Náročná resuscitace na hřebenech

Pětasedmdesátiletý běžkař včera odpoledne zkolaboval při čekání u kiosku s občerstvením na Promenádní cestě přes hřebeny, následovala náročná resuscitace.

Naštěstí stál ve frontě zároveň i lékař na běžkách a další lidé., kteří znali správné zásady při pokusu obnovit životní funkce.

„Ti ihned začali s nepřímou masáží srdce a externím dýcháním, a pokud pán přežije, je to především zásluhou jejich přístupu,“ komentoval dění u kiosku Jan Semerádt, zasahující člen Horské služby Jizerské hory.

Dodal, že hlídka HS pak byla ze stanice na Jizerce u pacienta během pěti minut i přesto, že Jizerskohorská magistrála byla doslova přeplněna dalšími milovníky bílé stopy.

Po příjezdu se horští záchranáři okamžitě seniora ujali a nasadili mu automatizovaný externí defibrilátor.

Ten nám stále radil pokračovat v resuscitaci a po nějaké době navrhl výboj. Ten ovšem nestačil, takže jsme pokračovali a poskytli pacientovi kyslík. Mezitím na místo dorazil i vrtulník Letecké záchranné služby z Liberce,“ popsal záchranu běžkaře Jan Semerádt s tím, žekolega z Bedřichova za nimi vezl i lékaře sanitního vozu Rychlé lékařské pomoci.

Lékař posádky vrtulníku spolu s lékařem RLP a se členy HS dál pokračovali v resuscitaci. Když se pak pánovi podařilo obnovit základní životní funkce, naložili jej a vrtulník s pacientem okamžitě zamířil k dalšímu ošetření do liberecké nemocnice.