Další Grand prix 2021 bude v Imole  – Pirelli Gran Premio Del Made In Italy E Dell’emilia Romagna– 16.4.- 18.4.2021

2.místo 3.místo
Grand Prix web Facebook okruh
zdroj informací : F1 a vlastní zdroje

RESULTS

Note – Hamilton scored an additional point for setting the fastest lap of the race. Tsunoda received a 5-second time penalty for exceeding track limits. Stroll received a 5-second time penalty for leaving the track and gaining an advantage. Raikkonen received a 30-second time penalty for a rolling start infringement.

Poznámka –

• Hamilton získal další bod za zajetí nejrychlejšího kola závodu.
  • Tsunoda dostal trest 5 sekund za překročení limitů trati.
  • Stroll dostal 5sekundový trest za opuštění trati a získání výhody.
  • Raikkonen dostal 30sekundový trest za porušení pravidel při postupném startu.

Zaváděcí kolo

V zaváděcím kole dostal smyk Charles Leclerc a projel štěrkem. Sebastian Vettel, který měl odstartovat ze 13. pozice startoval z boxové uličky.

Start závodu

Trať v Imole byla po dešti mokrá. Hned po startu proběhl souboj o první místo mezi Lewisem Hamiltonem a Maxem Verstappenem. Max vytlačil Lewise mimo trať  a ujal se vedení. Lewis Hamilton, který při výjezdu mimo trať přeskákal žluté obrubníky hlásil poškození vozu. V prvním kole předjel Charles Leclerc Sergio Pereze a dostal se na 3. místo.

Safety car po nehodě Nicolase Latifiho

Nicolas  Latifi vyjel mimo trať podařilo se mu vrátit se na trať, ale později po kontaktu s Nikitou Mazepinem narazil do bariéry a v 1. kole vyjel safety car. (červený safety car Mercedes). Ve 4. kole se Mick Schumacher při zahřívání pneumatik  roztočil a při nárazu do bariéry si urazil přední křídlo. Nájezd do boxu byl z bezpečnostních důvodů uzavřen. Sergio Perez také vyjel z trati a propadl v pořadí dolů. V pátém kole byla otevřena boxová ulička. V šestém kole byl ukončen safety car.

Po safety caru

V 7. kole proběhl souboj o první místo mezi Lewisem Hamiltonem a Maxem Verstappenem. Za nimi se dotahoval Charles Leclerc. Max Verstappen ujížděl zbytku pole. V 8. kole Lando Norris předjel Carlose Sainze  a dostal se na 7. místo. V 9. kole předjel Pierra Gaslyho a jel na 6. místě za svým týmovým kolegou Danielem Ricciardem. V 10. kole Sergio Perez hlásil problémy s volantem. Lance Stroll v 10. kole předjel Pierra Gaslyho  a při manévru přeskákal žluté obrubníky, vzápětí se Pierre Gasly před Lance Strolla vrátil. V 11. kole Lando Norris dojel Daniela Ricciarda na 1. sec. Carlos Sainz vyjel mimo trať. Sergio Perez byl penalizován za předjíždění pod safety carem 10sec stop and go. Ve 13. kole George Russel předjel Pierra Gaslyho a dostal se do bodované desítky. Ve 14. kole předjel Pierra Gaslyho jeho týmový kolega Yuki Tsunoda. Ve14. kole souboj mezi Estebanem Oconem a Fernandem Alonsem, Esteban Oocon se dostal před Fernanda Alonsa na 16. místo.

Z trati do štěrku vyjel Carlos Sainz. V 15. kole měnil Pierre Gasly z modré sady do mokra na přechodovou sadu pneumatik. V 16. kole bojoval Lando Norris s Danielem Ricciardem o 4. místo, Lando Norris byl za Danielem Ricciardem 0,9 sec. Lewis Hamilton zajel nejrychlejší kolo závodu. V 18. kole dostal Daniel Ricciardo pokyn od týmu, aby před sebe pustil Landa Norrise. V 21.kole proběhl souboj o 10. místo mezi George Russelem a Kimi Räikkonenem. Ve 21. kole zajel nejrychlejší kolo Sergio Perez.

