Vývoj prodeje nových bytů v Praze za rok 2022

Ve třetím kvartále roku 2022 se potýkáme s největšími sazbami hypoték od konce 90. let. V tomto období se v Praze prodalo pouze 410 nových bytů. To je téměř o 70 % méně než ve stejném období roku 2021.

Za první tři kvartály roku 2022 se pak jen v Praze prodalo 1 950 nových bytů, což je pokles vůči roku 2021 o 65 % – v loňském roce se za 1–3 kvartál prodalo neuvěřitelných 6 450 nových bytových jednotek.

Důvody jsou zřejmé. Společně s extrémně vysokou inflací (září, říjen 2022 cca 17 %) a začátkem války na Ukrajině koncem února 2022 tvoří silně negativní faktor pro většinu potencionálních kupců nemovitostí obavy z dalšího vývoje hypotečních sazeb.

V rámci sledování vývoje prodeje bytů v Praze na poslední dekády jde o největší poklesy prodejů za posledních 15 let. Co tedy dělat, jak se zachovat v situaci, kdy nutně potřebuji bydlet?

Jaký bude vývoj cen nemovitostí

Propadem poptávky po novostavbách se otevírá šance, že by mohly developeři začít zlevňovat. Neočekávejte ovšem skokové snížení ceny. Jestli se budou ceny snižovat, půjde maximálně o jednotky procent. Developeři si nebudou ukrajovat ze svých marží, pokud to nebude nezbytně nutné.

Hypoteční úvěry se do hodnot z minulých let určitě po nějakou dobu nevrátí. Tato situace může vést k tomu, že se už tak špatná dostupnost vlastního bydlení ještě zhorší a bydlení bude nedostupné pro většinovou část obyvatelstva, zejména střední třídy.

Novostavby bude naopak stále více vyhledávat většina nových i stálých investorů, kteří budou chtít své finanční prostředky chránit před vysokou mírou inflace. Je totiž známá pravda, že nemovitosti se dlouhodobě zhodnocují více, než je růst inflace.

Co čekat v segmentu nemovitostí pro 2023

S vysokou mírou určitosti můžeme říct, že jak hypoteční sazby, tak výška inflace se v roce 2023 nebude dramaticky měnit. Inflace se již nyní koncem roku 2022 velmi mírně snižuje (z 18 % na 17 % v listopadu 2022). Postupné mírné snižování lze tedy očekávat i v následujícím roce. Prognóza ČNB říká, že v roce 2023 můžeme počítat s celkovou mírou inflace cca 9 %, což je stále vysoké číslo. ČNB stanovila pro rok 2023 prognózu také pro hypoteční repo sazbu, která by se neměla dostat pod 6 %.

Oba tyto faktory připravují v roce 2023 pro segment nemovitostí minimálně výhled stagnace v oblasti pořizování nemovitostí.