
Kaplický den hudby. Jedna z novinek 34. Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, která se v současné době připravuje. Uskuteční se ve čtvrtek 31. července 2025 a během ní zazní hned tři koncerty: Akademie komorní hudby (AKH), Varhanní soirée: Katharina Zauner a Nokturno – dýchej zhluboka: Tomáš Jamník & AKH. Kaplice budou mít festivalovou premiéru, město na česko-rakouské hranici se do jihočeského svátku klasiky zapojí vůbec poprvé.
Nadcházející ročník Festivalu Krumlov začne 11. července a potrvá do 2. srpna 2025. Nabídne nejméně 47 koncertů v 7 koncertních řadách a hlavním tématem Nečekaná spojení.
„Naší snahou je na 34. ročníku festivalu přinést návštěvníkům nečekané lokace a spojení. Koncerty zazní na 17 výjimečných místech, z nichž 4 budou mít premiéru. Půjde o Návštěvnické centrum (Portál) a nádvoří krumlovského Portu 1560 a o už zmiňovaný kostel svatého Petra a Pavla a městský park v Kaplici,“ říká ředitelka Festivalu Krumlov Gabriela Rachidi a dodává: „Je pro nás důležité nabídnout nové lokace, a zpestřit tím festivalový program. Návštěvníci tak mohou objevovat (zatím) neobjevené skvosty. Vnímáme totiž, že lidé jezdí za komplexním zážitkem, a tak se snažíme koncerty víc než dřív rozprostřít po Jihočeském kraji. Vidíme v tom i vzdělávací a společensko-odpovědnou roli festivalu.“
Kaplický den hudby
Během Kaplického dne hudby čekají hosty tři koncerty. První dva se uskuteční v kostele svatého Petra a Pavla. Od 17:00 hodin vystoupí Akademie komorní hudby (AKH), tedy talenti, které spojuje preciznost a nespoutané mládí. Od 20:00 hodin zahraje na královský nástroj vycházející hvězda z rakouského Lince varhanice Katharina Zauner. A se západem slunce od 21:30 hodin vtáhne návštěvníky městského parku do samotného nitra hudby Tomáš Jamník a stipendistky a stipendisté AKH.
„Je moc dobře, že si Festival Krumlov našel cestu do Kaplice. Máme co ukázat, na naše varhany jezdí hrát lidé z celých jižních Čech. Jsou v našich obou kostelech, proto se tu mimo jiné konají pravidelná setkání varhaníků. Těší mě také, že se během Kaplického dne hudby v praxi ukáže i česko-rakouská spolupráce, podpora mladých talentů a historická i nová krásná místa, která u nás máme,“ říká starosta města Kaplice Libor Lukš a dodává: „Tři koncerty během Kaplického dne hudby poslední den v červenci budou znamenat také tři různé koncertní řady: Mladí talenti, Varhanní koncerty a Site-specific. Široká nabídka včetně s pořadateli debatované přednášky má totiž větší šanci oslovit víc lidí.“
Vystoupení 34. Festival Krumlov
Na 34. Festivalu Krumlov vystoupí stovky umělců z různých zemí světa od Evropy přes Asii po severní i jižní Ameriku. Například mistr kytary Pablo Sáinz-Villegas nabídne španělský kytarový repertoár okořeněný flamenco tanečnicí Virginií Delgado. Izraelského houslového virtuose Maxima Vengerova doprovodí Slovenská filharmonie pod taktovou Daniela Raiskina. Američtí držitelé 10 Grammy vokální géniové Take 6 osloví sametovými hlasy, absolutním rytmem a inspirativními texty. Také se, a to už podruhé, uskuteční koncertní „představení“ Nevážná klasika v režii Jana Budaře v moderaci Václava Kopty s hudebním vystoupením Martiny Masarykové za doprovodu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. A vlastní zahájení festivalu? Má název Nečekané baroko a přinese hudbu barokních mistrů a tanec přímo na vodní hladinu jezírka zámeckého parku. Na úplném konci čtyř týdenního svátku klasické hudby pak zazní Vášnivá Carmen: opera, balet s proslulými pěvci v hlavní roli a tanečníky v choreografii Jiřího Bubeníčka. Chybět nebudou ani světové premiéry skladeb, varhanní mistrovské kurzy Mekka varhaníků a doprovodný program zdarma ve Festivalové zóně plný koncertů, workshopů, divadel pro děti, filmů, cvičení s hudbou, besed s umělci, hraní na nástroje aj.
Program: https://www.festivalkrumlov.cz/program
Přehled koncertů 34. Festivalu Krumlov
1. koncertní týden
Pá – 11 / 7 – 21:00 Nečekané baroko
So – 12 / 7 – 10:30 Nová spojení: Listening Eyes
So – 12 / 7 – 19:30 Houslový virtuos: Maxim Vengerov
Ne – 13 / 7 – 11:00 Nedělní matiné: za zvuku varhan a trubky
Ne – 13 / 7 – 15:00 Slavic Trio: (od)dechové odpoledne
2. koncertní týden
St – 16 / 7 – 20:30 Nová spojení: Fama Q
Čt – 17 / 7 – 19:30 Gratulační koncert: Štěpán Rak 80
Pá – 18 / 7 – 19:30 Nevážná klasika
So – 19 / 7 – 20:30 Temperament jihu: Pablo Sáinz-Villegas
Ne – 20 / 7 – 11:00 Varhanní matiné: Krzysztof Urbaniak
Ne – 20 / 7 – 15:00 Fratelli Bilan: zahrada v rytmu elegance
Ne – 20 / 7 – 20:00 Písňový recitál: Cukrová, Willi
3. koncertní týden
St – 23 / 7 – 21:00 Nová spojení 2B: Bach, Boulez – světlo a stín
Čt – 24 / 7 – 19:30 Barokní opera: Händel – Alessandro Severo
Čt – 24 / 7 – 19:30 Varhanní galakoncert
Pá – 25 / 7 – 19:00 Barokní opera: Händel – Alessandro Severo
Pá – 25 / 7 – 19:30 Světové kvarteto: Quatuor Ébène
So – 26 / 7 – 20:30 Vokální géniové: Take 6
Ne – 27 / 7 – 11:00 Prague Brass Quintet
Ne – 27 / 7 – 15:00 Quasi Trio v zahradách
4. koncertní týden
St – 30 / 7 – 19:30 Trio Incendio: zapomenutí současníci
Čt – 31 / 7 – 17:00 Akademie komorní hudby v Kaplici
Čt – 31 / 7 – 20:00 Varhanní soirée: Katharina Zauner
Čt – 31 / 7 – 21:30 Nokturno – dýchej zhluboka: Tomáš Jamník & AKH
Pá – 1 / 8 – 19:30 Jan Mráček a Virtuosos V4+
So – 2 / 8 – 20:30 Vášnivá Carmen: opera, balet
Zdroj: FESTIVAL KRUMLOV