Ve Vídni vznikne Centrum precizní medicíny

Ve Vídni v následujících letech vznikne Institut Erica Kandela – Centrum precizní medicíny. Podle města se má jednat o moderní výzkumné pracoviště pro dvě stovky vědců. Ti budou prostřednictvím nejnovějších technologií vyvíjet personalizované terapie ušité pacientům na míru. Centrum, které vznikne na ploše 6 000 m2 v areálu vídeňské Všeobecné nemocnice, má být hotové do roku 2026. Stát bude 90 mil. euro.

 

Během následujících čtyř let vznikne ve Vídni zbrusu nové a moderní zdravotnické pracoviště.

O tom minulý týden jednomyslně rozhodl vídeňský zdravotnický výbor. Centrum precizní medicíny, také Institut Erica Kandela, získalo pojmenování po držiteli Nobelovy ceny Ericu Kandelovi, rakousko-americkému neurobiologovi, který prestižní cenu získal v roce 2000 za výzkum týkající se signální transdukce v nervovém systému. Nové moderní pracoviště má za cíl vyvinout nové terapie ušité jednotlivým pacientům na míru. Stane se zároveň základnou pro celkem dvě stě vědců, kteří zde prostřednictvím nejmodernějších technologií budou moct stanovovat rámcové podmínky pro personalizovanou a digitální medicínu. Zejména se zaměří na biomedicínský výzkum, klinické studie, genomové technologie, bioinformatiku a IT.

 

Nové výzkumné pracoviště vznikne v areálu vídeňské Všeobecné nemocnice (AKH Wien), a to na ploše o rozloze 6 000 m2.

Náklady na jeho vybudování jsou vyčísleny na 90 miliónů euro, přičemž část prostředků získá centrum od Evropské unie, zbytek pak pokryjí prostředky z rakouského státního rozpočtu. Pozemky, na kterých nové centrum bude stát, vlastní město Vídeň a vídeňský zdravotnický výbor. Po dokončení stavby bude vlastnické právo ke stavbě převedeno na Lékařskou univerzitu ve Vídni (Medizinische Universität Wien), a to ve formě bezplatných stavebních práv na dobu 99 let.

Precizní medicína představuje personalizovanou zdravotní péči a léčbu šitou na míru pacientům. Zároveň umožňuje vyvíjet ty nejmodernější terapie s co nejmenšími vedlejšími účinky. Podle odborníků se jedná o jeden z největších trendů medicíny 21. století. Ve Vídni vědci pokryjí nové terapie z různých oborů, od kardiovaskulárních chorob, přes rakovinová nebo revmatologická onemocnění po duševní nemoci či alergie.

Foto: Vizualizace Centra precizní medicíny ve Vídni, (c) ZOOMVP_Moser