V olomouckém kraji řeší vraždy – Zavraždil kamaráda a matka zavraždila měsíčního syna

Kriminalisté odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vražda, kterého se měl dopustit osmnáctiletý mladík z Velkých Losin.

 Vrah útočil chladnokrevně. 

V pátek 28. října v noci jsme přijali na tísňovou linku 158 oznámení, že se v bytovém domě v obci Velké Losiny ozývá křik.

Na místo vyrazila policejní hlídka, která v chodbě domu spatřila mladíka útočícího s nožem a tyčí v ruce na muže ležícího na zemi. Agresor na opakované výzvy policistů, aby svého jednání zanechal, nijak nereagoval a ve zběsilém útoku pokračovat. Po opakovaných marných výzvách útočník nejenže neukončil své jednání, ale zaútočil i proti zasahující hlídce, proto byl jeden z policistů nucen použít služební zbraň. Útočník byl zasažen do ruky a poté, co v útoku i nadále pokračoval, byl dalším výstřelem zasažen i do druhé ruky a teprve poté se policistům podařilo jeho běsnění zastavit.

Policisté ihned poskytli oběma zraněným mužům první pomoc a přivolali záchrannou službu. Lékař na místě konstatoval u sedmnáctiletého chlapce smrt. O rok starší útočník byl transportován do nemocnice, přes veškerou poskytnutou péči však zemřel.

Přesnou příčinu úmrtí útočníka i oběti a také to, zdali mladíci byli pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky, určí nařízené soudní pitvy.

Za zvlášť závažný zločin vražda hrozí dle trestního zákoníků trest odnětí svobody na deset až osmnáct let.  Motiv činu zjišťujeme.  

31. října 2022


 Výjimečný trest hrozí matce za vraždu kojence. 

Kriminalisté odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje zahájili trestní stíhání šestadvacetileté ženy pro zvlášť závažný zločin vražda.

V úterý 25. října v ranních hodinách jsme od záchranné zdravotnické služby přijali oznámení o úmrtí měsíčního dítěte v obci na Šumpersku. Žena uvedla, že se ráno probudila se synem v posteli, a když viděla, že nedýchá, tak přivolala lékaře. Ten zjistil, že dítě má na těle podlitiny a podezřelá poranění a přivolal policisty.

Soudní pitva kojence prokázala, že se nejedná o úmrtí z přirozených příčin, ale že šlo o násilnou smrt, která nastala v příčinné souvislosti s jednáním druhé osoby.

Žena zpočátku jakékoliv násilí vůči synovi popírala. Kriminalisté pečlivě a důsledně shromáždili informace a vyhodnotili veškeré poznatky, s nimiž ženu konfrontovali. Ta se nakonec pod tíhou předložených důkazů k činu vraždy svého měsíčního syna doznala.

Kriminalisté podali krajskému státnímu zástupci podnět k vydání návrhu na vzetí ženy do vazby,  který soud akceptoval a poslal ji za mříže.

Obviněné ženě hrozí za zvlášť závažný zločin vražda trest odnětí svobody na patnáct až dvacet let nebo výjimečný trest.

31. října 2022

 

Zdroj :

  • Policie České republiky – KŘP Olomouckého kraje
  • mjr. Mgr. Jitka Dolejšová
  • por. Mgr. Libor Hejtman