V Tokiu kvůli covidu si budou sportovci věšet medaile na krk sami

Olympijské hry v Tokiu kvůli koronaviru provázejí přísná opatření, která začínají už po příletu a mají minimalizovat rozšíření nákazy mezi olympioniky i běžnou japonskou populaci. Sportovci se budou testovat denně a musejí se pohybovat jen v olympijské vesnici, kam nemá přístup nikdo zvenčí, a na svých sportovištích. Časté testování čeká také další akreditované osoby, které budou bydlet převážně ve vyhrazených olympijských hotelech. Bez ohledu na případné očkování jsou povinné roušky a odstupy.

 

Medaile na krk samoobsluhou

Na olympijských hrách v Tokiu nikdo nejlepším medaile na krk nepověsí, kvůli hrozbě koronaviru budou ceremoniály bezkontaktní, fungovat bude samoobsluha. Sportovcům tedy relikvii zlaté, stříbrné či bronzové hodnoty donesou na podnose, z něhož si medaili sami vezmou.

„Medaile na krk věšet nebudeme,“ citovala agentura Reuters předsedu Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha. „Medaile budou na podnose a sportovci si je z něj budou brát,“ potvrdil.

„Osoba, která bude medaile na podnos dávat, bude mít dezinfikované rukavice. A zajistíme také, aby se už potom nikdo další medailí nedotknul. Předávající i sportovci budou mít roušky, nebudou si podávat ruce a ani se nebudou objímat,“ uvedl Bach.

Olympiáda odstartuje v Tokiu příští týden jen krátce poté, co v dějišti her a sousedních prefekturách byl kvůli narůstajícímu počtu nakažených vyhlášen nouzový stav. Soutěže se proto budou konat bez diváků a za přísných opatření pro sportovce a další účastníky.

Medaile budou nejtěžší v historii letních olympiád, váží 556 a 550 gramů. Kompletní medailovou kolekci, kterou vytvořil Juniči Kawaniši. Na výrobu medailí o průměru osm a půl centimetru byly použity recyklované kovy z téměř 79 000 tun mobilních telefonů a dalších malých elektronických zařízení, kterých se vybralo při sbírce po celém Japonsku přes šest milionů. Dostalo se z nich 32 kilogramů zlata, tři a půl tuny stříbra a 2,2 tuny bronzu.

Na přední straně je řecká bohyně vítězství Niké, což je tradice u olympijských medailí vyžadovaná Mezinárodním olympijským výborem. Na zadní straně jsou olympijské kruhy a logo her v Tokiu. Vítězný design byl vybrán z více než čtyř stovek návrhů profesionálů i studentů. Na okraji medaile bude vyryta disciplína, za kterou byla udělena.

Zlaté medaile jsou vyrobeny ze stříbra a pozlaceny šesti gramy zlata. Čistě stříbrné jsou kovy za druhé místo. Bronzové medaile jsou z nerezové formy bronzu obsahující zinek.

Stužky jsou z recyklovaného polyesteru a design s japonskými a olympijskými motivy je vytvořen tak, aby nevidomí mohli pohmatem zjistit, o jakou barvu medaile se jedná.

V Tokiu se bude rozdělovat 339 sad medailí ve 33 sportech.

Kvůli dalšímu nárůstu nákazy v Japonsku byl v Tokiu na dobu her vyhlášen nouzový stav

V souvislosti s olympijskými hrami v Tokiu bylo od začátku července, kdy začaly platit manuály hygienických opatření, zaznamenáno 20 případů koronaviru. Čtrnáct z nich se týkalo pracovníků stavebních firem. Informoval o tom organizační výbor. Navíc měli čtyři sportovci pozitivní test na covid-19 po příletu na aklimatizační kempy do Japonska. Jedná se o dva reprezentanty Ugandy a po jednom olympionikovi z Izraele a Srbska.

 

Nákaza se objevila také u sedmi členů personálu hotelu v Hamamacu, kde nyní pobývá část brazilského olympijského týmu. Zástupce tohoto japonského města Jošinobu Sawada řekl, že hotel je považován za ohnisko koronaviru.

 

Zdroj: ČTK

foto: FB The Olympions, Olympijské medaile pro Tokio 2020 | Foto: Reuters

 

YouTube
Share