Filmové a divadelní hvězdy září v Národním muzeu

 Národní muzeum otevřelo před vánočními svátky ve své Nové budově výstavu s názvem Když hvězdy září, která připomíná známé a slavné, ale také třeba dnes již téměř zapomenuté hvězdy českého divadelního umění posledních dvou století. Návštěvníci tak budou obdivovat osobní předměty nejrůznějších hvězd své doby.

Prostřednictvím toho nejlepšího a nejzajímavějšího ze sbírek Divadelního oddělení Národního muzea ukazuje tato nová výstava, jakými peripetiemi procházelo za více než dvě stě let postavení divadelních tvůrců ve společnosti.  

Na začátku se nacházeli na okraji společnosti a postupně se stali slavnými a populárními osobnostmi.

Návštěvníci tak mají možnost vidět předměty z osobních pozůstalostí velkých hereckých hvězd jakými byly například Ema Destinnová, Hana Kvapilová, Jindřich Mošna, Oldřich Nový, Adina Mandlová, Svatopluk Beneš, Karel Höger, Vlasta Chramostová, Radovan Lukavský a mnozí další. Vystaveny jsou jejich šperky, oblečení a módní doplňky, osobní i ateliérové fotografie, obrazy a busty či drobné artefakty z každodenního i uměleckého života. Na skutečných životních a uměleckých příbězích několika desítek významných osobností české Thálie výstava ukazuje, jak velké herecké hvězdy ovlivňují životní, módní či estetický ideál své doby, co v různých časech obnášelo být slavným a společensky uctívaným a jaké tvůrčí i osobní konflikty formovaly jejich životní dráhy.

Výstava Když hvězdy září se nevyhýbá ani kontroverzním tématům, například co v reálu mnohdy znamená rčení, že úspěch se neodpouští, jak do tvorby a života zasahovaly moc a politika nebo jaká tvůrčí a osobní dramata mnozí herci prožívali.

Poznáte zde méně známé, či dokonce neznámé skutečnosti, jak tyto osobnosti žily ve svém soukromí, anebo čím se zabývaly mimo svou profesi. O vztahu herců a politické moci se návštěvníci dozvědí podrobnosti v oddílu nazvaném Kolaborace!?

„Otazník a vykřičník na konci naznačuje, že málokterý příběh je černobílý. Herce nesoudíme, nedáváme žádná znaménka plus nebo minus,“ vysvětlila kurátorka Lenka Šaldová.

Konkrétně si mohou návštěvníci prohlédnout například šperky Emy Destinnové, pracovnu Oldřicha Nového, šaty Adiny Mandlové, mobiliář z bytového divadla Vlasty Chramostové nebo kouzelné Popelčiny šaty a střevíček z pohádky Tři oříšky pro Popelku. K vidění je i cena Thálie udělená Josefu Abrhámovi v roce 2020 či Český lev udělený Ivanu Trojanovi v témže roce.

Výstava ukazuje osudy hvězd české Thálie na pozadí doby, vzdává hold hereckému umění ve všech podobách a variantách, žánrech i uměleckých druzích, a především chce připomenout, že každý z těch hereckých příběhů skrývá v sobě život člověka.

Výstava je instalována ve dvou sálech v Nové budově Národního muzea do 30. 9. 2022.

Veškeré aktuální informace o otevírací době a vstupném naleznete na stránkách www.nm.cz.

Jaromír a Věra Hamplovi  

foto: Archiv NM