Top news

Zatmění Slunce – 12.8.2026

Ve středu 12. srpna budeme moci pozorovat úplné zatmění Slunce, které u nás bude viditelné jako částečné s maximální fází přibližně 0,89. Začátek zatmění v Praze připadá na 19:19, maximální fáze nastává ve 20:12. Slunce zapadá nedlouho po tomto okamžiku ve 20:24. Současně se zatměním Slunce bude také nejvíce aktivní meteorický roj Perseid.

K zatmění Slunce dochází tehdy, když Měsíc, který je ve fázi novu, prochází mezi Sluncem a Zemí, přičemž Měsíc úplně nebo částečně zakryje pozemskému pozorovateli výhled na sluneční kotouč. V případě úplného zatmění je Slunce Měsícem zakryto zcela, v případě částečného nebo prstencového zatmění Měsíc zakrývá pouze část slunečního disku.

Nezbytnou podmínkou k pozorování nadcházejícího zatmění je příznivé počasí. Úkaz bude pozorovatelný i pouhýma očima, ale pouze se speciálními brýlemi, neboť bez použití vhodných ochranných pomůcek se pozorovatel vystavuje nebezpečí vážného a trvalého poškození zraku!

Bude možné pozorovat zatmění Slunce a Perseidy na hvězdárně?

Přestože na hvězdárně bude pozorování probíhat, na zatmění Slunce při jeho západu ani na Perseidy není hvězdárna ideálním místem.

To nejlepší se odehrává venku pod širým nebem. Vyraz proto někam na louku nebo pole dál za městem a užij si úkaz naplno.

Zatmění Slunce

Na sledování zatmění si vyber místo s výhledem na západ. Na webu shademap.app najdeš místo, kde bude Slunce vidět co nejdéle. Tím si zajistíš, že ze zatmění uvidíš co nejvíc. Maximum totiž nastane, až když bude v Česku Slunce těsně nad horizontem.

Perseidy

Vezmi si deku nebo křesílko a najdi co nejtmavší místo daleko od světel města s výhledem na celou oblohu. Letos mají Perseidy skvělé podmínky – je nov, teplo a při jasné obloze bude opravdu na co koukat. Tak toho využij!

Štefánikova hvězdárna

Mimořádně otevřeno od 19:00 do 21:00.

Samotný úkaz částečného zatmění bude možno vzhledem k obzoru pozorovat jen do zhruba 20:00. 

Hvězdárna Ďáblice

Mimořádně otevřeno od 14:00 do 24:00.

Ve večerních hodinách se můžete těšit na pozorování částečného zatmění Slunce, v noci pak na maximum meteorického roje Perseidy. Hvězdárna si k akci připravila také doprovodný program.

Planetárium Praha

Otevřeno do 21:30.

Samotný úkaz částečného zatmění zde nebude možno pozorovat přímo. Ve foyer planetária bude probíhat komentovaný živý přenos úplného zatmění ze Španělska, kam vyrazili pozorovat naši kolegové. 

  • Zdroj: Planetárium Praha
  • Titulní foto : AI