Anketu Jachtař roku 2021 ovládla teprve sedmnáctiletá Kristýna Chalupníková

Absolutní vítězkou jubilejní 35. ankety Jachtař roku 2021 a zároveň podruhé v řadě vítězkou kategorie juniorek se stala teprve sedmnáctiletá windsurfařka Kristýna Chalupníková z TJ Rapid Brno, která vloni závodila ve třídě Techno 293 a letos přešla na olympijský windsurf iQFoil.

 

Kategorii mužů vyhrál další windsurfař olympionik Karel Lavický z YC DIM Bezdrev, kategorii žen posádka Dominika Vaďurová a Sára Tkadlecová z Jachtklubu Toušeň, které závodily na olympijském dvouposádkovém skifu 49erFX. Mezi juniory zvítězila nadějná posádka třídy 29er bratrů Nevelöšových z SK Štětí.  O tom, že se českému windsurfingu daří a je velkým příslibem pro olympijské hry 2024 v Paříži, svědčí také to, že windsurfaři měli svého zástupce na pódiu ve všech vyhlašovaných kategoriích.

 

Anketu Jachtař roku vyhlašuje Český svaz jachtingu již od roku 1987.

 

Slavnostní vyhlášení ankety Jachtař roku 2021 zahájil čestný předseda Českého svazu jachtingu Karel Bauer: „Loňský rok byl pro jachting opravdu skvělý. Tolik vynikajících výsledků a výkonnostního vzestupu zejména u mladých jachtařů nepamatujeme. Mám z toho velikou radost. Ve windsurfingu vznikl tak silný, a tak mladý tým, který nám závidí i velké jachtařské velmoci. Například v prvním letošním mezinárodním závodu skončily v první pětce hned tři Češky. Také se mi líbí to, že mladí závodníci pochopili, že vrcholový jachting už dávno není jen o víkendovém scezení na lodi, ale že jachting je tvrdá práce, a především čas strávený na velkých jachtařských revírech. Chcete-li v jachtingu něco dokázat, tak stejně jako v jiných sportech musíte makat. A to se začalo dařit díky usilovné práci trenérů v našich sportovních střediscích mládeže. Věřím, že je to obrovský příslib do budoucna a že jednou tu vysněnou zlatou olympijskou medaili přivezeme.“

 

Absolutní pořadí

 

Vítězka ankety Kristýna Chalupníková pochází z jachtařské rodiny a závodit začala v osmi letech na Optimistu. Od jedenácti let se věnuje závodnímu windsurfingu. K jejím největším úspěchům patří především titul mistryně Evropy, dva tituly vice mistryně světa a 11 titulů z Mistrovství ČR. V roce 2018 se stala juniorskou Jachtařkou roku, v roce 2019 skončila v této anketě druhá a vloni anketu opět vyhrála.

 Na celkovém druhém místě v anketě skončil další windsurfař Karel Lavický a jen o jeden hlas na třetím místě mistr světa ve třídě RS500 Jakub Dobrý z TJ Lokomotiva Plzeň.

Kategorie muži

 

Tuto kategorii ovládl účastník olympijských her v Londýně, Riu a Tokiu, Jachtař roku z roku 2019 Karel Lavický, který závodil v olympijské třídě RS:X a nyní přešel na novou olympijskou třídu iQFoil. V Tokiu si zlepšil svůj nejlepší olympijský výsledek, když vybojoval 22. místo.  

Na druhém místě v kategorii mužů skončil Ondřej Teplý z Jachtklubu Brno, kterému olympijská kvalifikace ve třídě Finn bohužel unikla. Přesto vloni zaznamenal několik skvělých výsledků včetně 12. místa na mistrovství Evropy a 19. místa na mistrovství světa.

Na třetím místě v kategorii mužů skončil Jakub Dobrý, který s jachtingem začal na Optimistu, potom začal závodit se sestrou Terezou nejdříve na lodi třídy RS Feva, potom na 29eru. V roce 2019 poznali třídu RS500 a ta jim zcela učarovala a jezdí na ní dodnes.   Rok 2021 byl pro ně ovšem zcela výjimečný. Stali se mistry světa ve třídě RS500 v Itálii. K tomu získali ještě titul mistrů Holandska a titul mistrů Německa. Vyhráli celkově i Evropský pohár.

