Praha 6 odhalila pomník Marie Terezie. K vidění je i digitálně

Park Marie Terezie na pražských Hradčanech má novou dominantu: pomník Marie Terezie, který zde u příležitosti 280. výročí jejího převzetí vlády nad habsburskou říší slavnostně odhalili zástupci Prahy 6. Městská část také na svém webu spustila digitální vizualizaci pomníku, jde o první část nového projektu na podporu virtuálního turismu v Praze 6.

„Marie Terezie vládla v poměrně turbulentních časech. Pragmatická sankce vydaná jejím otcem ji sice určila jako následnici všech rakouských držav, svůj trůn ale musela obhájit, obrazně řečeno, s mečem v ruce. Našim zemím přinesla společně se svým synem spoustu nového a dobrého. Z jejích reforem vlastně žijeme dodnes. I proto jsme pro uvedení jejího pomníku vybrali originální a inovativní řešení a já jsem rád, že v Praze 6 bude zajímavé umělecké dílo – skutečná pocta panovnici, která české země přiblížila modernímu světu,“ uvádí k symbolickému významu odhalení sochy, k němuž dochází přesně 280 let od okamžiku, kdy se Marie Terezie ujala vlády nad habsburskou říší, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.  

 

Socha je vyrobena ze speciální polymerní směsi, navíc s ochranným povrchovým nátěrem před graffiti, váží sedm tun a měří přibližně pět a půl metru. Představuje tak výraznou uměleckou dominantu nejen samotného parku Marie Terezie, ale celého veřejného prostoru na Hradčanech poblíž tunelového komplexu Blanka. „Marie Terezie byla jedinou vládnoucí ženou na českém trůnu a na svou dobu poměrně moderní panovnicí. Jsem proto rád, že jsme projekt dotáhli do cíle a můžeme ji konečně široké veřejnosti připomenout jako pozoruhodnou osobnost a významnou historickou postavu,“ konstatuje místostarosta pro kulturu Jan Lacina s tím, že projekt vznikal přes sedm let během tří volebních období.

 

Za návrhem pomníku stojí sochař Jan Kovářík a architekt Jan Proksa, společně zvolili bílou siluetu vladařky bez tváře. „Chtěli jsme vyzdvihnout čirou esenci toho, co je spojováno s velkou panovnicí: vznešená přítomnost, vysoké postavení a závažné společenské poslání. To vše v přísně tvarově redukovaném, avšak výstižném pojetí. Věřím, že jsme dosáhli nadčasového archetypu, který je schopen promlouvat k lidem v širších souvislostech,“ přibližuje autorský záměr Jan Kovářík. Se zájmem prý sleduje, jak si veřejnost dílo postupně přivlastňuje, byť se s ním doposud seznámila jen z modelů. Děje se tak podle něj prostřednictvím označení, kterých se socha zatím dočkala: řeč je o „šachové figurce“ nebo „Člověče, nezlob se!“ s odkazem na známou deskovou hru. „Osobnost Marie Terezie si můžeme představovat jako pomyslnou figurku v politické hře tehdejší Evropy. Pomník tím získává edukativní rozměr, nutí lidi uvažovat, zamyslet se a třeba i zapátrat, kdo Marie Terezie byla, co za svého života učinila a jak ve skutečnosti vypadala,“ nabízí Kovářík vícevrstevnatý pohled na dílo, s nímž se nyní návštěvníci parku Marie Terezie budou setkávat.

 

Vedle toho si veřejnost novou sochu může detailně prohlédnout prostřednictvím vizualizace na webu městské části Praha 6. Jde o nový projekt na podporu virtuálního turismu, v jehož rámci budou postupně on-line formou představovány další památky na území městské části. Projekt vznikl ve spolupráci s Centrem pro digitalizaci a vzdělávací technologie (CEDET) při ČVUT CIIRC. Hlavními autory 3D vizualizace jsou bratři Michal Kotek a Martin Kotek.