Zlatý volant ovládli jezdci dálkové rallye, osobnostmi Břetislav Enge a pilot F 1 Robert Kubica 

Prestižní anketa Zlatý volant zná své vítěze. Nejlepší tuzemské sportovce sezony 2020 vybíralo na 67 tisíc fanoušků z řad veřejnosti, na konečném verdiktu se stejnou měrou podílela odborná porota složená z motoristických novinářů. Nejvíce hlasů v kategorii automobilový jezdec a ocenění Zlatý volant získal Martin Macík. Kategorii motocyklový jezdec opanoval Martin Michek, který po zásluze převzal ocenění Zlatá řídítka. Hlavním partnerem ankety byla společnost Benzina ze skupiny ORLEN Unipetrol.

Vyhlášení výsledků v sídle Autoklubu České republiky

Podobu a rozsah 44. ročníku tradiční motoristické ankety ovlivnila opatření proti šíření nemoci covid-19. Také vyhlášení výsledků provázela ve čtvrtek 18. února 2021 v sídle Autoklubu České republiky komorní atmosféra. Ze stejného důvodu organizátoři tentokrát vypsali jen dvě kategorie a vybrali dvě osobnosti motoristického sportu. Z domácích patří Zlatý volant in memoriam legendárnímu závodníkovi Břetislavu Engemu, ze světových mistrů volantu obdržel ocenění šestatřicetiletý pilot F1 Robert Kubica. Do Prahy dorazil po absolvování čtyřiadvacetihodinového závodu v Daytoně za volantem prototypu LMP2.

 

Zlatý volant in memoriam pro Břetislava Engeho

Za svého otce převzala cenu z rukou jednatele společnosti EVROFIN Milana Poživila Lucie Engová. I ona se „potatila“ a věnuje se motoristickému sportu. Svému otci byla například skvělou navigátorkou, se Škodou 130 patřili k favoritům rallye historických vozů.

Lucie Engova Martin Macik Robert Kubica

Robertu Kubicovi předal Zlatý volant za pořadatelskou agenturu POZITIF a také za partnera ankety mladou českou hodinářskou manufakturu BOHEMATIC její Art Director a budoucí účastník věhlasného veteránského závodu Le Mans Classic s vozem Aero Minor Sport Michal Froněk společně s vedoucím úseku remarketing & service management společnosti Volkswagen Financial Services (VWFS) Erikem Kaiserem. „I naše společnost má zkušenosti s motoristickým sportem, a to při loňských virtuálních závodech série NASCAR. Naši společnost reprezentovala naše kolegyně. O zážitky se s námi podělila. A tak víme, že pilotovat závodní speciál není opravdu nic jednoduchého,“ uvedl Erik Kaiser.

Robert Kubica

Také Martin Macík, pro kterého se vyjádřilo 23,5 procenta hlasujících, si ocenění vyzvedl osobně. Cenu převzal z rukou generálního ředitele skupiny ORLEN Unipetrol Tomasze Wiatraka.

„Jsme jedničkou na trhu v oblasti pohonných hmot a motorových olejů, a proto jsme v podpoře motorsportu dlouhodobě aktivní. Právě motorsport je pro nás totiž ideální cestou, jak komunikovat s našimi zákazníky. V poslední době se zaměřujeme také na mezinárodní oblast. Podporujeme jezdce na prestižní dakarské rallye, v německém seriálu DTM a přes naši mateřskou skupinu ORLEN jsme aktivní také ve Formuli 1. V této souvislosti mě těší, že jsme se stali také partnerem tradiční ankety Zlatý volant a nyní tak můžeme ocenit nejlepšího českého závodníka za loňský rok. A zároveň s ním i významné osobnosti, které svými dlouhodobě skvělými výkony přispěly k popularizaci a rozvoji motorsportu a jsou inspirací pro mladou generaci,“ vysvětlil Tomasz Wiatrak.

Martin Macik

S těsným odstupem procentního bodu skončil za Macíkem na druhé příčce Václav Pech, pomyslný bronz bere Martin Prokop. Oba rovněž rallyoví jezdci.

Zlatý volant 2020

Kategorie Zlatá řidítka

Dekorování nejlepšího motorkáře Martina Michka (34,6 procenta odevzdaných hlasů) se ujal prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček, který je zároveň členem představenstva Mezinárodní federace motocyklistů (FIM). Předávání Zlatých řídítek se uskutečnilo na dálku, a to v Dubaji. Ve Spojených arabských emirátech oba plní pracovní povinnosti, Martin jako účastník druhého závodu Světového poháru v cross country rallye Baja. Martinovi proto k úspěchu v anketě mohl osobně pogratulovat také Mohammed ben Sulayem, prezident Autoklubu Spojených arabských emirátů a významný funkcionář Mezinárodní automobilové federace FIA.

V kategorii Zlatá řídítka dostal druhý nejvyšší počet hlasů brněnský okruhový jezdec Karel Hanika, třetí místo obsadil talentovaný mladý plochodrážník Jan Kvěch.

 

Zlatý volant a Zlatá řídítka vyvrcholí 18. února 2021. Robert Kubica přijede převzít ocenění Světová osobnost motoristického sportu