Oštěpařka Barbora Špotáková zahájila spolupráci s Janem Tylčem a Tomáš Staněk se vrací do skupiny Petra Stehlíka.

Naši dva vrcholový oznámili změnu trenéra. Oštěpařka Barbora Špotáková zahájila spolupráci s Janem Tylčem, od kterého naopak odešel koulař Tomáš Staněk, který se vrací do skupiny Petra Stehlíka.

Barbora Špotáková

Dobrý den, zdravím Vás v Novém roce 2020. Omlouvám se, že jsem dlouho nic nezveřejnila. Svátky jsou se dvěma dětma fakt náročné, ale zase je to vykoupené krásnou dětskou radostí. Teď už jsme týden opět na soustředění v Nymburce, kde už se začal poslední půlrok přípravy na OH v Tokiu.
Jsem ráda, že Vám mohu oznámit, že mám do přípravy nový impuls v podobě nového trenéra Jana Tylčeho. Je to pro mě nová výzva a obrovská motivace. Děkuju moc bývalému trenérovi Rudovi Černému za všechny ty roky společné práce. Byla to jízda. – citujem z facebooku Barbory Špotákové

Barbora Špotáková se doposud připravovala s trenérem Rudolfem Černým. Pod jeho vedením si v roce 2007 vyházela svůj premiérový titul mistryně světa a o rok později získala na hrách v Pekingu olympijské zlato. Velmi záhy nato pak při Světovém atletickém finále ve Stuttgartu překonala hodem 72.28 světový rekord. V letech 2010-2014 spolupracovala s oštěpařským světovým rekordmanem Janem Železným, aby se pak na podzim roku 2015 opět vrátila k Rudolfu Černému.

Druhá fáze vzájemné spolupráce osvědčeného dua přinesla v roce 2016 olympijský bronz v Riu de Janeiru a světové zlato na šampionátu v Londýně o rok později. Nyní se však světová rekordmanka Špotáková rozhodla pro změnu a její volbou se stal trenér Jan Tylče.

Barbora Špotáková 2019

foto : Iva ROHÁČKOVÁ

Tomáš Staněk

Na sklonku roku se pak Staněk rozhodl pro návrat do své bývalé skupiny, kde se momentálně připravuje s Ladislavem Prášilem, nejlepší českou koulařkou Markétou Červenkovou .

„Vždy jsem byl zvyklý trénovat ve skupině. Od té doby, co odešel Láďa (Prášil), tak mi hecování chybělo. Jsem soutěživý typ. Trénink s Honzou byl fajn, ale byl jsem na to sám a nebyl jsem už do tréninku tak zapálený. Koncem roku jsme se proto s Honzou dohodli a já navázal opětovnou spolupráci s mým dřívějším trenérem Petrem Stehlíkem. Honzovi jsem vděčný za to, že mi pomohl v těžké situaci před dvěma lety, byli jsme kamarádi a jsme i nadále. A v souvislosti s tím, že nyní navázal spolupráci s Bárou Špotákovou jsem moc rád, že bude dále na Dukle v roli trenéra pokračovat,“ uvedl Staněk.

Tomáš Staněk

Tomáš Staněk 2019

K odchodu svého nyní již bývalého svěřence se vyjádřil i Jan Tylče. „S Tomášem jsme se po sezoně shodli, že potřebuje větší skupinu, mladé lidi okolo sebe a vzájemné hecování. Spolupráci jsme ukončili v dobrém. Když za mnou přišel před dvěma lety, rád jsem mu pomohl a myslím, že se jednalo o spolupráci úspěšnou. Nyní je pro něj čas jít zase dál, kam on potřebuje a já to plně akceptuji,“ nechal se slyšet.