Moderní pětibojaři Polívka a Bilko skončili devátí ve štafetě na mistrovství světa

Štafetou mužů pokračoval světový šampionát v moderním pětiboji v egyptské Káhiře. Ondřej Polívka s Martinem Bilkem skončili devátí. Vyhráli Rusové Alexander Lifanov a Maxim Kuznětsov před Korejci a Číňany.


Česká dvojice zahájila závod solidním výkonem v plavání, v němž se Bilko přiblížil svému osobnímu rekordu.

Naděje na kvalitní výsledek však vyhasly v následujícím šermu.

„Zklamání. Bohužel vinou mého špatného šermu jsme se hned na začátku přesunuli na zadní pozice a tam jsme se drželi celou dobu,“ mrzí Martina Bilka.


„Pokud měl Martin v průběhu sezóny nějakou disciplínu stabilní, tak to byl šerm. První turnaj, který opravdu pokazil, byl až tady. Z toho musel být hodně zklamaný,“ komentoval zásadní moment závodu reprezentační trenér Jakub Kučera, podle něhož se celý šermířský turnaj, který v rámci štafety na mistrovství světa proběhl, špatně hodnotí.


V počtu čtrnácti týmů se totiž dle nových pravidel šermovalo pouze na jeden zásah. „Jednotlivě pro ty kluky to vlastně není ani turnaj. Jdou jen třináct zásahů, což je třetina standardního počtu. A pokud se na začátku nedaří, tak se ten závod už prostě nedá zachránit,“ je přesvědčený český kouč.


Před jízdou na koni byli Češi až dvanáctí.

Ani bezchybný výkon na parkuru a plný počet bodů jim posun pořadím nezajistil. Stejně bezchybné totiž byly i další štafety.


„Parkur postavili stejně nízký jako včera jen s tím rozdílem, že zhruba pět nejkomplikovanějších koní, kteří nejvíce znehodnotili výsledek včerejších ženských štafet, mezi nimi i toho, na kterém jela včera Veronika Novotná, organizátoři vyřadili a nahradili je koňmi výkonnostně lepšími,“ popsal Kučera.


Parkur zůstal stejně jednoduchý, ale skupina koní byla zcela odlišná.

Mužské štafety si tak na jízdě připisovaly mimořádně vysoké body. Rozdíly byly naopak minimální a průběžným pořadím závodu tak třetí disciplína výrazněji nezamíchala.


„Dnes bylo složení koní naopak takové, že by mohl být parkur o deset, patnáct centimetrů vyšší a nikdo by s tím nemusel mít problém. Naopak by se alespoň nějakým způsobem ukázal rozdíl v té jezdecké výkonnosti. Tohle tu disciplínu znehodnotilo tím druhým způsobem,“ konstatoval Kučera.

Zdroj: Svaz moderního pětiboje
Foto: Filip Komorous

YouTube
Share