Na Zlaté tretře Ostrava bude startovat nejlepší atlet světa – létající muž Armand Mondo Duplantis

Hlavní hvězdou 62. Zlaté Tretry Ostrava bude absolutní jednička současné světové atletiky. Létající tyčkař Armand Mondo Duplantis. Ve svém exkluzívním kalendáři mítinků si našel místo pro úterý 27. června na Městském stadionu v Ostravě. Zlatá tretra tak pokračuje v tradici nabízet svým divákům vždy ta nejlepší jména světové atletické scény. 

Atlet roku z let 2020 a 2022 posunul hranice lidských možností na 621 cm venku a 620 cm v hale.

Je úřadujícím olympijským vítězem, mistrem světa, mistrem Evropy a evropský i světový titul šampiona drží také v halových soutěžích.

Má na kontě 41 startů s výkonem přes šest metrů a víc. Halovou sezónu 2023 začal skvělým skokem 610 cm a třemi pokusy o 622 cm. Tak vysoko ještě žádnou svou sezónu nezačínal. Nechal se slyšet, že chce překonávat rekordy na každém svém startu. Tretra by se tak reálně mohla dočkat prvního šestimetrového výkonu své historie.

Armand Mondo Duplantis má 23 let a už o něm byl natočen celovečerní film, který se v současné době promítá v kinech.

Film Born To Fly (Zrozen k letu) vypráví příběh chlapce, který je s tyčí bytostně sžitý. Své první pokusy absolvoval už jako šestiletý a od té doby překonával rekordy všech věkových kategorií. Jeho první zaznamenaný výkon byl 167 cm, ten poslední rekordní zmiňovaných 621 cm. Nikoho nepřekvapí, že má doma v Luisianě na zahradě doskočiště. Jeho otec, Greg, je Američan. Byl také výborným tyčkařem (OR 580 cm v roce 1993). Matka, Helena, je Švédka, se sedmibojařským rekordem 5 314 bodů z roku 1983.

Při rozhodování mezi dvěma zeměmi, které může reprezentovat, si Mondo vybral Švédsko. Může tak svými výkony obohacovat i evropské šampionáty. Počtem svých kvalitních výkonů už předčil všechny tyčkařské legendy v čele se Sergejem Bubkou. Kam až může vyletět?

Duplantis měl premiéru v Ostravě v roce 2021, když vyhrál výkonem 590 cm. Kendricksův rekord mítinku by měl být tentokrát překonán.

„Ahoj Ostravo, těším mě, že se po dvou letech zase vrátím. Líbí se mi na vašem stadionu, skvělá atmosféra mně vždy motivuje. Tak pojďme spolu na rekord mítinku a snad i hranici šesti metrů. Rok 2023 je pro mě velmi důležitý vzhledem ke světovému šampionátu. Stejně důležité pro mě ale je udržovat se konstantně na vysoké úrovni a užít si každý start. Věřím, že u vás budu mít tu správnou podporu a všichni se budeme dobře bavit,“ vzkazuje Mondo českému publiku.

 

VSTUPENKY