevěných deskách vyjádřením sociálního statutu, zábavou i obživou. „Stand up“ = stát. Paddleboard – „paddle“ = pádlo nebo pádlovat a „board“ = prkno, deska.

V českém jazyce se vžilo označení paddleboard a paddleboarding, a je tím myšleno pádlování na prkně ve stoje. Můžete se setkat i s označením SUP, který je zkratkou pro stand up paddleboarding, čtěte „sap“ nebo „es ů pí“. Aby byl výčet úplný, je třeba ještě dodat že ve světě se používá právě označení SUP, jelikož paddleboarding obzvláště u moře a v závodním odvětví znamení pádlování rukama v kleče nebo v leže na speciálním paddleboardu – této disciplíně se také někdy říká „prone“.  To by snad po etymologické stránce stačilo.

 

Co je tedy paddleboarding a kde se vzal?


Paddleboarding jako zábavná sportovní aktivita prožívala svůj boom ve 40. letech společně s nástupem klasického surfingu na vlnách na Hawaii. U začátků stála parta surfařů říkajících si Beach boys (ne ta kapela) a také nadšený SUPer, Joe Zapotocky, který na paddleboardu stál ještě ve svých devadesáti letech. Boardy byly stejné jako dlouhé surfy akorát se k pohybu používalo pádlo.

Další průlom v této aktivitě nastal po roce 2000, kdy paddleboard byl americkou pobřežní stráží definován jako plavidlo a v roce 2004 se do výroby stand up paddleboardů coby sportovního náčiní zapojily velké firmy v čele se značkou Starboard, Naish nebo Rogue a SUP se začal formovat jako nový sport. Paddleboardy jsou pevné i nafukovací.

Jak a v čem se závodí?


Původně se paddleboarding vyvíjel jako mořský sport. Jezdí se závody na vzdálenost v průměru 10-18 km, které jsou v různorodém mořském terénu i náročnými na techniku. Jízda v downwindu (jízda ve směru vln), překonání shorebreakových vln (příboje) při startu z pláže nebo při točení na bóji, jízda v těžkém terénu na boční vlny nebo v rozbouřené hladině (v choppu), jízda za silného větru. Mezi top světové závody patří světová série APP Tour, The Euro Tour nebo Mistrovství světa vyhlašované Mezinárodní surfovou asociací (International Surfing Association). Paddleboarding se o pár let později dostal i do vnitrozemí, kde je vodní hladina mnohem klidnější než na moři. Závodí se na hladinách jezer, vodních nádrží i řek.

V České republice zaštiťuje tento sport Česká Federace Stand Up Paddle (ČFSUP), která pořádá seriál český pohár v paddleboardingu a závodí se na dlouhou vzdálenost (long distance), v technickém závodě kolem bójí (technical race) a sprintu a závody jsou rozděleny pro různé výkonnostní kategorie Elite, Sport, Hobby, Junioři a Děti.

Současným trendem v pořádání závodů je pořádání paddleboardových akcí na zajímavých místech, pořádat „závodní“ víkendy jako festivaly sportu a zábavy pro všechny, kdo rádi cestují a navazují nová přátelství s lidmi z celého světa. Booking.com

Je paddleboarding i pro normální lidi?


Paddleboarding je pro každého a je provozovaný napříč nejrůznějšími aktivitami. Na paddleboardu zvládnou jezdit pětileté děti, které mají své dětské paddleboardy a pádla. Přes dospělé nejrůznějších tělesných konstitucí a zdravotních omezení až po skupiny, pro které se vyrábějí vícemístné paddleboardy. Stand up paddleboarding je rozrůstajícím se odvětvím vodní zábavy. Lidé si berou paddleboardy na dovolenou k rybníku i k moři, kde na nich dovádí děti, jezdí se na výlety a průzkumy zátok a ostrůvků. Na paddleboardech se dá také jezdit jako na windsurfu s plachtou, cvičit jóga nebo fitness, ale i rybařit. Díky jejich skladnosti se ve vyfouklém stavu přepravují je autem, vlakem i letadlem. Paddleboard si můžete půjčit v půjčovně nebo vybrat vlastní z nepřeberného množství značek a barev.