Nenápadný ochránce života: protipožární dveře

Spousta lidí o nich neví, přitom často zachraňují životy. Řeč je o protipožárních dveřích, které jsou na některých místech dokonce vyžadovány zákonem. Jde o logický krok, protože požární dveře jsou tím jediným, co v případě, že vypukne požár v bytovém domě, udrží plameny dostatečně daleko, než přijedou hasiči.

Požární dveře vám dopřejí čas

Bydlíte v panelovém nebo činžovním domě? Pak se na vás nutnost mít protipožární dveře do bytu s největší pravděpodobností vztahuje. Zákon totiž stanovuje, že bytová jednotka je v takovém případě požárním úsekem.

Právě vchodové protipožární dveře jsou většinou tím jediným, co stojí mezi vámi a plameny. Pokud tedy vznikne požár na chodbě domu nebo u sousedů, bezpečnostní protipožární dveře jej udrží před vaším bytem.

Důležitá je certifikace

Jak poznáte, že se opravdu jedná o protipožární vchodové dveře? Jednoduše. Budou mít certifikát El nebo EW. Ten udává protipožární odolnost dveří v minutách. Obvykle jde o třídy od 30 až do 180 minut. Takové protipožární dveře pak dokáží odolávat plamenům a vysokým teplotám po dobu 30 nebo třeba 180 minut.

Nejčastěji se setkáte se dveřmi s certifikátem El 30, které jsou pro běžnou domácnost dostačující.

Bezpečí není nejlevnější

To ale neznamená, že by vás protipožární dveře přišly na majlant. Jen je dobré nesáhnout po těch nejlevnějších dveřích, které jsou většinou vyrobeny z méně kvalitního materiálu. Jde o investici, která se vám vyplatí. Přece jen každý rok dochází k více než 15 tisícům požárů v bytových domech.

Poraďte se s odborníky

Nejste si jistí správným výběrem? Nevadí, od toho jsou tu odborníci, kteří vám poradí. Ať už budete váhat u velikosti dveří, certifikace nebo dekoru. Dobrému dodavateli nezáleží v první řadě na prodeji, ale na vašem bezpečí. Proto se nebojte požádat o p