Mladí středočeští sportovci se chystají na Zimní olympiádu dětí a mládeže

Na Zimní olympiádu dětí a mládeže, která v neděli 19. ledna 2020 začne v Karlovarském kraji, se chystá i stovka středočeských reprezentantů. Mladí olympionici se utkají nejen v zimních sportech.

Středočeský kraj vyšle na Karlovarsko skupinu v počtu 135 účastníků. Pojede 101 sportovců, 25 trenérů, 6 servismanů a 3 vedoucí výpravy. Sportovce přijede podpořit také hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011) a radní pro oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu a sportu Martin Draxler (ANO 2011).

„I když Středočeský kraj nemá ideální geografickou polohu pro zimní sporty, věříme, že se našim mladým sportovcům bude dařit minimálně tak dobře jako na minulé zimní olympiádě. Jsem ráda, že se do výchovy mladých talentů ve středních Čechách podařilo zavést systém. Určitě budu našim reprezentantům držet palce,“ říká hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011). Podle jejích slov Středočeský kraj dlouhodobě podporuje mladé sportovce, a to nejen prostřednictvím Sportovních center mládeže. „Sport je důležitý pro všechny věkové skupiny, ale u dětí a mládeže to platí dvojnásob. Proto v konečném důsledku nezáleží až tak na získaných medailích, ale na tom, že jsou děti motivované k pohybu, k dobrým výkonům a že je sportování baví,“ dodala.

Vedoucí středočeské výpravy Lenka Škopová připomíná, že krajská delegace nemá lehkou pozici – obhájit či zlepšit historicky nejúspěšnější umístění Středočechů na zimní olympiádě, a to 4. příčku v celkovém hodnocení krajů v roce 2018.

Největší šance na stupně vítězů bude mít výprava ze Středočeského kraje v rychlobruslení. Z této disciplíny tradičně vozí nejvíce medailí. Na minulých Zimních olympijských hrách, které se konaly v Pardubickém kraji, přivezli rychlobruslaři 6 zlatých a 2 bronzové cenné kovy. Středočeši vynikají i ve snowboardingu, alpských disciplínách, či v šachách. Před dvěma lety nasbírali celkem 24 medailí (12 zlatých, 8 stříbrných a 4 bronzové). Nejúspěšnější sportovkyní se stala Natálie Brichová, která si v rychlobruslení vyjela 4 zlaté medaile.

Motivovat sportovce k co nejlepším výsledkům bude vlajkonoška středočeské výpravy Denisa Helceletová. Halová mistryně Evropy a čtyřnásobná olympionička tak půjde ve stopách manžela Adama Sebastiana Helceleta, který dělal vlajkonoše sportovcům ze Středočeského kraje na letních hrách v minulém roce.

Zimní olympiáda dětí a mládeže odstartuje v neděli 19. ledna v karlovarské KV Aréně. O medaile se bude bojovat ve městech Karlovy Vary, Boží Dar, Cheb, Mariánské lázně, Ostrov a Sokolov. Mimo tradičních sportů, jako jsou alpské disciplíny či hokej, se zástupci z krajů představí také v karate, šachu nebo v umělecké soutěži v hraní na klávesové nástroje. Celá akce bude probíhat do 24. ledna, přičemž poslední medailové závody se uskuteční o den dříve.