Devět zásahů během pouhých tří hodin zaznamenali včera po poledni členové Horské služby Jeseníky jen na sjezdovkách na Červenohorském sedle.

Nárůst během včerejšího odpoledne hlásily i další stanice jesenické HS. „Projevil se masivní příjezd návštěvníků pohoří před prodlouženým víkendem na začátku jarních prázdnin Jihomoravského kraje. Na sjezdovkách leží sníh, vše láká k zimním sportům a naši záchranáři pomalu nestačili svážet zraněné na stanici,“ popsal čtvrteční odpoledne Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky.

Všechny úrazy se přihodily na sjezdovkách, mimo skiareály nedošlo k žádnému dnešnímu zásahu. „V jednom z případů došlo při pádu k podezření na úraz páteře, takže k nám zamířil i vrtulník Letecké záchranné služby. Ostatní úrazy jsme ošetřili sami a vážnější předali posádkám sanitních vozů. To znamená, že i nemocniční zařízení dnes měla více práce,“ komentoval dění na Červenohorském sedle i v jiných střediscích náčelník Kaller.

Sjezdové tratě jsou doslova přeplněné a vypadá to, že mnoho jejich návštěvníků vytáhlo lyže letos poprvé. „Dá se říci, že valná většina úrazů, a většinou šlo o poranění kloubů, byla zaviněna přeceněním schopností zraněných lyžařů. Takové riskování po delší přestávce pochopitelně vede ke zvýšené možnosti úrazu,“ doplnil Vítězslav Kaller.

Zároveň připomněl, že všichni lyžaři, nejen ti méně zkušení, by měli bezpodmínečně dodržovat Desatero FIS pro bezpečný pohyb na sjezdových tratích. Tato pravidla pak najdou návštěvníci hor na webových stránkách Horské služby www.hscr.cz. „Vzhledem k tomu, že o jarních prázdninách se na sjezdovkách pohybuje víc dětí, než obvykle, vyzývám zároveň lyžaře k ohleduplnosti k ostatním,“ zdůraznil náčelník Kaller.