Bouřky zaměstnaly hasiče i ve Středočeském kraji

Českým hydrometeorologickým ústavem avizované velmi silné bouřky zasáhly v pátek 14. srpna 2020 po 16. hodině také Středočeský kraj. Hasiči za celý den řešili celkem 124 mimořádných událostí, z toho jich 86 přímo souviselo s bouřkami. V 52 případech jsme čerpali vodu, 11 výjezdů bylo na odstraňování nebezpečných stavů a u 23 událostí řezali popadané stromy a větve.

Intenzivní déšť začal po 16. hodině na Kutnohorsku, nejméně jednu událost pak řešili profesionální i dobrovolní hasiči ve všech dvanácti okresech. Největší komplikace počasí způsobilo v okresech Praha-východ, Kutná Hora a Mělník.

Největší zátěž zaznamenalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje mezi 18. a 19. hodinou, kdy bylo nahlášeno 31 mimořádných událostí. To je téměř stejný počet, jaký v průměrný den řeší za 24 hodin.

Dvě jednotky hasičů odklízely v Podlešíně na Slánsku zeminu z komunikace, pak přejížděly na čerpání vody ze dvora rodinného domu. U Rudné v okrese Praha-západ dvě jednotky čerpaly vodu z podjezdu pod dálnicí D5. V Neratovicích hasiči vykopali strouhu, aby voda mohla odtéci z parkoviště, kde hrozilo zaplavení osobních vozidel. V Poleradech, Zdibech a Hovorčovicích v okrese Praha-východ hasiči čerpali vodu ze zaplavených domů, sklepů, výkopů a zahrad. Na strakonické dálnici D4 havarovalo za Obořištěm ve směru od Prahy jedno osobní auto do svodidel, pravděpodobně v důsledku aquaplaningu.

006.jpg

Po 20. hodině se situace v celém kraji zklidnila, těsně před půlnocí byly řešeny jen dvě události. V kempu v Chrustenicích na Berounsku říčka Loděnice zaplavila kemp a okolní domy. Ve Zdibech se hromadila voda v podjezdu pod dálnicí D8.

005.jpg

 

Zdroj a foto : HZS Středočeského kraje