Mitch Evans vyhrál úvodní sobotní závod Hana Bank Soul E-Prix 15. závod ABB FIA FORMULA E Mistrovství světa

• Vítězství Mitche Evanse v Soulu posouvá titul mistra světa jezdců do nedělního posledního závodu sezóny
  • Vedoucí průběžného pořadí Stoffel Vandoorne skončil pátý a snížil svůj náskok na 21 bodů s maximem 29 bodů, které jsou k dispozici v posledním závodě
  • Oliver Rowland skončil druhý po startu z Pole Position
  • Lucas di Grassi se zapsal do historie třetím místem a stal se prvním jezdcem Formule E, který překonal 1000 bodů, v neděli se má stát jediným jezdcem, který bude soutěžit ve všech 100 závodech Formule E

Hana Bank Soul E-Prix sobotní závod

Mitch Evans jel pod tlakem, aby si udržel své šance na titul a ukrojil si bodový náskok Stoffela Vandoorna, když novozélandský pilot postoupil ze třetího místa na roštu a vyhrál 2022 Hana Bank Seoul E-Prix.

Pilot týmu Jaguar TCS Racing vytlačil  Olivera Rowlanda (Mahindra Racing) z dráhy, když se britský pilot snažil dostat ze špinavé stopy, okruh byl stále promočený po dřívějším lijáku. Evans poté objel Lucase di Grassiho (ROKiT Venturi Racing) přesunem do zatáčky 3 v úvodním kole a neohlédl se.

Bylo to úvodní kolo plné incidentů, protože jízda více aut v předposlední zatáčce způsobila 45minutovou pozastavení při  Red Flag. Sébastien Buemi, Oliver Askew, André Lotterer, Dan Ticktum, Oliver Turvey, Nick Cassidy, Norman Nato a Nyck de Vries  všechny zasáhl aquaplaning a narazili do zdi. Diváci na stadionu zalapali po dechu, když viděli, že de Vriesův Silver Arrow 02 dostal pod Buemiho Nissan, který se zastavil na voze holandského pilota. Naštěstí nedošlo k žádnému zranění.

Po restartu  Mitch Evans po většinu závodu snížil na pohodlný třísekundový náskok před Rowlandem. Britský pilot byl rád, že zpečetil své první umístění na stupních vítězů v sezóně a své první s týmem Mahindra. Mezitím Rowlandův budoucí týmový kolega z Mahindry, Lucas di Grassi, získal své 39. pódium na třetím místě a stal se prvním jezdcem ve Formuli E, který překonal hranici 1000 bodů. V neděli se má stát jediným jezdcem v šampionátu, který startoval ve všech 100 E-Prix.

Mitch Evans (NZL), Jaguar TCS Racing, celebrates on the podium with Oliver Rowland (GBR), Mahindra Racing, and Lucas Di Grassi (BRA), ROKiT Venturi Racing

Jake Dennis (Avalanche Andretti) zajel nejrychlejší kolo a získal čtvrté místo, zatímco Vandoorne si udržel body na pátém místě. Jean-Éric Vergne (DS TECHEETAH) měl matematickou šanci vyhrát šampionát v závodě, ale jeho šesté místo ukončilo jeho nepravděpodobnou jízdu o titul. Pascal Wehrlein (TAG Heuer Porsche Formula E Team), Robin Frijns (Envision Racing), António Félix da Costa (DS TECHEETAH) a Nick Cassidy (Envision Racing) skončili na bodovaných pozicích.

Takže o mistrovství světa jezdců se rozhodne v posledním závodě sezóny, kdy Vandoorne a Evans budou bojovat o prvenství v sezóně 8.

Mercedes-EQ je na čele mistrovství světa týmů s 301 body, ale ROKiT Venturi Racing může německého výrobce ohrozit.

Po sobotním úvodním závodě v Soulu bude nedělní 16. závod, závěrečný závod vůbec největší sezóny  ABB FIA Formule E Mistrovství světa , která zahrnuje 16 závodů v 10 světových městech.

Druhý závod  Hana Bank Seoul E-Prix bude také 100. E-Prix v historii Formule E a bude znamenat konec éry závodních vozů Gen2, před debutem zcela nového závodního vozu Gen3 v příští sezóně. Slibuje, že to bude vzrušující odpoledne pro fanoušky, týmy a partnery mistrovství světa ABB FIA Formule E.

MITCH EVANS, JAGUAR TCS RACING, #9

„To byl plán [udržet závod šampionátu ]. Od Londýna bylo hodně práce, abychom se ujistili, že můžeme tento výsledek uskutečnit. Dnešní ráno bylo složité, neměli jsme úplně tempo, ale pak přišel déšť v pravý čas – kvalifikoval jsem se vepředu – a měl jsem dobrý start. Závod byl opravdu těžký , podmínky se neustále mění, takže díky týmu, že mě provedl. To je to, co jsme potřebovali, nevzdáváme se, takže budeme v neděli bojovat dál. Jestli mohu udělat double? To je plán, už se mi to jednou podařilo, tak to pojdme zkusit znovu.“

OLIVER ROWLAND, MAHINDRA RACING, #30

„Nemohu si přát víc, byla to těžká sezóna. Získat Pole Position a 18 bodů je pro tým samozřejmě fantastické. Věděli jsme, že tento rok bude těžký, je to můj první rok s týmem, ale na příští rok pracujeme opravdu tvrdě a jsem rád, že mohu celému týmu a těmto fanouškům poskytnout skvělý výsledek.“

LUCAS DI GRASSI, ROKiT VENTURI RACING, #11

„Je to opravdu velká čest zde závodit, úžasné místo, úžasní fanoušci – všem patří velký dík. Dnes jsme udělali maximum pro tým na mistrovství konstruktérů a pro mě osobně, abychom dosáhli na své 39. pódium a 1010 bodů, takže jsem velmi šťastný a budeme hodně slavit! Nemohlo to být lepší, tato trať a lidé v Soulu byli úžasní, nemohli jsme mít lepší den. Bojovali jsme velmi tvrdě, získali jsme co jsme mohli, vyvarovali se chyb – a děkuji týmu za auto, které mi dali, a děkuji fanouškům za podporu.“

Zdroj: Formula E