V zoo proběhlo první kolo Velké ceny malých zoologů. Vítěz bude znám příští pátek, kdy proběhne finále soutěže.

Na konci minulého týdne navzdory ne úplně příznivému počasí se po areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava pohybovaly stovky dětí a prověřovaly nejen své znalosti z biologie, ale také fyzickou zdatnost. Proběhlo zde základní kolo Velké ceny malých zoologů. Soutěž je určena žákům 4. a 5. tříd a téma letošního ročníku je „Duchové Madagaskaru a jejich domov“.

 

Soutěž probíhala od středy 14. září do pátku 16. září a přihlásilo se do ní bezmála 500 žáků z 30 škol z celého Moravskoslezského kraje.

Soutěž prověřuje nejen znalosti žáků z biologie, ale také jejich fyzickou zdatnost. Trasa bývá vytyčená po celém areálu z otázek, jejichž správné odpovědi dovedou soutěžící až k cíli. Žáci soutěží v sedmičlenných družstvech. Pro zajímavost – pokud soutěžící tentokrát zodpověděli na všechny otázky správně hned napoprvé, uběhli vzdálenost asi 2,7 km. Pokud ale naopak pokaždé udělali chybu a museli se vždy vracet, trasa se jim protáhla na 6,5 km.

 

Téma soutěže bylo zaměřeno na ohroženou faunu a flóru 4. největšího ostrova světa a také na madagaskarské zástupce, kteří jsou k vidění i v Zoo Ostrava. Úkoly se týkaly rovněž vyhynulých druhů. Pro připravené soutěžící tak nebyl problém odpovědět na otázku, zda se v minulosti na Madagaskaru vyskytovali i hroši, který druh lemura má modré oči nebo co znamená malgašské slovo lavaka, které se používá i mezinárodně.

 

Z celkem 71 družstev vzešlo pět finálových, která své síly poměří v pátek 30. září. S realizací soutěže pravidelně pomáhají pracovníkům výukového centra zoo i dobrovolní spolupracovníci – členové Kruhu přátel Zoo Ostrava. Finančně akci podpořil Moravskoslezský kraj.

 

Foto  autorka Veronika Máchová.