Formule E: 2023 Cape Town E Prix sobotní kvalifikace a závod

Formule E: 2023 Cape Town E Prix Sobotní závod: Do závodu nenastoupili čtyři vozy s pohonnou jednotkou Mahindra , důvodembyly problémy se zavěšením. Jednalo se o vozy týmu Mahindra a ABT Cupra. Nenastoupil ani Sam Bird, který havaroval v kvalifikaci a nepodařilo se jeho vůz do startu závodu opravit.

Po startu

Mitch Evans udržel po startu pozici před Jeanem Éricem Vergnem. Nick Cassidy si vybojoval druhou pozici, přiblížil se Sachovi Fenestrazovi. Jake Hughes ztratil jednu pozici. Ve druhém kole do Sebastiana Buemiho narazil zezadu Pascal Wehrlein, následkem kolize se Sebastian  Buemi  propadl na 15. místo . Byly vyvěšeny žluté vlajky.

Sebastien Buemi, Envision Racing, Jaguar I-TYPE 6 clashes with Pascal Wehrlein, TAG Heuer Porsche Formula E Team, Porsche 99X Electric Gen3 at the Start

Výjezd safety caru po kolize Wehrleina s Buemim

Ve 3. kole vyjel safety car. Ze závodu odstoupil Pascal Wehrlein a Edoardo Mortara. V 5. kole ukončen safety car.  V 10. kole Sacha Fenestraz aktivoval Attack mode. V 11. kole proběhl napínavý souboj mezi Sachou Fenestrazem a Maxmilianem Guentherem. Mitch Evans byl penalizován za overpower průjezdem boxovou uličkou a propadl se na 15. místo. Ve 14. kole si vybral Maxmilian Guenther útočný mód.

V 15. kole Sacha Fenestraz stíhal Nicka Cassidyho jedoucího v čele závodu. Jean Eric Vergne aktivoval attack mode a předjel ho Antonio Felix Da Costa, který postoupil na 4. místo. V 18.kole Jean Éric Vergne dojížděl Antonia Felixe Da Costu.

V 20. kole byl Jake Dennis penalizován průjezdem boxové uličky za nedodržení tlaku v pneumatikách a propadl se na 15. místo za Mitche Evanse.  V 21. kole narazil do bariéry Maxmilian Guenther, ulomil si zadní zavěšení a odstoupil ze závodu. Následovala plná žlutá fáze. Ve 22. kole ukončena plná žlutá fáze. Sacha Fenestraz klesl na 4. místo za Jeana Érica Vergneho. Ve 24. kole André Lotterer byl penalizován 5 sec za nedodržení režimu za safety carem. Ve 24.kole Antonio Felix Da Costa provedl úžasný předjížděcí manévr a dostal se před Nicka Cassidyho a ujal se vedení závodu . Jean Éric Vergne aktivoval attack mode a dostal se před Nicka Cassidyho. Antoniu Felixovi Da Costovi se nepodařilo aktivovat attack mode a dvě kola před cílem ho předjel Jean Éric Vergne. Na Nicka Cassidyho útočil Sacha Fenestraz.

Z důvodu výjezdu safety caru byl závod prodloužen o dvě kola. Ve 30. kole se Sacha Fenestraz dostal před Nicka Cassidyho.

V závěru závodu jsme sledovali napínavý souboj o vedení mezi Jeanem Éricem Vergnem a Antoniem Felixem Da Costou. V přidaném kole předvedl Antonio Felix Da Costa další úspěšný a riskantní předjížděcí manévr dostal se před Jeana Érica Vegneho a ujal se vedení. Sacha Fenestraz se otřel o bariéru a propadl se na 10.místo.

Závěr závodu

Do cíle dojel první Antonio Felix Da Costa, za ním Jean Éric Vergne a na místě třetím Nick Cassidy.