Do Mnichova rekordní výprava na Mistrovství Evropy v atletice 2022

Předsednictvo Českého atletického svazu v pondělí dopoledne schválilo nominaci mistrovství Evropy v Mnichově. Atletické soutěže na multisportovní akci, která začíná již ve čtvrtek (11. 8.), proběhnou od pondělí 15. do neděle 21. srpna.

Nominace českých atletů čítá 56 jmen, z toho 24 žen (z toho 1 náhradnice) a 32 mužů, což je nejvíce na mistrovství Evropy v historii samostatné republiky. Dosud nejvíce bylo na zatím posledním ME v Berlíně před čtyřmi lety (šampionát v Paříži 2020 byl zrušen), kde reprezentovalo 50 atletů a atletek.

Zatím nejúspěšnější výprava byla v Helsinkách před deseti lety se ziskem šesti medailí (3–1–2), také zde bylo nejvíce finálových umístění (17), potažmo bodový zisk za výsledky do osmého místa (72,5). V Berlíně 2018 získala reprezentace tři cenné kovy (0–2–1), dvanáct finálových umístění a 42 bodů. Z medailistů je v nominaci pouze stříbrná oštěpařka Nikola Ogrodníková, aktuálně osmá z MS v Eugene.

Na území nynějšího Německa se šampionát koná počtvrté, vedle zmíněného Berlína jej hostil ještě Stuttgart v roce 1986 a do Mnichova se ME vrací přesně po dvaceti letech. Tehdy zde zahájila svou veleúspěšnou kariéru Barbora Špotáková, která je opět v nominaci. O oštěpaře se bude tým opírat, pochopitelně zejména o bronzového z nedávného MS Jakuba Vadlejch, do sektoru by se měl vrátit také jeho kolega ze stupňů vítězů olympijského Tokia Vítězslav Veselý.