Kvalifikační podmínky Doha 2019


 IAAF dnes oznamuje změnu v kvalifikačním systému pro šampionát v Doha 2019.

11.11.2018

Změny

Současně se zahájením prodeje vstupenek  na IAAF Mistrovství světa v atletice v dnes, IAAF oznamuje změnu v kvalifikačním systému pro šampionát.

Původním záměrem bylo, aby nový systém zařazování do světového žebříčku byl v příštím roce používán jako sportovní kvalifikační systém pro Mistrovství světa IAAF

Po vyslyšení skupin napříč celosvětovou atletickou komunitou je zřejmé, že zatímco nový systém světových žebříčků má širokou podporu, je stále třeba další práce, aby bodový systém získal plnou důvěru, že je stejně spravedlivý vůči všem atletům a ve všech regionech.

Hlavní pozornost IAAF, je jako vždy jako vždy, zaměřena na atlety. Takže pokud bude přetrvávat nejistota v bodovém procesu, IAAF prodlouží období konzultací.

Aby to nemělo dopad na tréninkové režimy a přípravu  před Mistrovstvím světa příští rok IAAF, Rada IAAF souhlasila s tím, že setrvá u stávajícího systému kvalifikace.

Rada IAAF také schválila zavedení nového systému umístění ve světovém žebříčku, jak bylo plánováno na sezónu 2019, takže všichni sportovci a všechny federace mohou v reálném čase sledovat systém  zařazování do světového žebříčku a lépe se s ním obeznámit dříve, než se proces stane primární kvalifikační cestou pro hlavní mistrovství.

IAAF World Championships Doha 2019 entry standards

Slova prezienta IAAF

IAAF prezident Sebastian Coe řekl: “Jsme přesvědčeni, že světové žebříčky jsou nejlepším způsobem, jak se sportovci mohou v budoucnosti kvalifikovat do našeho významného šampionátu. Zavedení změny trvá déle, protože je důležité, aby atleti a federace zcela pochopili, co je komplexní systém. Chtěli bychom tomuto sportu poskytnout příležitost, aby viděli světové žebříčky v chodu a pochopili, jak budou fungovat před tím, než zcela přejdeme na nový systém.

“Domníváme se, že zachování existujícího systému kvalifikace to nejlepší řešení pro Doha, protože dává našim atletům, trenérům a členským federacím jistotu, kterou potřebují v tomto okamžiku k přípravě na světový šampionát. Věříme, že jakmile všichni pochopí systém světového žebříčku, budou mít důvěru k jeho zavedení jako systému kvalifikace pro budoucí šampionáty. “

IAAF dnes zveřejnila revidovaný kvalifikační systém pro mistrovství světa v atletice IAAF v Dohá 2019, který se vrací do stávajícího procesu vstupních standardů. Rada IAAF pak schválí konkrétní vstupní standardy na svém zasedání v Monaku ve dnech 3.-4. Prosince.

V rámci vstupního systému Doha 2019 se sportovci budou moci kvalifikovat čtyřmi způsoby:

V rámci vstupního systému pro Doha 2019 se atleti budou moci kvalifikovat čtyřmi způsoby:

  • splněním vstupních limitů v rámci kvalifikačního období
  • vítězstvím Oblastního šampionátu ve všech individuálních disciplínách kromě marathonu, atlet bude považován, že splnil vstupní limit (podle schválení technickým delegátem, který bude posuzovat limity konkrétní disciplíny
  • divokou kartou jako úřadující mistr světa, vítěz Diamonové ligy IAAF v roce 2019 nebo vítěz IAAF Hammer Throw Challenge, Challenge Race Walk Challenge a soutěže ve vícebojích Combined Events Challenge (na konci kvalifikačního období). Avšak podle této klauzule může být nominován za každou zemi pouze jeden atlet ,jelikož počet atletů za jednu zemi je omezen na 4.
  • tím, že patří mezi nejlépe hodnocené atlety na seznamech výkonnosti IAAF Top Performance Lists za příslušné kvalifikační období (vyjma 10 000 m, maratónu a chůze).

Kde nebude dosažen cílový počet stanovený vstupním limitem,bude použit systém rolldown použitý na posledním mistrovství světa v Londýn ě, aby se zjistilo, kolik atletů se bude kvalifikovat z Top Listů.

Týmy pro štafetu se kvalifikují prostřednictvím světových štafet IAAF v Yokohamě 2019 a přes Top Listy.

Členské federace, které nemají atlety, kteří splňují vstupní limity, budou mít možnost vyslat jednoho nekvalifikovaného sportovce

IAAF World Championships Doha 2019 entry standards

 

zdroj informací : IAAF