Personální změny v Českém atletickém svazu

V Českém atletickém svazu dochází k personálním změnám. Jan Netscher odchází z vlastního rozhodnutí z pozice šéftrenéra Českého atletického svazu. Jan Netscher v této funkci působil od září roku 2019, kdy přebral funkci od Tomáše Dvořáka. 

„Děkuji Honzovi za činnost, kterou pro svaz vykonal.  Rád bych v novém volebním období dal celému sportovnímu úseku novou strukturu a impuls tak, abychom nastartovali výkonnostní růst do budoucna“, říká předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník.

Na pozici šéftrenéra Českého atletického svazu bude vypsáno výběrové řízení, jehož rozuzlení se bude očekávat po ukončení letní atletické sezony. Koordinací Trenérské rady Českého atletického svazu (poradního orgánu šéftrenéra ČAS) je pověřen Jan Železný.

„Je pro mě výzvou podílet se na přípravách nové koncepce práce s reprezentací, jsem připraven dát k dispozici své trenérské znalosti a zkušenosti v atletice,“ říká Jan Železný.

Nově Český atletický svaz zřídil pozici vedoucího sportovního úseku Českého atletického svazu, kterým se stává Pavel Sluka. Pavel Sluka dočasně v pracovní rovině přebere činnost šéftrenéra. Předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník zároveň po projednání na Předsednictvu Českého atletického svazu jmenoval ředitelkou Českého atletického svazu Karolínu Farskou.

„Jsem rád, že Jan Železný i Pavel Sluka vyslyšeli nabídky svazu a že jsou ochotni aktivně se podílet na budoucnosti české atletické reprezentace. Rovněž mě těší, že post ředitelky Českého atletického svazu přijala Karolína Farská, oceňuji její znalosti a zkušenosti s projektovým řízením. Věřím, že pomůže s procesem digitalizace svazu a plánovaným procesem legislativních změn, které bude v tomto volebním období svaz připravovat.“

Libor Varhaník , foto : Eduard Erban

Jan Železný

Jan Železný je nejúspěšnějším oštěpařem historie. Během dlouhé a úspěšné kariéry dokázal třikrát v řadě vyhrát olympijské hry, je světovým rekordmanem. Postupně posouval hodnotu světového rekordu v hodu oštěpem až na dosud platných 98.48. Za své výkony byl v roce 2000 oceněn titulem nejlepšího světového atleta roku. V letech 1996 a 2000 se stal také nejlepším evropským atletem roku.

Jan Železný , Malíková,M.Hrubá

Celkem čtyřikrát opanoval anketu českého Sportovce roku. Nejlepším českým atletem sezóny byl vyhlášen sedmkrát. Po ukončení aktivní kariéry se úspěšně věnuje trenérské činnosti v Dukle Praha. Mezi jeho svěřence patřili dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková či někdejší světový šampion Vítězslav Veselý.

Momentálně se pod jeho vedením připravují medailisté z MS 2017 Jakub Vadlejch a Petr Frydrych, úřadující vicemistryně Evropy Nikola Ogrodníková či finalistka posledního MS v Dauhá Irena Gillarová. Jan Železný byl již pětkrát vyhlášen trenérem roku v České republice. V období 1999 – 2001 a 2004 – 2012 byl členem komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru.

Mgr. Pavel Sluka

Vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, do roku 1990 byl vrcholovým sportovcem, následně trenérem, od roku 1994 působil ve Vysokoškolském sportovním centru MŠMT nejprve na pozici vedoucího sekce atletiky, od roku 2012 do roku 2016 také jako zástupce ředitele a od roku 2018 do roku 2020 jako vedoucí oddělení sportovního zabezpečení. Byl členem Trenérské rady ČOV, je členem Trenérské rady Českého atletického svazu (sekce skoky a víceboje).

 

Ing. Mgr. Karolína Farská

Vystudovala Vysokou školu ekonomickou (obor Hospodářská politika se specializací Psychologie a sociologie v řízení firmy) a Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy (obor masová komunikace a mezinárodní vztahy). Od roku 2001 pracuje pro Český atletický svaz, od roku 2003 jako vedoucí tiskového oddělení, později vedoucí oddělení komunikace a marketingu Českého atletického svazu.

Podílela se na organizaci významných atletických akcí jako bylo Halové mistrovství Evropy 2015 (ve funkci Promotion a Communication manager) či Kontinentální pohár 2018. Kromě mediálních a komunikačních aktivit napříč svazem stojí v Českém atletickém svazu za projekty jako například Pohybová gramotnost s Českým atletickým svazem, Atletika pro celou rodinu či Jsem atlet.

 

MČR v atletice se konalo ve dnech 26. – 27. července 2019 na stadionu v areálu Pod Palackého vrchem v Brně