Jako první přezul na žlutou sadu pneumatik do sucha Sebastian Vettel. Dostal 10. sekundový trest stop and go za to, že neměl připravené auto v časovém limitu před startem do zaváděcího kola. Ve 24. kole Sebastian Vettel zajel do boxu. Lewis Hamilton získal přilnavost a stahuje náskok na Maxe Verstappena. V 27. kole Carlos Sainz předjel Daniela Ricciarda. Lewis Hamilton byl blízko za Maxem Verstappenem. V 28. kole zajel Max Verstappen do depa k výměně pneumatik. V 29. kole měnil na žlutou sadu Lewis Hamilton. Max Verstappen se vrátil na 1. místo. Ve 30. kole zajel Max Verstappen nejrychlejší kolo.

Dvě po sobě následující nehody pilotů stáje Mercedes

Ve 31. kole Lewis Hamilton vyklouzal mimo trať do únikové zóny. Při nárazu do bariéry poškodil přední spojler a nedařilo se mu vyjet ze štěrku, musel vycouvat do trati. Vrátil se s poškozeným předním spojlerem. Ve 32. kole následovala kolize Valtteri Bottase a George Russela, kdy oba vyletěli z trati a narazili do bariéry.

Po obou nehodách následovalo přerušení závodu ve 34. kole

Restart  závodu

Pořadí pro restart závodu za safety carem : Verstappen, Leclerc, Norris, Perez, Sainz, Ricciardo, Stroll, Räikkonen, Hamilton, Tsunoda, Giovinazzi, Alonso, Ocon, Gasly, Vettel, Schumacher, Mazepin.

Jezdci seřazeni na safety carem. Lando Norris se vrátil na třetí pozici, ze které měl startovat po včerejší kvalifikaci, než mu byl odebrán třetí nejrychlejší čas za nedodržení limitu tratě. Ve 35. kole předjel Lando Norris Charlese Leclerca. Z trati vyjel Kimi Räikkonen  i Max Verstappen. Do štěrku zabořil svůj vůz i Yuki Tsunoda. Lando Norris dojíždí Maxe Verstappena. Za nimi byl Charles Leclerc. V 37. kole zajel Max Verstappen nejrychlejší kolo závodu a ujížděl Lando Norrisovi. V 38. kole vyjel mimo trat Sergio Perez. Lewis Hamilton útočil na Lance Strolla. Bylo povoleno použití DRS. Ve 40. kole zajel Lewis Hamilton nejrychlejší kolo. Sergio Perez vyjel znovu mimo trať. Ve 41. kole dojel Lewis Hamilton Daniela Ricciarda. Ve 42. kole Daniela Ricciarda s využitím DRS předjel. O 11. místo bojoval Fernando Alonso a Sebastian Vettel. Přišlo napomenutí pro Yuki  Tsunodu, že musí respektovat limit trati v zatáčce 9.

Ve 47. kole Max Verstappen zajel nejrychlejší kolo závodu. O 12. místo bojoval Sergio Perez se Sebastinem Vettelem, přitom manévru přeskákal Sergio Perez přes žluté obrubníky. Ve 49. kole zaútočil Lewis Hamilton na Carlose Sainze. Sergio Perez se dostal předl Sebastiana Vettela. Lewis Hamilton předjel Carlose Sainze. Proběhl souboj o 2. místo mezi Lando Norrisem a Charlesem Leclerem. Lewis Hamilton útočil na Charlese  Leclerca a v 55. kole ho předjel. Yuki Tsunoda byl penalizován 5 sec za porušování limitu tratě.

Napínavý souboj o 2. místo

V závěru závodu jsme byli svědky napínavého souboje o druhé místo mezi Lewisem Hamiltonem a Lando Norrisem. Pierre Gasly vyjel mimo trať. V 60. kole Lewis Hamilton předjel Landa Norrise. Lewis Hamilton zajel nejrychlejší kolo závodu. V 62. kole vyjel mimo trať Nikita Mazepin. V závěru závodu odstoupil Sebastian Vettel pro problémy s převodovkou.

Pro vítězství si dojel Max Verstappen, následován Lewisem Hamiltonem a Lando Norrisem.