María Peréz ozdobila Poděbrady světovým rekordem

Na mistrovství Evropy chodeckých družstev v Poděbradech byl k vidění světový rekord. Obstarala ho španělská vítězka závodu na 35 kilometrů María Pérez, která vylepšila rekordní zápis téměř o půl minuty. Eliška Martínková obsadila v závodě na 20 kilometrů dvanácté místo. Juniorka Ema Klimentová skončila těsně pod stupni vítězů.

Španělka María Pérez byla už před startem hlavní favoritkou závodu žen na 35 kilometrů a dominovala mu skutečně ve velkém stylu.

Už od úvodních metrů se vydala za jasným cílem, a tím bylo přesvědčivé vítězství a útok na světový rekord. Na dvacátém kilometru měla na své soupeřky už propastný tři minutový náskok, který neustále navyšovala a nepolevovala ani z tempa potřebného pro překonání rekordního zápisu Peruánky Kimberley García León z letošních Dudinců. Ten se jí nakonec podařilo pokořit téměř o půl minuty, když prošla cílem vítězně v čase 2:37:15 a kromě zlaté medaile se tak může těšit i z titulu nové světové rekordmanky.

Španělskou dominanci v tomto závodě potvrdily další medailistky, jelikož reprezentantky z Pyrenejského poloostrova obsadily kompletní stupně vítězů. Stříbro si na krk pověsila Raquel Gonzáles za 2:45:42 a svého doposud největšího kariérního úspěchu dosáhla bronzová Cristina Montesinos (2:45:58). Suverénní primát si Španělky připsaly i v soutěži družstev. Na stupně vítězů je doprovodily Italky a Ukrajinky. Česká reprezentantka Tereza Ďurdiaková se v závodě trápila a pro bolest nohy musela krátce po dvacátém kilometru závod vzdát. 

„Nebyla jsem připravena, jak bych si přála, ale chtěla jsem se pokusit o splnění potvrzovacího výkonu ČAS pro start na mistrovství světa. To se bohužel nepodařilo. Budeme teď hledat ještě nějaký další závod, kde bych se o to mohla pokusit,“ sdělila.

Také závod mužů na 35 kilometrů měl španělského suveréna.

Tím byl Álvaro Martín. Ten se vydal stejně jako María Peréz do čela hned od samotného startu a velmi záhy si vybudoval solidní náskok zhruba dvaceti vteřin na trojici pronásledovatelů Němce Christophera Linkeho, svého krajana Miguela Ángela Lópeze a Francouze Auréliena Quiniona. Právě poslední jmenovaný začal postupně náskok vedoucího muže stahovat, nicméně až příliš riskoval a na 27. kilometru dostal třetí terčík, což znamenalo tří a půl minutovou zastávku v penalty zóně a ztrátu nadějí na medailové umístění.

Álváro Martín si tak mohl v poklidu dojít pro své premiérové vítězství v rámci mistrovství Evropy chodeckých družstev v novém národním rekordu 2:25:35. Stříbro putuje do Německa zásluhou Linkeho, který též posunul hodnotu historického maxima své domoviny, a to na 2:27:05. Třetí skončil zkušený Miguel Ángel López (2:27:33), pro kterého se jedná už o čtvrtý cenný kov z evropských šampionátů chodeckých družstev. Bohužel ani zde se českým barvám nedařilo. Vít Hlaváč bojoval i přes svalové problémy ze všech sil až do samotného cíle, ale jeho úsilí nestačilo na lepší než 27. místo v čase 2:49:35. V týmovém klání zvítězilo Španělsko před Itálií a Německem.

V závodě žen na 20 kilometrů jsme měli zastoupení v Elišce Martínkové.

Ta se v úvodu nezalekla svižného tempa a první dva kilometry se držela v kontaktu s čelní skupinou favoritek. Pak už se ovšem začala soustředit na své tempo. Rozhodující okamžiky v boji o cenné kovy se odehrály v průběhu sedmnáctého kilometru, když se vedoucí čtveřice rozdělila na dvě dvojičky. O zlato se utkaly Řekyně Antigoni Ntrismpioti s Italkou Antonellou Palmisano. Na bronzovou pozici si brousily zuby Portugalka Ana Cabecinha a Ukrajinka Lyudmila Olyanovska.

