Srpnové dny jsou jako stvořené pro vína z vysokou „ovocitostí“

Bílé broskve, zralé nektarinky, lesní jahody, máslová hruška, červený pomeranč, zelené slívy, angrešt, sušené meruňky… Všechny zmiňované a mnohé další rozmanité druhy ovoce můžeme cítit ve víně. Odkud se berou? Která moravská a česká vína z letošní stovky nejlepších – ze Salonu vín – doporučuje i pro svou jedinečnou svěží letní „ovocitost“ národní sommelierka Klára Kollárová? A s jakými lehkými sezónními pokrmy vytvoří dokonalou dvojici?

Přemýšleli jste někdy, jak chutnají hrozny?

Většinou je příjemně sladké a hroznové, ale možná v nich také cítíte i jiné druhy ovoce. Proto není nic zvláštního, že jakmile se napijete doušku vína, rozlije se ve vašich ústech ovocný sad nebo třeba květinová louka. V nápoji jsou jednotlivé druhy ovoce vnímány více intenzivně než v samotných hroznech. Jak je to možné? A jaké fáze výrobního procesu zvýrazňují „ovocitost“ ve víně?
 

„Poté, co se hrozny sklidí, nechávají se fermentovat. Během fermentace, kdy kvasinky přeměňují cukry v hroznové šťávě na alkohol, vznikají různé vonné látky. Mezi ně patří také estery. Jedná se o organické kyseliny, které se přirozeně vyskytují nejen ve víně, ale také v jiném ovoci. Estery stojí za výraznou ovocnou vůni a chutí. Dává smysl, že v červeném víně cítíte tmavé plody (ostružiny, jahody, třešně), v bílém zase např. hrušky, ananas, broskve nebo citrusy,“ vysvětluje národní sommelierka Klára Kollárová.

 
Když víno zraje, přidávají se i jiné látky.

Například zrání v dubových sudech zvyšuje obsah vonných sloučenin na bázi laktátů, které vínu dodají další zajímavou příchuť (např. vanilku, karamel, koření aj.). Komplexní aroma ovšem víno získává i díky jiným sloučeninám, jako jsou např. pyraziny, terpeny, thioly apod.

Outdoor picnic with rose wine, fruits, nuts, meat and cheese

Müller Thurgau 2021, suché, pozdní sběr, MORAVÍNO s.r.o.

(podoblast Mikulovská, Mikulov, trať Pod Svatým kopečkem I, 13 %)

 

„V Moravínu umí udělat skvělou müllerku, což dokazuje fakt, že se již podruhé za sebou umístila v Salonu vín. Vloni byla dokonce bestsellerem. Má světle zlatou barvu, voní po rozkvetlé louce a ovocném sadu. V chuti jsou cítit stopy bílých broskví i bezinek. Příjemnou chuť uzavírá jemná kyselina,“ láká na jedinečné víno národní sommelierka Klára Kollárová

Zakoupíte: Salonvin.cz

Cena: 219 Kč

Rulandské bílé 2021, suché, pozdní sběr, Stanislav Škrobák – Vinařství Škrobák

(podoblast Slovácká, Čejč, trať Brněnka, 12,5 %)

Představujeme krásnou rulandu bílou z rodinného vinařství Škrobák z Čejkovic. Doporučujeme se k nim podívat do vinařství, mají krásný hotel s příjemným bistrem a výtečnou kávou i dezerty. Víno je ideální na letní večery, zcela suché a s nižším obsahem alkoholu. Vůně je bohatá a mnohovrstevnatá s dotykem kdoule, máslové hrušky a lískových oříšků. V chuti je harmonické, elegantní a dlouho doznívá. Ovocný profil vína je doplněn o kořenité tóny. Vyzkoušejte k čerstvé zelenině s jemným dipem,“ popisuje národní sommelierka Klára Kollárová.

Zakoupíte: Salonvin.cz

Cena: 295 Kč

Rulandské šedé 2021, suché, pozdní sběr, Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

(podoblast Znojemská, Znojmo, trať Načeratický kopec, 12,5 %)

Typický šeďák, který konzumenti očekávají a chtějí. A tak není divu, že se jedná od další z top 10 bestsellerů Salonu vína. Má výraznou zlatou barvou a bohatou vůni s projevem zralých mandarinek, nektarinek, lučního medu a s nádechem ušlechtilého dřeva. Chuť je šťavnatá, s citrusovou kyselinou, lehkým zbytkovým cukrem a delším smetanovým závěrem. Vhodná ke grilované rybě na másle,“ doporučuje národní sommelierka Klára Kollárová.

Zakoupíte: Salonvin.cz

Cena: 239 Kč

Ryzlink rýnský 2021, suché, české zemské víno, Luděk Vondrák

(podoblast Mělnická, Mělník, trať Turbovická, 11,5 %)

„V létě si užijete i mělnický ryzlink. Vína z Čech mají často lehčí a svěžejší charakter než ta moravská, což potvrzujeme. Má citrusový buket s bylinnými tóny připomínajícími tymián a dobromysl, v chuti naleznete stopy zelené slívy a angreštu. Je středně plné, elegantně zakulacené malým zbytkovým cukrem dotvářejícím komplexní harmonii. Příjemný nižší alkohol skvěle doplňuje vyšší extrakt, a tak ho můžete dát i ke kuřeti s bylinkami,“ přibližuje víno národní sommelierka Klára Kollárová.