 

Kategorie ženy

 

Mezi ženami vítězství již potřetí v řadě obhájily Dominika Vaďurová a Sára Tkadlecová z Jachtklubu Toušeň, které závodily na olympijské třídě 49erFX. Posledních pět let se věnovaly olympijské kampani, spolupracovaly s úspěšnými zahraničními trenéry a účastnily se závodů se světovou špičkou.

Na druhém místě skončila mistryně světa třídy RS500 Tereza Dobrá z TJ Lokomotiva Plzeň, která závodí se svým bratrem Jakubem. A na třetím místě je windsurfařka Kateřina Švíková z YC CERE, která od roku 2018 závodila na olympijském prkně RS:X.  V roce 2020 začala ale závodit na iQFoilu a připsala si 3. místo mezi juniorkami na mistrovství Evropy. Vloni závodila již mezi dospělými a je naší velkou nadějí pro Paříž 2024.

 

Kategorie junioři

 

Mezi juniory obhájila vítězství posádka třídy 29er Tibor (16) a Adam (18) Nevelöšovi z SK Štětí. Kromě 29eru oba závodí také na windsurfech Techno 293 a iQFoil a ve všech třídách dosahují vynikajících výsledků.  

 

Kategorie juniorky

 Za vítěznou windsurfařkou Kristýnou Chalupníkovou (17) si ocenění za druhé místo stejně jak vloni převzala předloňská vítězka Alessia Palanti (19) z YC CERE. Alessia žije v Itálii v Malcesine u Lago di Garda, protože její maminka je Češka, rozhodla se závodit za Českou republiku.

Kategorie tým

Soutěž týmů ovládli jachtaři z HEBE SAILING TEAMU Českého Yacht Klubu ve složení Zdeněk Jakoubek, Zdeněk Sünderhauf, Martin Trčka, Libor Hošek, Tonda Podzimek, Petr Solař, David Kovařík, Petr Stejskal, Vojta Komárek, Milan Tomek, Pavel Bobek, Tomáš Musil. Tým závodí na námořní plachetnici M37 a vloni zaznamenal četné mezinárodní úspěchy.

Akce roku

Ocenění pro Akci roku získal závod Junior European Championship 2021 tříd 49er a 49erFX, který se konal na Lipně v Černé v Pošumaví vloni v září. Pořadateli historicky prvního mezinárodního závodu v olympijské třídě v České republice tohoto významu a zároveň prvního závod 49erů v ČR byli YC Černá v Pošumaví a Václav Brabec. Závodu se zúčastnilo 52 posádek z celé Evropy.

 

Výsledky ankety Jachtař roku 2021

 

Absolutní vítěz

 • Kristýna Chalupníková                                                 62 hlasů
 • Karel Lavický                                                                41 hlasů
 • Jakub Dobrý                                                                 40 hlasů

 

Kategorie muži

 • Karel Lavický                                                                527 bodů
 • Ondřej Teplý                                                                457 bodů
 • Jakub Dobrý                                                                 350 bodů

 

Kategorie junioři

 • Tibor Nevelöš – Adam Nevelöš                                    457 bodů
 • Lukáš Dadák – Dan Viščor                                           374 bodů
 • David Drda                                                                   369 bodů

 

Kategorie ženy

 • Dominika Vaďurová – Sára Tkadlecová                       415 bodů
 • Tereza Dobrá                                                               412 bodů
 • Kateřina Švíková                                                          391 bodů

 

Kategorie juniorky                                                     

 • Kristýna Chalupníková                                                 680 bodů
 • Alessia Palanti                                                              535 bodů
 • Nela Sadílková                                                              277 bodů

 

Kategorie jachtařský tým                                          

 • HEBE SAILING TEAM                                                      499 bodů
 • RODOP                                                                         397 bodů
 • YC NERATOVICE                                                           335 bodů

 

Akce roku

Junior European Championship 2021 49er, 49erFX 357 bodů

Foto: Ivana Roháčková