Změna práce po 40. roce života aneb Jak se dostat k práci v IT

To, že v práci strávíme značnou část svého života, není nic nového. Co když se ale v současné práci necítíme dobře? Fungujeme jen na bázi jakési setrvačnosti a pracovní život se pro nás stal nutnou rutinou. Je nám kolem čtyřiceti a jakákoliv změna či nejistota nás rozhodí. Navíc nás současná práce nebaví, cítíme se v ní nepotřební – zkrátka a jednoduše, uvítali bychom ve svém životě pracovní změnu. A to dokonce i takovou, že uvažujeme o změně odvětví. Ale pořád v hloubi duše čelíme obavám z neznámého a jsme plní nejistoty.

Změna je život

Změna kariéry je bezesporu velkým krokem a je k ní třeba jisté dávky odvahy. Avšak hned na začátku je dobré podotknout, že nic není nemožné. O změně povolání a oboru uvažoval i Kamil Drozd, kterému je přes 40 let. Ve své bývalé pracovní pozici zastával roli manažera nákupu v automobilovém průmyslu. Práce jej víceméně bavila, ale byla značně repetitivní a neobešla se bez stresu. Postupem času začal Kamil přemýšlet, jestli je jeho současná práce tím, co chce po zbytek své kariéry vykonávat.

IT jako nová pracovní cesta

Rozhodl se pro razantní změnu povolání a šel za tím, čemu se rád věnuje. Rozhodl se pro absolvování vzdělávacího kurzu, který pravidelně pořádá Coding Bootcamp Praha. Ti svým účastníkům nabízí tříměsíční intenzivní kurzy, během kterých se účastníci naučí programovat v JavaScript a PHP. Důležité je podotknout, že absolventi těchto kurzů mají 90 % šanci na získání zaměstnání v oblasti IT.

Nyní mi je 42 let, a když jsem se rozhodoval, jestli změním povolání, přemýšlel jsem nad tím, jestli to náhodou není poslední obrovská změna, kterou mohu udělat. Zároveň jsem si ale také říkal, že i v tomto věku jsem schopný a ochotný se učit nové věci,“ říká účastník kurzu od Coding Bootcamp Praha.Myslím si, že 42 let rozhodně není věk, který by nám měl bránit ve změně povolání,“ doplňuje Kamil Drozd.

S ohledem na pandemickou situaci, která letošnímu roku víceméně vévodí, a která zapříčinila zpomalování automobilového průmyslu, Kamil Drozd dodává: „V mém předchozím zaměstnání mají v současnosti problémy kvůli dodavatelům, proto jsem v tuto chvíli nesmírně rád, že jsem obor změnil.

Změna práce a studium

Během změny povolání a během změny odvětví je důležité si v rodině či se svými blízkými ujasnit, které plány vlastně máte. Pokud se před změnou odvětví odhodláte zúčastnit kurzu, který vám výrazným způsobem pomůže ke svému vysněnému povolání, všem připomeňte, že vás čekají hodiny studia. „Než jsem se přihlásil na kurz od Coding Bootcamp Praha, vše jsem prodiskutoval s rodinou a ujistil jsem se, že veškeré studium a péče o rodinu bude probíhat hladce,“ upřesňuje Kamil Drozd.

Jak pomohl bootcamp?

Potřebu seberealizace má člověk v každém věku. „Jedním z hlavních důvodů mé kariérní změny byla potřeba a možnost se mít neustále co učit,“ komentuje Kamil Drozd a dodává: „Před, během i po bootcamp kurzu jsem se naučil obrovské množství věcí, a právě to je to, díky čemuž jsem natolik nadšený.“ Během kurzů se uchazeči Coding Bootcamp Praha setkají nejen s teoretickými osnovami. Vyzkouší si také různé IT projekty. „Sám sem si užil zejména týmové projekty, protože právě jejich simulace je pro budoucí práci perfektní praxí, která se doopravdy v následném pracovním životě hodí,“ dodává účastník.

Problémy s hledáním nové práce

Kurz pořádající Coding Bootcamp Praha, kterého se Kamil Drozd zúčastnil, skončil na začátku dubna, a tedy během první vlny pandemie v Česku. Bylo pro něj s nově nabytými zkušenosti z oblasti IT těžké najít uplatnění v takto složité době?

IT kurz skončil začátkem dubna a na konci května jsem nastoupil na nové pracovní místo. Všehovšudy jsem měl tři pracovní nabídky, takže skutečně nemůžu říct, že by měl koronavir jakýkoliv negativní dopad na hledání pracovních míst. Minimálně v mém případě,“ vysvětluje Kamil Drozd. „Chtěl jsem být PHP developer, což mi můj současný zaměstnavatel umožňuje,“ doplňuje.

Rady a tipy

Pokud se pro jakoukoliv pracovní změnu rozhodneme, věřme, že neuděláme špatně. Je důležité se věnovat tomu, co nás alespoň trochu baví a naplňuje. „Pokud se pro něco rozhodnete, jděte do toho na sto procent. Nevzdávejte se jen proto, že jste se kdekoliv na chvíli zasekli. Jakmile jednou objevíte cestu, řekněte si, to dáš,“ motivuje účastník kurzu od Coding Bootcamp Praha, Kamil Drozd.

