19. Fórum celiaků – Gluten Free Prague Expo 2024

Oslavit Mezinárodní den celiakie přijdou návštěvníci do PVA Expo Praha, kde se odehraje 19. Fórum celiaků – Gluten Free Prague Expo 2024. Akci pořádá pacientská organizace Společnost pro bezlepkovou dietu z.s.. v sobotu 18. května 2024 od 10 hodin do 15 hodin. Přehlídka bezlepkového sortimentu v České republice je přístupná široké veřejnosti, přestože je určena zejména lidem, kteří musí ze zdravotních důvodů dodržovat bezlepkovou dietu. V rámci odborného programu, diskuzního fóra „Celiakie není jen zdravotní problém!“, vystoupí odborníci z řad lékařů i potravinářů.

„Letos se nám podařilo připravit velmi zajímavý odborný program. O dietním stravování ve školách ve světle aktuálního dění promluví Mgr. Martin Krobot z LF Masarykovy univerzity Brno, chybět nebude ani přednáška o pestrých projevech celiakie, nebo novinkách v terapii a monitorování nemoci“, představuje akci předsedkyně Společnosti pro bezlepkovou dietu Ivana Lášková.

Návštěvníci se mohou těšit na velké množství vystavovatelů bezlepkových produktů, ale i stánků s probiotiky nebo s nabídkou bezlepkových zájezdů.

Cena bezlepkového sortimentu je výrazně vyšší, než je cena běžných výrobků, a proto má velký význam, když návštěvníci najdou bezlepkový sortiment na jednom místě, výrobky ochutnají a mezi sebou případně i porovnají. Na finanční náročnost bezlepkové diety upozornila i petice Za příspěvek na léčbu celiakie, k jejíž veřejnému projednání došlo 23. dubna 2024. Pod petici se podařilo nasbírat přes jedenáct tisíc podpisů a zástupci Ministerstva zdravotnictví nás již informovali, že se požadavky celiaků budou snažit vyslyšet.

„Můžete ochutnat novinky na trhu. Ke koupi bude čerstvé pečivo, slané i sladké, občerstvení a čepované pivo, vše samozřejmě bezlepkové“, láká na akci Jitka Dlabalová ze Společnosti pro bezlepkovou dietu. Podrobné informace naleznete na www.celiak.cz, stejně tak i případné změny či doplnění vystavovatelů. „Po celou dobu akce bude k dispozici poradna i pro bezlepkovou dietu“, dodává paní Dlabalová.

Společnost pro bezlepkovou dietu je pacientskou neziskovou organizací, která sdružuje lidi s nesnášenlivostí lepku (celiakií, Durhingovou herpetiformní dermatitidou atd.) a alergií na lepek.

Nabízí odborné poradenství a informuje širokou veřejnost o různých aspektech bezlepkové diety, vydává edukační brožuru „Bezlepková dieta – Jde to i bez lepku“. Především ale pomáhá lidem s celoživotní bezlepkovou dietou naučit se, že to „JDE I BEZ LEPKU“.

Celiakie je nevyléčitelná nemoc způsobená nesnášenlivostí lepku (glutenu), tj. směsi bílkovin obsažených v obilných zrnech pšenice, žita a ječmene. Jediným lékem je celoživotní dodržování přísné bezlepkové diety. Celiakií trpí podle odborných odhadů 1 % populace a je označována jako nemoc chameleon, protože její projevy jsou velice rozmanité a nemusí vůbec souviset s trávicím ústrojím. V České republice by mělo být 100 000 nemocných, přičemž většina z nich nemá správně stanovenou diagnózu.

Podrobné informace o akci naleznete na www.celiak.cz