V reakci na oznámený krátkodobý výpadek léku Algifen NEO Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se SÚKL a ČLS JEP informovalo lékaře o dostupných alternativách

Ministerstvo zdravotnictví jedná s dodavatelem léků, společností Teva, o urychlení dodávek léčivého přípravku. Ve spolupráci s Českou lékařskou společností JEP byli lékaři informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Reaguje tak na z výrobních důvodů oznámený výpadek. Nejpozději od konce května by měl být dle informací od společnosti Teva opět dostupný v lékárnách. Zároveň probíhají jednání o urychlení dodávek.

 

V rámci pravidelného jednání pracovní skupiny pro dostupnost léčiv dostalo Ministerstvo zdravotnictví informaci, že navzdory původním informacím od držitele o registrace dojde ke krátkodobému výpadků léčivého přípravku na předpis, dostupného pod názvem Algifen NEO. 

 

„Společně se Státním ústavem pro kontrolu léčiv jsme se v momentě, kdy byl výpadek potvrzen, obrátili na odborníky v oblasti léčiv a jsem rád, že můžeme říci, že léčivý přípravek ve výpadku má alternativu dostupnou v dostatečném množství. Výpadek je podle informací od dodavatele krátkodobý. Každý pacient během tohoto období dostane léčbu, kterou potřebuje,” řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

„Velice děkujeme Ministerstvu zdravotnictví za rychlé řešení situace. Doporučujeme, aby se pacienti užívající tento lék obrátili na svého lékaře, který určí vhodný postup a nabídne odpovídající alternativu předepsaného léčiva vázaného na lékařský předpis,” uvedl vedoucí Pracovní skupiny pro lékovou politiku a kategorizaci léčiv ČLS JEP Martin Votava.

„Mohu potvrdit, že k přerušení dodávek léčivého přípravku Algifen NEO, vázaného na lékařský předpis, došlo z výrobních důvodů na straně výrobce a došlo také opakovaně k posunutí předpokládaného data obnovení dodávek z důvodu nedostupnosti jedné z léčivých látek. V současné chvíli intenzivně jednáme s držitelem rozhodnutí o registraci o urychlení následné dodávky dotčeného léčivého přípravku,” dodal závěrem pověřený ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Jakub Velík.