Účast v kurzu a svou současnou pracovní situaci komentuje následovně: „Pokud jste ochotni se cokoliv naučit, věřte mi, že práci najdete velmi rychle. V současnosti mě každý týden minimálně jeden headhunter kontaktuje prostřednictvím sítě LinkedIn a posílá mi pracovní nabídku s návrhem schůzky. Ve své současné práci jsem velmi spokojený, nicméně je velmi příjemné vidět, že je po mých nových zkušenostech a dovednostech taková poptávka!“

 

 

Medailonek Kamil Drozd

Kamil Drozd je účastníkem zimního kurzu pořádaného Coding Bootcamp Praha. Během svého předchozího zaměstnání pracoval na pozici manažera nákupu v automobilovém průmyslu. Práce jej bavila, nicméně přemýšlel o změně povolání. Po 40. roce svého života se rozhodl pro značnou změnu a v dubnu letošního roku absolvoval zmiňovaný IT kurz. Nyní šest měsíců po absolvování získává každý týden prostřednictvím sítě LinkedIn nové pracovní nabídky. Ve své nové, současné práci, pracuje jako PHP developer a je nyní velmi spokojený.

 

Restart kariery po 50? Není se čeho bát 

 

Pandemie způsobená Covidem-19 za sebou na mnoha místech nechala, a stále nechává, pěknou spoušť. Zasažen byl zejména pracovní trh, kde se spousta zaměstnanců v lepším případě musela smířit se sníženým platem, v horším případě s trvalou ztrátou zaměstnání. Negativní dopady koronavirové krize pocítilo dle posledních dostupných údajů Českého statistického úřadu za 2. čtvrtletí tohoto roku až 43 % zaměstnanců a až 60 % samostatně výdělečně činných osob, propuštěných bylo až 31 tisíc. Řada lidí tak byla nucena, a vlivem dalších protikoronavirových opatření pravděpodobně bude muset, hledat nové zaměstnání. Dost možná i v jiném oboru. 

 

Krize si nevybírá 

Věk pro odchod do důchodu se neustále posouvá a živou otázkou začíná být zaměstnání po padesátém roku. Na trhu práce tvoří tito uchazeči o zaměstnání poměrně zajímavou a diskutovanou skupinu. Mají řadu zkušeností, bývají zodpovědní a zaměstnavateli loajální, pokud hledají nové zaměstnání,
tak ideálně na dlouhou dobu, a to třeba až do důchodu, i to může zaměstnavatelům přinést řadu výhod. Zároveň však bojují s předsudky, že už nemají co nabídnout, nebo že pracují pomalejším tempem. Navíc v aktuálních podmínkách často přicházejí o zásadní výhodu, být odborníkem ve svém oboru, pokud je právě ten zasažen krizí. V takém případě nezbývá než si rozšířit obzory. „Změna kariéry je ale s přibývajícím věkem složitější, protože je těžké po letech budování jiné kariéry začínat zase úplně od znovu. Pokud je však člověk smířený s tím, že dost často může jít na začátku s platem dolů (v závislosti na tom, kde pracoval předtím), bude pracovat úplně naplno, ve volném čase studovat, aby se zlepšoval a baví ho práce v dynamickém prostředí, tak věk není překážkou,“ míní Jana Večerková, zakladatelka bootcampu Coding Bootcapm Praha, kterým prošlo už více něž 200 nových programátorů. 

 

Právě obor IT je koronakrizí postižen nejméně a není divu, že řada nezaměstnaných hledá restart své kariéry právě v něm. Mimo nadšence o programování je nyní i větší zájem o kurzy od dvou skupin. První jsou úplní začátečníci, kteří vnímají nedostatek IT dovedností jako překážku pro jejich budoucí kariéru. Druhá skupina jsou zaměstnanci či freelanceři pracující v oborech, o kterých se mluví jako o nejvíce zasažených Covid-19 krizí, například turismus či oborech, kterým Covid-19 uspíšil i tak blížící se sníženou poptávku jako je automotive,“ potvrzuje Jana Večerková z Coding Bootcamp Praha.

 

Zároveň i upozorňuje na fakt, že důležitá je chuť a odhodlání se novým podmínkám přizpůsobit. Nelze očekávat, že nová práce a technologické prostředí se bude přizpůsobovat člověku, sám musí chtít zapadnout a ukázat, že je pro danou práci vhodný. „Našim “starším” účastníkům doporučujeme, aby při pohovorech prokázali i své další dovednosti, které si za roky práce v jiných oblastech vybudovali – organizační a komunikační dovednosti, znalosti práce s klienty, produktový management a podobně,“ říká Večerková. Jednoduše, neberte vyšší věk jako nevýhodu, argumentujte svými zkušenostmi. Začněte už u svého CV.

Například svůj věk už dávno nemusíte uvádět, a personalistův zrak tak můžete přesunout více k pracovním zkušenostem než k něčemu jinému.