Mathias Vacek má za sebou začátek druhého ročníku v elitním týmu Lidl-Trek.

V rozhovoru popisuje Mathias Vacek  mimo jiné roli v týmu, případný start na Vueltě a také jeho oblíbenou část závodního roku.

 

Máš za sebou první část sezony, jak jsi zatím spokojený?

 Jsem hodně spokojený, hlavně všechno proběhlo tak, jak mělo. Bez pádů a nějakých větších problémů. Už si myslím, že se dostávám do výborné formy. V Austrálii to na začátku roku nebylo úplně to tvrdé závodění. Dostal jsem šanci se ukázat ve sprintu, který je hodně o zkušenostech. Bylo to docela dobré, ale samozřejmě pořád mám na čem pracovat. Na Algarve to byl tvrdý závod s dost nabitým startovním polem. Hodně ostrý závod, ale vždy jsem dokázal pomoci ostatním. V časovce jsem potom ukázal jeden z mých nejlepších výkonů, takže jsem hodně spokojený. Snad to půjde tak dál. Teď mě v neděli čeká Kuurne-Brussels-Kuurne a potom už Strade Bianche.

Jak se změnila tvoje pozice na začátku druhého roku v týmu?

 V Austrálii jsem si vyzkoušel i pozici lídra, dokázal jsem se s tím vyrovnat a už jsem se do toho i vžil. V Portugalsku jsme měli nabitý tým a ani terén nebyl pro mě, takže jsem byl spíše pomocník pro Harta, Stuyvena a Theunse. Na klasiky máme v týmu taky hrozně silné lidi a tým bude chtít jet určitě na jistotu. Samozřejmě v klasikách mi ještě chybí zkušenost, takže čekám,že lídry budou Pedersen, Milan a Stuyven. Samozřejmě se ale budu snažit udělat co nejlepší výkon a pomoct týmu, abychom si na velkých klasikách připsali jako tým vítězství. Myslím, že na menších klasikách dostanu šanci být lídrem a chci toho využít. Snad se něco povede.

Čeká tě období klasik, co od toho čekáš?

 Je to moje nejoblíbenější období sezony. Klasiky v Belgii jsou tvrdé, agresivní a občas nebezpečné, takže čekám, že to bude hodně náročné, ale zároveň se na to těším.

 Platí, že budeš letos dělat všechno pro to, abys vyladil formu na Vueltu?

 Člověk musí být ve výborné formě, aby byl nominován na Vueltu, takže se celou sezonu snažím, abych byl co nejlépe připravený na všechny závody.

Co si říkal na to, že brácha podepsal v Burgosu?

Ulevilo se určitě nám obou, protože když byl brácha ve stresu, tak jsem to prožíval s ním. Jsem rád, že podepsal v Burgosu a doufám, že se letos ještě více ukáže. Myslím si, že to bude pro bráchu rozhodující rok a věřím, že ho zvládne.


Je jedním z dětských snů, že byste se s bráchou potkali v závodě Grand Tour?

Samozřejmě by bylo skvělé, kdybychom se v závodě Grand Tour potkali a věřím, že to bude letos realia.

 

Titulní ilustrační foto z roku 2022