Nominace na Mistrovství světa v atletice 15.-24.7. 2022 Eugene/ USA

Nominace na Mistrovství světa v atletice 15.-24.7. 2022 Eugene/ USA

Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci pro mistrovství světa v Eugene. Na globálním atletickém vrcholu této sezóny nás bude reprezentovat 24 atletů a atletek.

Mezi největší naděje českého výběru budou patřit tradičně oštěpaři. Nechybí dvojice olympijských medailistů z Tokia Vítězslav Veselý a Jakub Vadlejch. První jmenovaný je v 39 letech vůbec nejzkušenějším členem výpravy. Eugene pro něj bude již sedmým světovým šampionátem. Největšího úspěchu dosáhl v Moskvě 2013, kde se radoval z titulu mistra světa. Těsně pod stupni vítězů zůstal na MS v Tegu 2011. Finále si zaházel také v Pekingu 2015, kde byl osmý. Naopak zklamání prožil na posledním MS v Dauhá 2019, kde kvůli zranění ruky nemohl do soutěže ani nastoupit.

To Jakub Vadlejch se na posledním světovém šampionátu v Kataru postaral společně s překážkářkou Zuzanou Hejnovou o nejlepší umístění českého týmu, když si vyházel páté místo. Ještě úspěšnější však byl o dva roky dříve v Londýně, kde vystoupal na stříbrný stupínek. Ve skvělé formě se nachází i letos, když poprvé v kariéře přehodil 90 metrů.

V oštěpu žen nás bude reprezentovat Nikola Ogrodníková, která jistě patří do širšího okruhu favoritek. Pro ni se jedná po Londýnu a Dauhá o třetí MS. V Kataru si zaházela finále a byla jedenáctá.

Překážkář Petr Svoboda se vrací na mistrovství světa pod otevřeným nebem po dlouhých sedmi letech. Naposledy nás reprezentoval na šampionátu v Pekingu 2015. Největšího úspěchu zatím dosáhl na MS v Berlíně, kde doběhl ve světovém finále šestý.

Účast ve finále mistrovství světa za sebou má také dálkař Radek Juška, jemuž se to podařilo dokonce dvakrát za sebou. V Pekingu 2015 byl jedenáctý a v Londýně 2017 si ještě o jednu příčku polepšil.

V závodech na 400 metrů máme vždy po jednom zástupci.

Mezi ženami se pokusí na svou semifinálovou účast z Dauhá navázat Lada Vondrová, která si letos posunula kariérní maximum na 51.13. V mužském závodě si svůj první individuální start na mistroství světa pod otevřeným nebem odbyde pátý muž HMS v Bělehradě Patrik Šorm. Na světovém šampionátu už ovšem závodil. V Dauhá běžel obě štafety na 4×400 metrů. Na stejné distanci s překážkami pak bude chtít stejně jako Vondrová zopakovat semifinále z Dauhá Vít Müller.

Před třemi lety závodily v Kataru také Kristiina Mäki s Dianou Mezuliáníkovou. Mäki dokázala na patnáctistovce postoupit do semifinále. Cesta Mezuliáníkové na osmistovce skončila v rozběhu. V Eugene poběží obě patnáctku. V závodě mužů na 1500 metrů si účast na globálním vrcholu zopakuje také Filip Sasínek.

Dvě česká jména budou figurovat i ve startovní listině desetiboje, kde obléknou český dres Ondřej Kopecký a Jiří Sýkora. Pro oba se jedná o první kariérní start na MS. Sýkora má ovšem na Eugene ty nejlepší vzpomínky. Právě zde totiž získal svůj titul juniorského světového šampiona. Tyčkařka Amálie Švábíková bude na MS startovat podruhé v kariéře. Její první start v Londýně 2017 jí nevyšel podle představ, když v kvalifikaci nezdolala základní výšku. Nyní však může mít finálové ambice.

Pak je zde sedm atletů a atletek, kteří si odbydou svou premiéru na světovém šampionátu a představí se v individuálních disciplínách.

Vůbec nejstarší debutantkou je jedenatřicetiletá chodkyně Tereza Ďurdiaková, která se představí v závodě na 35 kilometrů. Naopak mezi benjamínky týmu patří ve dvaceti letech loňská dvojnásobná medailistka z mládežnických vrcholů Eliška Martínková, která půjde dvacítku. Chodeckou sestavu pak doplňuje ještě Vít Hlaváč, jenž se kvalifikoval k závodu na 35 kilometrů.

Maratonskou zástupkyní bude Tereza Hrochová a na stovce překážek zaklekne do bloků Helena Jiranová. Mužskou dvoustovku poběží český rekordman Jan Jirka a v diskařském kruhu si vůbec poprvé v kariéře zazávodí na velké mezinárodní akci mezi dospělými devětadvacetiletý diskař Marek Bárta.

Ve hře bude také štafeta mužů na 4×400 metrů. Kromě Šorma v ní nebude chybět ani velezkušený Pavel Maslák. Pátý muž světového finále z Moskvy 2013 bude závodit na MS už popáté. Michal Desenský je stabilním členem našich reprezentačních štafet a běžel v ní také při posledním světovém šampionátu v Dauhá. Naopak Matěj Krsek odcestuje na MS poprvé.

 

Nominace českého týmu na MS v Eugene

Muži:

Marek Bárta (disk)
Michal Desenský (4×400 m)
Vít Hlaváč (chůze 35 km)
Jan Jirka (200 m)
Radek Juška (dálka)
Ondřej Kopecký (desetiboj)
Matěj Krsek (4×400 m)
Pavel Maslák (4×400 m)
Vít Müller (400 m př., 4×400 m)
Filip Sasínek (1500 m)
Petr Svoboda (110 m př.)
Jiří Sýkora (desetiboj)
Patrik Šorm (400 m, 4×400 m)
Jakub Vadlejch (oštěp)
Vítězslav Veselý (oštěp)

Ženy:

Tereza Ďurdiaková (chůze 35 km)
Tereza Hrochová (maraton)
Helena Jiranová (100 m př.)
Eliška Martínková (chůze 20 km)
Kristiina Mäki (1500 m)
Diana Mezuliáníková (1500 m)
Nikola Ogrodníková (oštěp)
Amálie Švábíková (tyč)
Lada Vondrová (400 m)