Top news

MŠ Mydlinky: Hospodárná školka jako vesnické hospodářství

Praha 12 bude mít za dva roky novou hospodárnou školku. MŠ Mydlinky jsou unikátní nejen svým nakládáním s energiemi a technickým řešením, ale celým konceptem udržitelného hospodářství. Školka vhodně doplní lokalitu, která zažívá stavební boom. Autorem projektu je LOXIA, která stojí mimo jiné i za návrhem nové radnice městské části.

Chytrá architektura pro zdraví a pro život

Budova je navržena v pasivním standardu. „Navrhli jsme řešení, které využívá nejpokročilejších technologií a stavebních postupů s ohledem na životní prostředí. Využíváme orientaci světových stran, izolaci zeminou, zpětným získáváním tepla a řízeným větráním pomocí rekuperace. Na energetickém štítku budovy bude ‚A‘, tedy nejvyšší známka,“ vysvětluje Jana Mastíková, hlavní architektka studia LOXIA, které školku projektovalo. Vyšší počáteční investice se vrátí na dlouhodobě levnějším provozu, roční spotřeba energií na vytápění nepřesáhne 15 kWh na 1 m2, což je pro příklad cca třetinová spotřeba oproti už tak úspornému nízkoenergetickému standardu a například staré budovy mají spotřebu i více než třináctinásobnou. Díky sofistikovanému systému větrání se i přes maximální zateplení netvoří plísně. „Když jsme s tímto návrhem přišli za radními, tak nás v tom Praha 12 plně podpořila a já jsem ráda, že občanská výstavba jde příkladem,“ dodává autorka projektu. Budova je navržena ve 3D modelku a po kompletním dokončení projektové dokumentace proběhne výběrové řízení na zhotovitele stavby.

Ze všech tříd školky mohou děti vyjít na zahradu či na terasu.

Ekocentrum je možné zcela oddělit od běžného provozu mateřské školky, díky tomu může být otevřeno i veřejnosti. Toto rozhodnutí však bude náležet vedení školky.

Architekti společně s radními Prahy 12 se nakonec shodli na tom, že vyjdou z historického názvu lokality, které se říká „Na Mydlinkách“.

 

 

Udržitelnost jak na dětském hřišti, tak na políčku se zeleninou

Budova zapuštěná do svahu ušetří také prostor na pozemku, který bude využit pro eko-klubovnu s chovem drobných zvířat. Králíci či slepičky mohou pobíhat po trávníku v areálu i na střeše. Na pozemku se také nachází mnoho dřevin, které budou po dendrologickém ošetření zachovány. Projekt tedy pracuje s přírodou, která už na místě je, a jen do ní vnáší nový moderní prvek. Na plánování zeleně se podílí i odborníci na permakulturu a principy udržitelného pěstování, protože architekti navrhli i záhony. Děti je budou moci společně zakládat, udržovat, sklízet i kompostovat. Z přírodních materiálů bude i několik dětských hřišť a prolézaček.

„Stavíme školku primárně pro městské děti a chtěli jsme jim přinést pravý venkovský zážitek tak, jako jsem v dětství zažívala já u babičky na vesnickém hospodářství,“ přibližuje vizi školky její architektka. V průběhu studie byl projekt konzultován s odborem školství MČ Prahy 12 a podílely se na něm i ředitelky místních školek.

Školka přispěje k rozvoji městské části

Ke školce přiléhající ulice K beránku bude upravena na jednosměrnou tak, aby byla zachována podélná parkovací místa. Doprostřed bude umístěn vyvýšený zpomalovací práh, pro bezpečné přecházení z budovy třeba na přilehlé veřejné hřiště. Novostavba taktéž naváže na pěší trasu, která vede kolem bytových domů z brownfieldu po bývalém Modřanském cukrovaru. Občanskou vybavenost zajistí také budova nové radnice, která se nachází nedaleko v ulici Generála Šišky. Úřad byl měl být uveden do provozu o rok dříve než školka.

Obrázek 2 – Letecký pohled na urbanistické rozložení od pozemku budoucí školky (zcela vpravo) až po brownfield po bývalém cukrovaru (zcela vlevo).

 

Zdroj foto: LOXIA a.s.

Parametry MŠ Mydlinky

Mateřská školka je vyprojektována ve 3D.

Výměra pozemku:           7291 m2

Hrubá podlahová plocha: 1410 m2

Počet pater:                       2 podlaží (částečně zapuštěná do okolního terénu)

Počet tříd:                          4 (až 112 dětí)

Zázemí:                                vnitřní herna, speciální učebna, kuchyně, eko-klubovna s drobnými zvířaty, několik venkovních hřišť

Počet parkovacích stání: 4+4 podélná

 

 

Architektonické studio LOXIA propojuje vášeň pro architekturu, kreativitu, zkušenosti a cit pro veřejný prostor s potřebami klientů již téměř 25 let. Sehraný tým architektů a stavebních inženýrů provází stavby od první skici na papíře až po finální realizaci. Architektonické studio LOXIA je specialistou a největším projektantem bytových domů v České republice s více než 10 000 zrealizovanými bytovými jednotkami. Umí toho však mnohem více, v portfoliu má také obchodní centra, administrativní budovy i továrny. Pražský ateliér založil v roce 1995 Ing. arch. Milan Veselý a jeho hlavní architektkou je Ing. arch. Jana Mastíková.

 

Mezi další významné projekty studia LOXIA patří například zakřivené sídlo KPMG, které stojí v blízkosti hotelu Hilton v pražském Karlíně. Ze studia pocházejí také rezidenční komplexy SUOMI Hloubětín, nebo obytné soubory Kajetánka v pražském Břevnově či Chateau Troja Residence. V Modřanech stojí bytové domy Emča a Elča, Rezidence Modřanka pyšnící se certifikátem BREEAM či architektonicky nápaditá budova nové radnice Prahy 12.