Pražský maraton ovládli Kigen a Borechaová, české tituly získali Homoláč a Joglová

Praha lákala slunečnými paprsky k pohybu, běhu či fandění účastníkům 26. ročníku Volkswagen Maratonu Praha. Trať 42,195 kilometrů nejrychleji zvládl Nobert Kigen časem 2:07:54 a stal se prvním keňským vítězem od roku 2016. Vyhrál před etiopskými běžci Kelkilem Woldaregayem a Yitayalem Zerihunem.

Mezi ženami kralovala jejich krajanka Bekelech Borechaová.

Výkonem 2:22:56 si vytvořila osobní maximum. Druhá skončila Purity Changwonyová z Keni a třetí doběhla další etiopská vytrvalkyně Sintayehu Hailemichaelová.

S odstupem za elitními Afričany se bojovalo o domácí maratonské tituly. Na ně podle očekávání dosáhli Jiří Homoláč, který triumfoval potřetí, a premiérově Marcela Joglová.

Šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek, držitel stejného počtu titulů mistra světa, se aktivně zapojil jako kapitán tmavě modrého týmu Birell na Battle of the Teams v rámci pražského Volkswagen Maratonu.  Členy svého týmu, jehož byla i česká maratonská naděje Marcela Joglová, nejen motivoval ale dokonce s nimi běžel půlku vytrvaleckého závodu.

„Běžel jsem kvůli tomu, abych na trati podporoval naše běžce. Pak jsem stál v cíli připravený    děkovat každému členovi našeho týmu za to, že doběhl,“ říkal sedmačtyřicetiletý Ježek.

Ve druhé polovině trati od Ježka převzal pomyslnou štafetu Heřman Volf, šéf organizace Cesta za snem. „On by zbytek závodu doběhl, ale protože je po úrazu, absolvoval dvacet kilometrů na speciálním vozíku a s pomocí hůlek. Maraton si může užít opravdu každý.“

Marcela Joglová, která cílem na Staroměstském náměstí proběhla v čase 2:39:23 se stala mistryní ČR.

„Pro mě to bylo moc příjemné, lidi řvali moje jméno. Byli všude a fandili neuvěřitelně. Moc jim za to děkuji. Na Pražský maraton jsem se těšila, a pěkně si to užila. Rozběhla jsem ho opatrně, nicméně v průběhu jsem začala vadnout. Cítila jsem, že mi chybí kilometry naběhané v intenzitě,” dodala svěřenkyně trenéra Jana Pernici, který maraton taky běžel.

Stříbro si na krk pověsila Barbora Macurová, jejíž čas měl hodnotu 2:45:48. Bronzovou pozici obsadila velezkušená Petra Pastorová za 2:46.33, pro kterou se jedná už o osmou medaili z MČR v maratonu.

Jiří Homoláč si šel za ziskem titulu mistra ČR nekompromisně. V momentě, kdy probíhal půlmaratonem v mezičase 1:07:42, měl na své pronásledovatele v mistrovském klání už velký náskok. Ten už si pohlídal až do cíle, kterým proběhl v čase 2:18:44 a získal tak svůj třetí titul českého šampiona na této trati.

Svou bohatou medailovou sbírku rozšířil dvanáctým cenným kovem tentokrát stříbrný Petr Pechek, který si s tratí poradil v čase 2:21:09. Na bronzový stupínek vystoupal Ondřej Fejfar za 2:23:27, pro kterého se jedná o první maratonskou medaili.

Muži: 1. Kigen (Keňa) 2:07:54, 2. Woldaregay 2:08:30, 3. Zerihun (oba Et.) 2:08:44, 4. E. Kosgei 2:08:58, 5. R. Korir (oba Keňa) 2:09:53, 6. Serbessa (Et.) 2:12:37, …10. (1. MČR) Homoláč 2:18:43, 11. (2.) Pechek 2:21:08, 12. (3.) Fejfar 2:23:26.

Ženy: 1. Borechaová (Ez.) 2:22:56, 2. Changwonyová (Keňa) 2:25:11, 3. Hailemichaelová 2:25:21, 4. Amareová (obě Et.) 2:27:57, 5. Chebetová (Keňa) 2:29:54, 6. Gideyová (Et.) 2:37:28, 7. (1.) Joglová 2:39:23, …9. (2.) Macurová 2:45:48, 10. (3.) Pastorová 2:46:33.