Na světových štafetách v Polsku budou atleti včetně Čechů usilovat o olympiádu i MS

Víkendový atletický mítink World Relays bude pro řadu národních týmů včetně těch českých šancí zabojovat o postup na olympijské hry v Tokiu nebo mistrovství světa v roce 2022. Zásadní budou také časy, na které v polském Chorzówě dosáhnou, protože na základě tabulek se budou doplňovat účastníci do plného počtu. Konkurence bude oslabená, jelikož kvůli koronaviru nepřicestuje ze zámoří do Evropy řada výprav včetně Američanů, Jamajčanů nebo běžců Trinidadu a Tobaga.

Češi nasadí obě sprinterské štafety, mužskou štafetu na 4×400 metrů a smíšenou čtvrtkařskou

Olympijskou účast si zajistí finalisté, kteří nejsou kvalifikovaní díky umístění v první osmičce na MS 2019 v Dauhá. Na příští světový šampionát do Eugene postoupí prvních deset mužských a ženských štafet na obou distancích a nejlepších dvanáct smíšených štafet. O pořadí za finálovou osmičkou budou rozhodovat časy z rozběhů.

Nejlepší čeští čtvrtkaři včetně Pavla Masláka se budou koncentrovat na mužskou štafetu. Ta v březnu získala stříbro na halovém mistrovství Evropy, ale tentokrát v ní bude kvůli zdravotním problémům chybět Vít Müller. Přesto mají Češi finálové ambice.

„Teď sice nejsme v nejsilnějším složení, ale věřím, že i tak máme na to se do finálové osmičky dostat,“ řekl Maslák tento týden novinářům.

Mužské dlouhé štafety při předchozích čtyřech ročnících World Relays vyhráli třikrát Američané a naposledy Trinidad a Tobago. Ani jedna z těchto federací do Polska tým neposlala, takže je šance na první evropské vítěze. Mezi favority budou patřit mimo jiné haloví mistři Evropy z Nizozemska či Belgičané se sourozenci Borléeovými. Z mimoevropských zemí mají šanci reprezentanti Kolumbie nebo Jihoafrické republiky.

Složení štafet:

4x 400 m muži: Michal Desenský, Pavel Maslák, Martin Tuček a Patrik Šorm

Šance naší mužské štafety na umístění v elitní osmičce.

4x 100 m muži: Zdeněk Stromšík, Jan Jirka, Jan Veleba a Jiří Polák (v sestavě nahradil Dominika Záleského).

Na posledních World Relays v Jokohamě 2019 se blýskla českým rekordem sprinterská štafeta na 4×100 metrů, která ho následně v červnu 2019 vylepšila na aktuálních 38,62 sekundy.

4x 100 m ženy: Klára Seidlová, Marcela Pírková, Jana Slaninová a Lucie Domská.

Z tehdejší sestavy je k dispozici jen Slaninová. Seidlová dohání tréninkové manko, které nabrala kvůli zdravotním problémům v halové sezoně, Pírková ještě není fit po svalovém zranění v rozběhu na halovém mistrovství Evropy. Otazník se vznáší i nad účastí další přední české sprinterky Nikoly Bendové.

4x 400 m smíšená štafeta: Matěj Krsek, Barbora Malíková, Lada Vondrová a Daniel Lehar.

Prezentováno je 22 zemí.

Na specializovaném štafetovém mítinku se vedle disciplín zařazených na vrcholné akce uskuteční i nezvyklé štafety. Poběží se závody na 4x 200 metrů, smíšená překážkářská štafeta a smíšená štafeta dvojic na 400 metrů, ve které každý ze závodníků absolvuje dva úseky.

World Athletics

Zdroj: ČTK

Foto:  Iva Roháčková

World Athletics Relays 2021- časový pořad

YouTube
Share