Farma roku 2018

   Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) Farma roku 2018, se uskutečnilo tradičně v pražském Divadle ABC. V průběhu večera se prostřednictvím videoklipů více než pětistovka přítomných sedláků a příznivců selského stavu dozvěděla, kterých pět farem bylo do soutěže nominováno a postupně pak také jejich konečné pořadí.     

 Odborná hodnotitelská komise určila pořadí dle pěti kritérií – celkového vzhledu farmy, organizace práce, ekonomických výsledků, zamýšleného rozvoje a zapojení rodiny.

Vítěz

Vítězem 17. ročníku soutěže se stalo Vinařství a farma rodiny Valihrachových z Krumvíře na Břeclavsku, které charakterizují rodinná symbióza, úcta k tradici a venkovské pospolitosti, ale i moderní podnikatelské plány. Rodina Valihrachových je již takřka tři desítky let známa pěstováním více než třicítky odrůd vinné révy na dvaceti hektarech půdy ve Velkopavlovické vinařské podoblasti a výrobou kvalitních přívlastkových vín, oceněných na nejprestižnějších mezinárodních soutěžích. „Nejprve jsme hrozny i kupovali, s rozšířením vinohradů na současných 20 ha to ale při naší roční produkci 50-70 tisíc lahví vína není třeba“, říká Josef Valihrach a dodává: Mám velkou radost ze svého syna, který se stal nejmladším členem komise expertů MZe pro hodnocení a zatřiďování vín. Postupně sbíral zkušenosti od oblastních a národních klání a nyní hodnotí i na těch nejprestižnějších světových soutěžích.“ Kromě Josefa Valihracha, předsedy Vinařské asociace ČR a trojnásobného držitele titulu Vinař roku, jsou hybnými silami hospodářství i další členové rodiny, kteří se s úspěchem zaměřili zejména na klasické zemědělství, především bratr Josefa Valihracha František a jeho dva synové. Pěstují řady plodin na 100 hektarech půdy s důrazem na krajinotvorbu, rovněž se věnují chovu masného skotu a produkci plemenných zvířat. Na letošní angus show v Českých Budějovicích se stal šampionem přehlídky plemenných zvířat jejich čtyřletý býk Rodger.

Další umístění

Stříbro vybojoval statek rodiny Hatlákových z Meziboří na Žďársku. Stěžejní náplní zemědělské činnosti manželů Vlastimila a Jitky Hatlákových v této obci na rozhraní Vysočiny a Jihomoravského kraje jsou již více než dvacet let chov a šlechtění masného skotu plemene charolais s výsledky v podobě celé řady nejen výstavních úspěchů. Základní stádo tvoří 40 matek a 20 jalovic. Po celou tuto dobu se ovšem věnují také intenzivní přeměně původní usedlosti na velmi moderní hospodářství, pěstování krmných plodin, obilnin a konzumních brambor na celkem 140 hektarech okolních pozemků. Vlastních mají 80 ha, 60 ha zaujímá orná půda a 80 ha jsou trvalé travní porosty. „Při šlechtitelské práci se soustředíme na bezrohost, ale i upevnění mateřských vlastností a zvyšování růstové schopnosti a masné užitkovosti. K účasti na výstavách a angažování se na tomto poli nás doslova nakoplo vítězství naší jalovice na světovém kongresu chovatelů plemene charolais v roce 2008 v ČR,“ vysvětluje Jitka Hatláková, která je zároveň předsedkyní Klubu chovatelů plemene charolais. Velkou péči vynakládají i na výchovu svých šesti dětí ve věku od tří do 21 let.  Starší synové, šikovní, ale i vzdělaní v oboru, jsou již v tuto chvíli zárukou dalšího pokračování rodinné tradice hospodaření, která čítá už sedm generací. 

