Hnilička odkládá jednání o obnovení amatérského sportu

V první fázi se se měly diskutovat podmínky venkovních tréninků dětí a mládeže, globálně šlo o restart celého amatérského sportu. Z plánované středeční schůzky předsedy Národní sportovní agentury Milana Hniličky s ministrem zdravotnictví sešlo, poté co byl dosavadní ministr Jan Blatný odvolán.

 

Konec temné doby českého sportu se neblíží   

Schůzka se uskuteční až s novým ministrem Petrem Arenbergerem, kterého ve středu jmenoval prezident Miloš Zeman. Kdy to bude? Termín je zatím nejasný.

Sportovní prostředí přitom vkládalo do středečního jednání velké naděje. Doufalo, že by se mohly děti vrátit nejen do škol, ale i na sportoviště. Výstup chybí. Odloženo.

„Měli jsme dnes s ministrem zdravotnictví jednat o restartu sportu, který jsme připravili. Jednání se bohužel z objektivních důvodů neuskuteční a děláme maximum pro to, abychom se s novým ministrem sešli co nejdříve, protože situace v amatérském, zejména dětském sportu je skutečně alarmující a nesnese odkladu,“ uvedl Hnilička pro ČTK.

Ministr Blatný nebyl sportovním aktivitám nakloněn

Nyní už bývalý ministr Blatný nebyl organizovaným sportovním aktivitám nakloněn. Minulý týden, kdy se debata znovu intenzivně rozhořela, vzkázal, že děti si mohou chodit zaběhat do lesa a míchání členů různých školních kolektivů na sportovních trénincích je nežádoucí.

Jaký bude postoj nového šéfa úřadu, není jasné. Národní sportovní agentura věří, že to zjistí brzy.

„Jsme již domluveni se sekretariátem ministerstva zdravotnictví, že náhradní schůzka ohledně restartu sportu se uskuteční s novým ministrem co nejdříve,“ uvedl její mluvčí Jakub Večerka.

K neprodlenému otevření českého mládežnického sportu vyzval i Český olympijský výbor (ČOV). Podpořil výzvu k bezpečnému spuštění bezkontaktních tréninků venku, která vychází z manuálu navrhovaného NSA. Zástupci sportovních svazů jsou přesvědčeni, že tréninky pod širým nebem v desetičlenných skupinách s testováním a dodržováním rozestupů nejsou rizikové. Jejich povolení pro děti a mládež do 19 let by naopak mohlo snížit počet lidí, kteří nyní živelně sportují ve skupinách.

Česko je s absolutním zákazem amatérského sportu včetně toho mládežnického výjimkou.

„Snad žádná jiná civilizovaná země nepostupovala způsobem, že na tak dlouho plošně zakázala aktivitu, která při správné kontrole není riziková, a naopak pomáhá pandemii zvládat. Trénink mládeže je pro zdraví národa zásadní činnost, která v naprosté většině normálních zemí funguje i v době, kdy platí tvrdá opatření,“ upozornili iniciátoři výzvy, kterou podpořily všechny střešní sportovní organizace.

Mladé sportovce to poškozuje nejen fyzicky, ale i psychicky. Kluby se obávají, že řada z nich ztratí zájem o pokračování v aktivním sportu dřív, než vláda restrikce uvolní.

„Některé mluví s obavami o tom, že více než polovina dětí může s organizovaným sportem skončit. Asi si všichni dokážeme představit, jak drastický dopad by to mělo nejen na sport, ale také na zdraví celé společnosti. Pokud budeme otálet, také už nemusí být pro koho český mládežnický sport otevřít,“ uvedl v tiskové zprávě předseda Českého florbalu Filip Šuman.

Zdroj: ČTK

Foto: Národní sportovní agentura