Škoda Transportation zvítězila v tendru na dodávku tramvají pro dopravní podnik města Bonn.

 Škoda Transportation zvítězila v tendru na dodávku tramvají pro dopravní podnik města Bonn. Plzeňská společnost dodá do německého města celkem 26 moderních vozidel z platformy ForCity Smart. Důležitou součástí kontraktu jsou exkluzivní dodávky náhradních dílů po dobu 25 let. V rámci zakázky může zákazník využít opci na dalších až dvanáct vozidel. Celková výše kontraktu tak může dosáhnout téměř čtyř miliard CZK. První tramvaje se v Bonnu objeví v roce 2022.

Slova představitelů výrobce a města Bonn

Plzeňská firma se prosadila v rámci velmi náročné soutěže. „Nová zakázka potvrzuje, že tramvaje Škoda jsou schopny uspět v konkurenci největších světových firem a to i na nejnáročnějších světových trzích. Potvrzuje se naše dlouhodobá strategie zaměřená na upevnění postavení naší společnosti v západní Evropě,“ říká předseda představenstva a Prezident skupiny Škoda Transportation Petr Brzezina.

„Dochází k navýšení našich kapacit a díky tomu můžeme optimalizovat náš vozový park, zlepšit kvalitu našich služeb a zvýšit pohodlí a komfort pro cestující,“ řekla generální ředitelka Dopravního podniku Bonn Anja Wenmakers o úspěšném výsledku jednání se společností Škoda. „Nová smlouva s naším partnerem Škodou Transportation zajistí výrazné snížení nákladů na údržbu a zvýší spolehlivost na našich městských tramvajových linkách,“ dodal Hansjörg Spielhoff, CEO Dopravního podniku Bonn.

Tramvaje pro Bonn

Tramvaje pro Bonn jsou moderní obousměrná tříčlánková 100% nízkopodlažní vozidla s otočnými podvozky. Komfortní provoz pak umožňuje plná adheze vozidel, která například zajišťuje spolehlivé jízdní vlastnosti i při nepříznivém počasí. Dopravce ocení nízké provozní náklady produktu z platformy Škoda ForCity Smart.

Interiér vozů je navržen v duchu představ o budoucnosti tramvajové dopravy. Cestující se mohou těšit na komfortní prostorná bezbariérová vozidla, v jejichž interiéru budou k dispozici dva velké multifunkční prostory například pro invalidní vozíky, dětské kočárky, případně jízdní kola. Nové tramvaje nabídnou i přehledný informační systém s obrazovkami a panely. V tramvajích bude také sloužit kamerový systém, který významně přispěje k zajištění bezpečnosti provozu a zamezení vandalismu. Tramvaj bude dlouhá 30 metrů a pojme 180 cestujících.

„Pro skupinu Škoda Transportation není zakázka pro Bonn prvním takovým úspěchem v Německu. Celkem osmdesát nových moderních tramvají zamíří v příštích letech na tratě mezi městy Mannheim, Ludwigshafen a Heidelberg. Před několika týdny navíc v německém městě Chemnitz slavnostně zahájily provoz s cestujícími naše moderní tramvaje ForCity a další jsou již v provozu v Schöneiche. Tamní dopravní podnik postupně získává celkem čtrnáct obousměrných 100% nízkopodlažních vozidel nové konstrukce,“ dodává Zdeněk Majer, člen představenstva a Senior Viceprezident pro Obchod skupiny Škoda Transportation.

Škoda Transportation

Mezi výrobky Škody Transportation patří především nízkopodlažní tramvaje, elektrické lokomotivy, příměstské vlakové jednotky, soupravy metra, elektrobusy a trolejbusy, ale i řídící a pohonné systémy pro dopravní systémy. Škoda Transportation má několik dceřiných společností v České republice například společnosti Škoda Electric, Škoda Vagonka nebo Pars nova. Další firmy jsou ale i v Německu, Finsku, Maďarsku a Rusku. Ve svých společnostech v České republice zaměstnává více než pět tisíc lidí. Jen díky vysokým investicím do výzkumu a vývoje může Škoda Transportation přicházet pravidelně na trh s novými a moderními produkty, které si úspěšně nacházejí své místo na zahraničních trzích. Do výzkumu a vývoje investovala společnost za poslední 3 roky přes 3 miliardy korun.

Skupina PPF

Škoda Transportation je součástí skupiny PPF. Skupina PPF investuje do řady odvětví od finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Skupina vlastní aktiva ve výši více než 47 miliard eur (k 30. 6. 2019).