Oba duely byly dramatické až do závěrečného okruhu. Ten zvládla nejrychleji Antigoni Ntrismpioti, která navázala na dva roky starý poděbradský triumf z pětatřicítky tím na kratší distanci, a to v čase 1:29:17. Jen o dvě vteřiny zpět finišovala obhájkyně titulu Antonella Palmisano (1:29:19). Z bronzu se nakonec radovala devětatřicetiletá Portugalka Ana Cabecinha za 1:29:35. Pod 1:30 se dostala i čtvrtá Lyudmila Olyanovska. Eliška Martínková se díky silnému závěru posunula na konečné dvanácté místo a časem 1:33:02 pohodlně vyhověla nominačním požadavkům pro start na univerziádě v čínském Chengdu. Zlato v soutěži družstev náleží Itálii před Ukrajinou a Francii.

Na mužské dvacítce se dlouho o tempo staral olympijský vítěz z Tokia Ital Massimo Stano. Postupem času byl však dostižen svým krajanem Francescem Fortunatem a desátým kilometrem už procházeli společně v mezičase 39:26. S mírnou ztrátou za nimi byl vítěz posledních dvou evropských chodeckých šampionátů družstev Švéd Perseus Karlström. Zatímco Stanovi začaly docházet síly a dostal se před něj Karlström, Fortunato dokázal nastavené tempo držet. Zaslouženě si tak došel pro vítězství v novém osobním rekordu a letošním nejlepším evropském výkonu 1:18:59. Karlström bral po dvou zlatech tentokrát stříbro za 1:19:27. Na bronzový stupínek vystoupal Massimo Stano, jemuž už se těsně nepodařilo stlačit svůj čas pod 1:20 (1:20:07).

České duo Adam Zajíček a Jaromír Morávek šlo společně až do patnáctého kilometru.

Zde se Zajíček od svého reprezentačního kolegy odpoutal a došel si pro 26. místo v novém osobním rekordu 1:26:37. Z kariérního maxima se mohl ovšem těšit i Morávek, jenž si s tratí poradil v čase 1:27:33. Oba borci mohli mít dvojnásobnou radost, jelikož vyhověli nominačním požadavkům pro start na mistrovství Evropy do 23 let. Týmové zlato veze domů Itálie.V dalším pořadí ji následovalo Španělsko a Německo.

Desítka juniorek byla z českého pohledu velmi zajímavá až do samotného konce, jelikož Ema Klimentová sahala po medaili. V boji o bronz s Francouzkou Anou Delahaie byla až do poslední pětistovky. Nakonec reprezentantku galského kohouta neudolala, nicméně se svým poděbradským vystoupením mohla být nad míru spokojena. Velmi lichotivé čtvrté místo ověnčila velkým osobním rekordem 48:15. Kariérní výkon na této distanci si vylepšila o 2 minuty a 28 vteřin. K medaili jí chybělo devět vteřin. Ema také s přehledem splnila limit pro start na mistrovství Evropy juniorů v Jeruzalémě. Z prvenství se radovala v čase 46:42 Italka Giulia Gabriele. Pro stříbro si došla Španělka Aldara Meilán (47:45). Alžběta Franklová dokončila závod na šestnácté místě a také ona si vytvořila časem 51:06 osobní rekord. V soutěži týmu obsadila naše dvojice čtvrté místo. Vyhrály Španělky následované Italkami a Francouzkami.

Závod juniorů na 10 kilometrů byl jedinou disciplínou bez české účasti. Jeho vítězem se stal Ital Diego Giampaolo. Jeden z papírových favoritů rozhodl o svém prvenství díky nástupu v průběhu osmého kilometru, kdy si vytvořil rozhodující náskok, který udržel s přehledem až do cíle, kterým prošel v čase 42:16. Další cenné kovy si rozdělili stříbrný Turek Hayrettin Yildiz (42:24) a bronzový Španěl Pablo Rodriguez Rojas (42:37). Soutěž družstev opanovali Španělé před Italy a Němci.