Pneumatiky Pirelli pro závod GP v Melbourne 2023

Jaké pneumatiky vybralo Pirelli pro okruh Melbourne ?

Více možností pro závod díky kombinovaným volbám v Melbourne

„Zvolili jsme stejné pneumatiky jako v roce 2019 pro Grand Prix Austrálie. Po dvouleté absenci v kalendáři kvůli pandemii Covid jsme se loni rozhodli pro mezeru v nominovaných směsích: vybrali jsme C2, C3 a pak nejměkčí směs C5. Tento závod vyhrál Charles Leclerc z Ferrari, přičemž všechny týmy používaly tvrdou a střední pneumatiku, zatímco měkká pneumatika byla použita pouze pro kvalifikaci. Tento víkend budou mít týmy k dispozici C2, C3 a C4, což znamená, že mají více možností pro závod, pokud jde o strategii: alespoň na papíře. Během víkendu očekáváme vysoký stupeň vývoje trati, jak je tomu obvykle v Melbourne, zatímco energetické nároky na pneumatiky jsou pro sezónu průměrné. Je to plynulá trať se zatáčkami, které jsou rychlejší po loňských úpravách, což prospívá předjíždění i celkové podívané.“

Mario Isola – ředitel motoristického sportu

 

PNEUMATIKY NA TRATI

  • C2 je P Zero White Hard, C3 P Zero Yellow Medium a C4 P Zero Red Soft pro Grand Prix Austrálie.
  • FIA potvrdila čtyři zóny DRS v Albert Parku. Letošní rok by tak mohl přinést nejrychlejší maximální rychlosti, jaké kdy byly v Melbourne zaznamenány, a které by teoreticky mohly dosáhnout 340 km/h.
  • Silniční okruh Albert Park byl v roce 2022 obnoven s některými kovovými prvky zahrnutými do agregátu, což zlepšilo přilnavost pneumatik. Asfalt je hladší než na jiných tratích v šampionátu, přičemž maximální přilnavosti je dosaženo až po několika trénincích běhu na trati.
  • Energetické nároky na pneumatiky v Grand Prix Austrálie jsou přibližně průměrné pro sezónu, s omezenou mírou oděru. Nové uspořádání, které bylo slavnostně otevřeno v loňském roce, upřednostňuje předjíždění, zejména ve druhém sektoru. Nastavení vozu zaměřené na trakci může být obzvláště užitečné při výjezdu ze zatáček, aby se zvýšila šance na úspěšné předjíždění na krátkých rovinkách okruhu.
  • Grand Prix Austrálie tradičně otevírá šampionát od roku 1996, kdy se přestěhovala z Adelaide do Melbourne. Tak tomu bylo až do roku 2019, s jedinými výjimkami byly roky 2006 a 2010, kdy se v Bahrajnu konala první Grand Prix roku. Závody v letech 2020 a 2021 byly kvůli pandemii covidu zrušeny, než se Melbourne loni vrátilo do šampionátu jako třetí kolo po dvou úvodních závodech na Blízkém východě.
  • Pro Oscara Piastriho je to opravdový domácí závod. Mladý jezdec McLarenu se narodil v Melbourne, nedaleko Albert Parku. Mezi další australské jezdce, kteří se před ním ve formuli 1 postavili, patří Jack Brabham, Alan Jones, Tim Schenken, Mark Webber a Daniel Ricciardo.

 

 

Formule 1 – ROLEX AUSTRALIAN GRAND PRIX 31.3-2.4.2023