statek rodiny Hatlákových z Meziboří

Třetí místo

 Bronzovou příčku obsadila farma Pavla Vokála ze Strážného. Tamní ukázkové hospodářství s širokou škálou činností vhodně využívající podmínek horské přírody v bezprostřední blízkosti Národního parku Šumava je výsledkem dlouholeté a usilovné snahy Pavla Vokála a jeho partnerky Gabriely. Více než tisícovka hektarů luk a pastvin slouží pro potřeby chovu 850 kusů masného skotu několika plemen, srdeční záležitostí hospodáře je šlechtění tří stovek jelenů a stovky daňků, část pozemků spásá stovka ovcí. Součást farmy tvoří několik rybníků určených k chovu ryb, nově byla zřízena nadstandardní jatka s bourárnou, briketárna, peletkárna a pilnice. Milovníkům přírody je v rámci agroturistiky k dispozici stylová rybářská bašta, pečlivě zařízený lovecký srub a penzion se společenskou místností pro rodiny s dětmi           

farma Pavla Vokála ze Strážného

 

Čtvrté místo

     Na čtvrtém místě se umístil Levandulový statek Bezděkov na Olomoucku. Lukáši Drlíkovi, jeho partnerce Veronice a dalším členům rodiny se v průběhu několika posledních let podařilo přeměnit jak původní statek na úpatí Zábřežské vrchoviny, tak i část obce Bezděkov doslova v levandulové království. Základ činnosti tvoří produkce levandule, kterou mají v plánu v brzké době pěstovat na pěti hektarech půdy, provozují i Levandulovou kavárnu v blízkém Zábřehu na Moravě, obchůdek s pestrým portfoliem výrobků z této rostliny, a galerii. Vyhlášený je jimi pořádaný letní Bezděkovský levandulový festival s několikatisícovou návštěvností, statek je i dějištěm mnoha svatebních obřadů, pracovních setkání, nechybí ani levandulová stezka kolem obce, která si díky těmto aktivitám rodiny získala velký věhlas. 

Levandulový statek Bezděkov

Páté místo

 Na páté místo dosáhl Hermelín ranč z Nového Jičína. Svou vizi vybudovat z polorozpadlé zemědělské usedlosti na samém konci tohoto města jezdecký areál, začal velký milovník koní a schopný trenér Miroslav Vaníček realizovat těsně před koncem minulého režimu. A podařilo se. Zdejší sportovní stáj s třicítkou teplokrevných koní nejen ve zbarvení „hermelín“, které u nich zakladatel ranče šlechtil, poskytuje zázemí jezdcům a majitelům koní. Název Hermelín je odvozen od zvláštní barvy koně charakteristické pro plemena appaloosa využívané Indiány a zocelené v extrémních podmínkách v horách i prérii. Díky jezdecké hale, venkovnímu pískovému kolbišti, ale i klubovně s občerstvením se zde koná spousta akcí.  Ve šlépějích svého otce kráčí a vynikajících výsledků v parkuru a drezuře dosahuje i po jeho předčasné smrti na začátku letošního roku velký dříč a duše celého ranče – dcera Jana. Oporou a pomocníkem jí je v rámci svých časových možností také zbytek rodiny – maminka Zuzana a bratr Miroslav.                                                             

Hermelín ranč z Nového Jičína

                                                                                   

Oceněné farmy již roky dokládají, že kvalita je lepší než kvantita a že i nevelká výměra opečovávaná spokojenou rodinou, která v obci žije, hospodaří a podílí se na různých aktivitách v ní, má pro venkov velmi významný přínos. To je zvlášť potěšující v letošním roce, kdy ASZ ČR slaví dvacáté výročí svého vzniku.                                                                                                                                             

  „Neodmyslitelnou a neopominutelnou nevládní organizací se naše Asociace stala právě díky tisícům hodin práce našich členů. Příběh každého z nich je svým způsobem jedinečnou výpovědí o osudu selských rodin, o jejich postojích, podnikatelském duchu, úspěších i nenaplněných touhách. A to je síla, která nám všem dává nejen právo hrdě se ohlédnout zpět, ale také pohlížet s velkou nadějí do dalších let našeho selského fungování,“ říká předseda ASZ ČR Josef Stehlík.  

Jaromír a Věra Hamplovi