Nové výzkumné centrum ČZU se zaměří na přenos COVID-19 a dalších infekčních nemocí mezi zvířaty a lidmi

Virus způsobující onemocnění COVID-19 se podle posledních poznatků přenáší kromě lidí i na zvířata. Nakazit se mohou např. kočky, psi nebo fretky, ale také hospodářská zvířata. Rozšíření pandemie mezi zvířecí populaci motivovalo vznik Centra infekčních nemocí zvířat (CINeZ) při České zemědělské univerzitě v Praze. To bude kromě základního výzkumu poskytovat služby chovatelům a umožní jim testování jejich zvířecích svěřenců.

Problematikou přenosu infekcí, především viru SARS-CoV-2, se budou zabývat odborníci z Fakulty tropického zemědělství (FTZ) a Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů (FAPPZ). Monitorovat budou rizika spojená se šířením vybraných infekčních nemocí v populacích zvířat. Výzkumy mají přinést nové poznatky o mechanizmech šíření infekčních nemocí v nejen rámci jednoho zvířecího druhu nebo mezi různými druhy zvířat, ale i mezi zvířaty a lidmi. Včetně těch, které jsou přenosné z lidí na zvířata.

„Původně zvířecí nemoci, které získaly schopnost infikovat člověka, tvoří dominantní podíl v rámci všech lidských infekčních chorob. Ty představují riziko nejen pro člověka, ale i pro domácí a volně žijící zvířata, která mohou sloužit jako rezervoár lidských nemocí. Epidemie infekčních nemocí u hospodářsky významných zvířat mohou způsobit nedostatek potravy. Infekční nemoci také představují nebezpečí pro samotnou existenci ohrožených druhů zvířat“, říká Dr. Jiří Černý, virolog z Fakulty tropického zemědělství a jeden ze zakládajících členů CINeZ. 

SARS-CoV-2 není jediným patogenem, na který se Centrum infekčních nemocí zvířat zaměří. Studovat zde budou i další virové, bakteriální a parazitární infekce. Pozornost se soustředí na domácí a hospodářská zvířata, ale i na exotické druhy chované v zoologických zahradách. „V současnosti se zoologickými zahradami pracujeme na výzkumu SARS-CoV-2. Je známo, že může infikovat různé druhy často i ohrožených zvířat, a to je nutné vzít v potaz i z hlediska jejich ochrany ve volné přírodě,“ říká prof. Jan Banout, děkan Fakulty tropického zemědělství.

Nové výzkumné pracoviště bude také ve spolupráci s Centrem pro výzkum chování psů při FAPPZ vyvíjet metodiku identifikace lidí nakažených nemocí COVID-19 za pomoci psů. „Z výzkumů je známo, že psi jsou schopni rozpoznat specifický pach lidí s různým onemocněním. Této schopnosti chceme využít k identifikaci lidí s nemocí COVID-19. Dnes už víme, že virus SARS-CoV-2 je po 24 hodinách v pachových konzervách mrtvý, metoda je tedy pro psy bezpečná,“ říká prof. Iva Langrová, děkanka Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů.

Centrum infekčních nemocí zvířat

Centrum infekčních nemocí zvířat bude využívat laboratoře České zemědělské univerzity. Rychlý start umožní využití laboratorního zázemí, které je již nyní dostupné na obou spolupracujících fakultách.

Česká zemědělská univerzita v Praze

ČZU patří k největším univerzitám v ČR. Spojuje v sobě stodesetiletou tradici s nejmodernějšími technologiemi, progresivní vědou a výzkumem v oblasti zemědělství a lesnictví, ekologie a životního prostředí, technologií a techniky, ekonomie a managementu. Moderně vybavené laboratoře se špičkovým zázemím, včetně školních podniků, umožňují vynikající vzdělávání s možností osobního růstu, včetně zapojení do vědeckých projektů doma i v zahraničí. ČZU zajišťuje kompletní vysokoškolské studium, letní školy, speciální kurzy, univerzitu třetího věku. Podle mezinárodních žebříčků univerzita patří k nejlepším 3 procentům na světě. V roce 2019 se ČZU se stala 31. nejekologičtější univerzitou na světě díky umístění v žebříčku UI Green Metric World University Rankings. V žebříčku Times Higher Education World University Ranking se v roce 2018 umístila na 801.–1000. místě na světě a na 4. místě ze 14 hodnocených českých univerzit.