Hvězdný souboj štafet v rámci Runway Runu

Český atletický svaz a RunCzech se propojují v projektu EliteRun, který se uskuteční vrámci Runway Runu na pražském letišti Václava Havla vneděli 19. července. Elitní závod štafet spředními českými reprezentanty bude vyvrcholením běžeckého svátku vrámci pražského Runway Run.

Běhání a RunCzech spolupáce s ČAS

„Běhání je integrální součástí atletiky a Český atletický svaz podporuje a provozuje nejen atletiku na dráze, ale věnujeme se také běhům mimo dráhu. Bohužel vsoučasné sice již uvolněné pokoronavirové situaci stále platí, že masové běhy nelze provozovat vtak velkém počtu závodníků, a tak jsou někteří organizátoři značně handicapovaní,“ říká předseda Českého atletického svazu Libor Varhaníka dodává: „chceme proto tento segment podpořit. Hledáme možnosti, jak i přes současnou situaci závody a příležitosti pro běžce uskutečňovat.

Domácí šampionát v půlmaratonu se tento víkend uskuteční, sice ne vPardubicích, ale o mistrovské tituly závodníci nepřijdou. Zároveň chceme podpořit další organizátory, mezi něž patří RunCzech,“ dodává. Český atletický svaz dlouhodobě podporuje běhy mimo dráhu a projektem Český běh se snaží být autoritou a zárukou běžcům, svaz certifikuje tratě, spolupracuje sorganizátory běhů, pořádá odborné trenérské semináře a další aktivity na podporu běhání v České republice, které se kloubí na platformě ceskybeh.cz.

Program akce

„A nyní také podporujeme projekt Česko běží dál a Runway Run s vyvrcholením elitního běhu českých reprezentantů,“ doplňuje Varhaník.„RunCzech reagoval na danou situaci a jsme rádi, že jsme našli způsob, jak znovu umožnit tisícům běžců zažít závodní adrenalin a užít si akce na speciálních místech. Ať už je to letní výzvaČesko běží dál, kde se běhá na trasách certifikovaných Českým atletickým svazem, nebo závod Runway Run Praha, kde můžeme společně uspořádat závod pro elitní atlety. Těšíme se na hodně účastníků, televizních diváků přímého přenosu a návštěvníků Runway Parku na Letišti Praha.

Celá akce začne sobotním Sunset Runem na 5 kilometrů a bude pokračovat v neděli. Běžce čeká v 8:30 Breakfast Run a poté dva dm rodinné běhy. Jeden v 10:30 a druhý v 17:00, takže účastníci budou moci sledovat elitní závod přímo na místě z diváckého sektoru,”uvedl Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech.

foto:JCCysnews

Vrcholem nedělního programu Runway Run tak bude štafetový závod Elite s významnými českými reprezentanty. Pod vedením dvou kapitánek Kristiiny Mäki a Diany Mezuliáníkové se diváci mohou těšit na štafetu s úseky 1000 –500 –500 –1000 metrů na ranveji pražského letiště Václava Havla. Netradiční “silniční” mix štafeta složená ze dvou mužů a dvou žen se uskuteční 19. července od 16:15 hodin v přímém přenosu České televize.

“Těším se na netradiční závod, zajímavé to bude už jen v tom, že druhá štafeta nebude vědět, jak sestavíme pořadí závodníků. Jména do svého týmu jsem volila tak, aby štafeta byla silná, ale zároveň pestrá ve věkových kategoriích mladších účastníků jako je Bára Malíková či čerstvá dorostenecká rekordmanka na 1000 metrů Pavla Štoudková. Věřím, že sestavení štafety se nám povede tak, abysme tým “modrých” roznesli na kopytech,”říká Kristiina Mäki.

“Jsem ráda za každou příležitost zviditelnění atletiky a věřím, že takový souboj štafet bude divácky zajímavý I vzhledem k tomu, že se na startu objeví zvučná jména. S druhou kapitánkou Kristiinou jsme vybíraly členy tak, aby byl závod vyrovnaný, přesto o vítězství mého týmu vůbec nepochybuji,” říká Diana Mezuliáníková.

Kapitánky budou losovat o to, kdo poběží v prvním úseku, další taktika je pak již na každém z jednotlivých týmů.

Podmínkou je, že kilometrové úseky musí běžet jak muž, tak žena.

Červená štafeta

  • Kristiina Mäki
  • Filip Sasínek
  •  Barbora Malíková
  •  Pavel Maslák

Náhradníci: Pavla Štoudková, Hakim Saleh

Modrá štafeta:

  • Diana Mezuliáníková,
  • Jan Friš,
  • Lada Vondrová,
  • Filip Šnejdr

Náhradníci: Anna Šimková, Jakub HoftA