Zakoupíte: Salonvin.cz

Cena: 299 Kč

Ryzlink rýnský 2021, polosuché, pozdní sběr, Rodinné vinařství Skoupil

(podoblast Velkopavlovická, Zaječí, trať Růžový vrch, 13,5 %)

„Ryzlink má nespočet tváří a tento je v moselském stylu s jemným zbytkovým cukrem. Má světle zelenkavožlutou barvu. V aroma jsou cítit broskve a citrusy, které postupně přecházejí do květnatých tónů. V chuti se prosazuje limetka a kumquat, pikantní kyselina v závěru předurčuje i k delšímu zrání. Vyzkoušejte třeba s krevetou na grilu a sladkokyselou omáčkou,“ charakterizuje víno národní sommelierka Klára Kollárová.

Zakoupíte: Salonvin.cz

Cena: 299 Kč

 

Ryzlink rýnský 2021, polosuché, VOC Znojmo, Vinné sklepy Lechovice, spol. s r.o.

(podoblast Znojemská, Božice, trať Stará hora, 12,5 %)

„Zcela odlišný styl má představitel apelace VOC Znojmo. Víno je zlatavě žluté barvy s vůní sušených meruněk, citronové kůry a lipového květu. Po polknutí nastoupí mohutná, jemně nasládlá chuť lipového medu a červeného pomeranče s bohatou strukturou a dlouhým závěrem. Doplní i rozpečený kozí sýr na salátku s medovou zálivkou,“ láká národní sommelierka Klára Kollárová.

Zakoupíte: Salonvin.cz

Cena: 239 Kč

Sauvignon 2021, suché, moravské zemské víno, Hana Mádlová

(podoblast Velkopavlovická, Velké Bílovice, trať Přední hora, 13,5 %)

„Toto víno nabízí odlišný pohled na odrůdu Sauvignon. Namísto primární aromatiky se soustředíme na komplexitu a bohatost chuti. Inspirace při výrobě vína je z Francie, proto se mošt školí v dubových sudech o objemu 320 litrů. Ochutnejte víno s bohatým aroma a chutí citrusového ovoce, jemného vanilkového dřeva a šťavnaté kyseliny s nekonečnou dochutí. Víno klidně zdekanzuje, vzduch mu jen prospěje,“ doporučuje národní sommelierka Klára Kollárová.

Zakoupíte: Salonvin.cz

Cena: 499 Kč

 

Ryzlink rýnský 2021, polosladké, výběr z hroznů, VINAŘSTVÍ SOL INVICTUS s.r.o.

(podoblast Mikulovská, Novosedly, trať Slunečná, 12 %)

„Ryzlink je jednou z mála nearomatických odrůd, kterému zbytkový cukr sluší. Tento má lahodnému aroma s aromatikou lipového květu a medové vůně. V chuti se projevuje vyšší svěží kyselina, která odlehčuje medové a botrytické tóny i vyšší zbytkový cukr. Tato jemná hra chutí se projevuje v dlouhé dochuti. Vyzkoušejte k lehkým dezertům s oranžovým ovocem,“ popisuje národní sommelierka Klára Kollárová.

Zakoupíte: Salonvin.cz

Cena: 295 Kč

Rulandské šedé 2021, polosladké, výběr z bobulí, Vinařství Garčic

(podoblast Mikulovská, Pavlov, trať Slunný vrch, 14 %)

„Polosladké víno je vhodné samozřejmě k dezertům a snad ještě lepší se sýry. Víno má výrazně zlatožlutou barvu s vysokou viskozitou. Díky vysoké vyzrálosti hroznů se ve vůni projevuje med, rozinky, sušené ovoce s nádechem přezrálých hrušek. Chuť je plná, extraktivní, medová, zakončená zbytkovým cukrem a šťavnatou kyselinou. Skvěle vyvážené víno,“ doporučuje národní sommelierka Klára Kollárová.

Zakoupíte: Salonvin.cz

Cena: 335 Kč

 

Rulandské modré 2018, suché, pozdní sběr, Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

(podoblast Mikulovská, Mikulov a Dolní Dunajovice, trať Za cihelnou a Zimní vrch, 14 %)

„I v létě přijde čas na červené. Pak je ideální zvolit královskou odrůdu Rulandské modré. Nemá tolik alkoholu ani tříslovin jako některá jižní vína. Toto mikulovské z fantastického ročníku 2018 má stále co nabídnout. Vůně se projevuje tóny lesních jahod a sušených brusinek s nádechem vanilky. Chuť je široká, hladká, s měkkou kyselinou a jemně minerální dochutí. Ideálně nazrálé víno pro milovníky této královské odrůdy. Doporučujeme ke kachním prsíčkům,“ láká národní sommelierka Klára Kollárová.

Zakoupíte: Salonvin.cz

Cena: 385 Kč