Mnozí rodiče si v létě kladou otázku, zda s dětmi o prázdninách opakovat školní znalosti a zda je s předstihem připravovat na školní režim. Rodiče budoucích prvňáků zase přemýšlí, co vše je potřeba do první třídy připravit. Lékařka a autorka vzdělávacích knih Jana Martincová radí rodičům začít s přípravou na školní režim zhruba týden před začátkem školního roku. U procvičování doporučuje aktivity, které budou děti bavit. Není od věci zapojovat děti do domácích činností, a tím je vést k větší samostatnosti.
Rodiče se zpravidla nejvíce obávají ranního vstávání od září, když během prázdnin děti vstávají později.
„Většinou jsem se svými dětmi začala s nastavováním školního režimu poslední týden prázdnin,” říká lékařka Jana Martincová. Budíček dětem nastavila na půl osmou.
Příprava do školy by měla být podle Martincové hravá a neměla by trvat více než asi 15-30 minut denně. „Pamatuji si, že děti soutěžily v násobilce. Každý na své úrovni, kdy odpověď měla přijít, než napočítám do pěti, což jsem ukazovala na prstech. Samozřejmě to vždy stihly,” uvádí příklad hravé přípravy Martincová. A dodává, že rodič by měl čas uzpůsobit tak, aby dítě bylo úspěšné a motivované do dané činnosti. Stejně lze zábavně opakovat třeba češtinu či prvouku.
Vhodné jsou také hry – na posílení paměti pexeso, pro logické a kombinační myšlení karetní a stolní hry, na cestách třeba slovní fotbal, venku pak hry s míčem, švihadlem, ale třeba i kreslení křídami. Pro přípravu budoucího prvňáka mohou rodiče využít Předškolákovy týdeníčky či Písmenkové kartičky. Inspiraci k tomu, jak s nimi pracovat, najdou zájemci na IG i FB profilu @pro_chytre_hlavicky.
Pokud dítěti nejde vše hladce, není od věci pracovat s Předškolákovými týdeníčky i v průběhu 1. třídy.
„Neberou to jako učivo, ale jako hru. Upevňují si logické myšlení, učí se samostatnosti při práci, a přitom vlastně jako školáci trénují čtení a porozumění textu. Věci, které znají, si zábavnou formou zopakují,” říká pedagožka, která se svými dětmi Týdeníčky na prvním stupni používala.
Zapojte děti do pomoci v domácnosti, připravíte je tak do života
Dětem je vhodné zařadit každý den i nějakou drobnou domácí práci, kterou zvládnou.
„Například syn v 8 letech dostal za úkol poskládat suché prádlo, které se nežehlí, o 4 roky starší dcera vyžehlit 3 trička. Nebo společně vyklidit myčku,” uvádí příklad Martincová.
Že je důležité vést děti k samostatnosti a sebeobsluze, potvrzují i kantorky. Dítě by si podle nich mělo samo každý den chystat aktovku, mít správné hygienické návyky a znát kulturu stolování.
„Pokud v tomto dítě pokulhává, je to v kolektivu více než 20 dětí velký hendikep nejen pro dítě samotné, ale i celou třídu,“ uvádí učitelka Irena Košutová. „Dítě by mělo mít pojem o čase, být vedeno k tomu, aby do školy přicházelo včas,” doplňuje další pedagožka Jitka Teturová.
Rodiče si mohou s dítětem předem nacvičit, kolik budou na cestu a převlečení v šatně potřebovat. Ideální podle učitelek je, aby dítě do třídy přicházelo aspoň 10 minut před vyučováním a mělo čas na usazení do lavice, nachystání věcí, případně odskočit si na toaletu.
Jak dítě připravit do první třídy?
S každým dítětem by měl první školní den přijít do školy dospělý, nejlépe rodič nebo prarodič. Učitelky rodičům doporučují, aby svého potomka dopředu motivovali. „Na prvním místě by se měl psychicky připravit rodič, aby měl den v klidu vyhrazený na dítě, nepřenášel na něj jakýkoliv stres,“ vidí jako nejdůležitější učitelka Jitka.
Řadu věcí, které bude prvňáček ve škole potřebovat, mohou rodiče zařídit s předstihem. Samozřejmostí je aktovka a penál. Na začátku první a druhé třídy je vhodné dětem jako první pořídit pastelky se zářezy, které pomáhají dětem ke správnému držení. Později stačí trojhranné silné pastelky. Spoustu věcí pak rodiče budou muset pořídit ještě podle požadavků školy.
„Mnoho stresu vám ubyde, pokud dítěti již dopředu nachystáte tělocvik, a to variantu do tělocvičny i ven. Často vás to zavede do obchodu s obuví, protože zjistíte, že jenom za prázdniny noha dítěte porostla i o více než jedno číslo,” radí Martincová.
Martincové se také osvědčilo pořídit dětem plastové kapsy s druky pro každý předmět zvlášť.
„Rozhodně jsem dětem nepořizovala velmi nepraktické a neskladné desky na velké a malé sešity. Pokud mělo vždy každý předmět zvlášť v kapse, na té nálepku s názvem předmětu, vytáhlo pouze kapsu a mělo celý předmět bezchybně nachystán na lavici,” vysvětluje Martincová.
Hlavně s rozumem
„V praxi jsem se setkala nejen s rodiči, kteří to brali přirozeně a sportovně, ale i se dvěma krajními skupinami. Jedni dětem dopřáli nicnedělání a vlastní režim až do prvního školního dne, druzí zcela opačně zařazovali školní povinnosti a režim doslova po celé prázdniny,” říká Martincová.
Zdůrazňuje, že by si každý rodič měl vybrat tu svou vlastní cestu podle naturelu dítěte, situace rodiny a svého nejlepšího uvážení.
Další inspiraci najdete na webu www.babyonline.cz či na Facebooku a Instagramu @pro_chytre_hlavicky. Na e-mailu info@babyonline.cz se můžete také zdarma poradit přímo s MUDr. Janou Martincovou.